Prezydent Duda w Amerykańskiej Częstochowie

Andrzej Duda jako pierwszy urzędujący Prezydent RP odwiedził Doylestown - amerykańską Częstochowę. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP

Andrzej Duda jako pierwszy urzędujący Prezydent RP odwiedził Doylestown – Amerykańską Częstochowę  fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP

Honorując i czcząc Żołnierzy Wyklętych Polska odzyskuje godność, bo „bo nie ma godności państwo, która nie czci swoich bohaterów” – podkreślił w niedzielę prezydent Andrzej Duda odsłaniając na cmentarzu w amerykańskim Doylestown pomnik upamiętniający Żołnierzy Wyklętych.

„Żołnierze Wyklęci byli pięknymi ludźmi, wychowanymi w patriotycznej tradycji, w głębokim poczuciu, wartości jaką jest ojczyzna. Nie było dla nich nic bardziej strasznego od tego, żeby nie było wolnej ojczyzny a uważali, że jej nie było, mimo że skończyła się druga wojna światowa, że niemiecki okupant został przegnany. Oni widzieli, że wolnej Polski nie ma, że się tylko zmieniło jarzmo. Nie godzili się na udawana wolną Polskę” – mówił prezydent podczas uroczystości na cmentarzu w Doylestown, gdzie znajduje się Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej.

Jak zaznaczył, Żołnierze Niezłomni tworzyli po drugiej wojnie światowej największy podziemny ruch bojowy. „Setki tysięcy młodych ludzi, gotowych ginąć w beznadziejnej sytuacji, bo było wiadomo, że porządku z Jałty nie da się łatwo zmienić. Wiedzieli, że mają przed sobą przeciwnika, który nie zna litości, ale mimo to robili swoje. Dziś doskonale wiadomo a przede wszystkim wie to także młode pokolenie, że to właśnie oni zachowali się jak trzeba” – mówił prezydent.

Podziękował Polonii za liczną obecność na uroczystości odsłonięcia pomnika, „dołączając do tych, którzy szli ulicami Warszawy pożegnać płk. Łupaszkę; do tych, którzy szli ulicami Gdańska, zęby pożegnać +Inkę+ i +Zagończyka+”. „Dzisiaj miliony Polaków składają hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego. Wreszcie. Oni nigdy nie stracili godności, nawet wtedy, kiedy byli najbardziej pobici i zmiażdżeni, nawet wtedy, kiedy leżeli w bezimiennych grobach, bo tacy ludzie zachowują ludzie godność na zawsze i ona jest nieśmiertelna tak, jak nieśmiertelne są ich dusze” – mówił prezydent.

Podkreślił, że poprzez to, że Żołnierze Wyklęci są dziś czczeni” Polska odzyskuje godność, bo nie ma godności państwo, która nie czci swoich bohaterów”.

 

Andrzej Duda jako pierwszy urzędujący Prezydent RP odwiedził Doylestown - amerykańską Częstochowę. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP

Andrzej Duda jako pierwszy urzędujący prezydent RP odwiedził Doylestown – Amerykańską Częstochowę fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP

Podczas wcześniejszego spotkania z Polonią w Domu Pielgrzyma prezydent podziękował rodakom za to, że pamiętają o polskich bohaterach – Żołnierzach Wyklętych – „którzy w służbie Polsce, dla jej wolności, suwerenności, niepodległości oddali życie”.

„Dziękuję, że pamiętacie o tych, którzy w służbie Polsce zginęli nie tak dawno, sześć lat temu. Dziękuję, że pamiętacie o prezydencie prof. Lechu Kaczyńskim i jego małżonce, o ich przyjaciołach i wszystkich tych, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku” – powiedział prezydent.

Podziękował też Polonii za to, że swoją działalnością w USA dają świadectwo, że „Polacy są społeczeństwem ludzi wiernych zasadom, twardych, takich, na których można polegać” i dzięki temu wnieśli swój wkład w lipcowy szczyt NATO w Warszawie. Jak podkreślił, przyniósł on decyzje, które wzmocniły bezpieczeństwo Polski.

„Za tymi decyzjami w istotnym stopniu stały oczywiście władze USA. Dziękuję wam za to, że będąc tutaj dawaliście świadectwo, że warto stawać w obronie Polski, że warto być a Polakami, że warto mieć takiego sojusznika. To jest między innym i także i wasza zasługa. Wasza i naszych żołnierzy, którzy razem z żołnierzami amerykańskimi przelewali krew w Iraku, Afganistanie” – powiedział Duda.

Prezydent podczas spotkania z Polonią odznaczył pięciu działaczy Polonijnych za „wybitne zasługi w krzewieniu prawdy o historii Polski, za działalność na rzecz środowisk polonijnych w Stanach Zjednoczonych.

Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczeni zostali: szef Komitetu Obchodów Katastrofy Smoleńskiej Tadeusz Antoniak, przeor Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown o. Rafał Walczyk, Stanisław Śliwowski z Kongresu Polonii Amerykańskiej wydziału na stan New Jersey.

Z kolei Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczeni zostali Franciszek Gardyasz z Koła Przyjaciół Radia Maryja w Perth Amboy oraz twórca i redaktor portalu internetowego poświęconego przywracaniu pamięci Żołnierzom Niezłomnym i budowaniu świadomości historycznej wśród Polonii Grzegorz Tymiński.

Prezydent zaznaczył, że chciałby, aby wszyscy Polacy mieszkający w USA wrócili do kraju. „Ale oczywiście każdy z was podejmie decyzję w tej sprawie indywidualnie. Zawsze jednak będę do tego namawiał. Bardzo proszę o jedno, żebyście do Polski przynajmniej jeździli, żebyście do Polski zawozili, dzieci, wnuki, żeby łączność z krajem była” – mówił.

Jak dodał, wierzy w to, że Polska będzie coraz bardziej dostatnia i będzie się w niej żyło coraz lepiej. „Mogę państwa zapewnić, że będziemy robili wszystko, co w naszej mocy, aby tak właśnie zmieniała się Polska. Jak mówił, celem jego samego, ale też rządu i większości parlamentarnej jest to, aby Polska „dobrze się rozwijała i Polacy w swojej ojczyźnie byli coraz bogatsi”.

Prezydent zaznaczył, że 50 lat temu, gdy powstała „polska Częstochowa” władze komunistyczne nie pozwoliły kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu przyjechać do USA na uroczystość poświęcenia świątyni. „Ale był wtedy wśród Polonii ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Lyndon B. Johnson. Cieszę się ogromnie, że dzisiaj po 50 latach, kiedy w Polsce z tak wielkim zaangażowaniem obchodziliśmy i obchodzimy 1050 –lecie Chrztu Polski, mogę być tu jako prezydent Rzeczypospolitej, spotkać się z moimi rodakami w amerykańskiej Częstochowie, w miejscu, które was jednoczy i zespala” – powiedział Duda.

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął swą wizytę w Doylestown od udziału w mszy świętej, którą w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej odprawił przeor o. Rafał Walczyk.

Z Doylestown Marzena Kozłowska (PAP)

Categories: Na bieżąco

Comments

 1. zza kałuży
  zza kałuży 19 września, 2016, 00:47

  Trzeba być debilem aby chcieć wychowywać następne pokolenia Polaków na zakłamanym micie uczestników powojennych walk, które w dużej części były czymś w rodzaju wojny domowej.
  *
  No ale klechom zawsze będzie zbyt mało męczenników na świętych, kości i krwi na relikwie a grobów, i klęsk na rocznice.
  *
  Podwładny prezesa Polaków ośmiesza się opowiadając te swoje pisrydzykowe banialuki w USA czyli w kraju, który po zakończeniu II wojny w Europie bombardował greckich „żołnierzy niezłomnych”. Eisenhower wydał rozkaz nakazujący natychmiastowe rozstrzelanie każdego złapanego członka Werwolfu.
  A Sowieci mieli być łagodniejsi i tolerować zbrojną opozycję?
  *
  „Niezłomni” mieli dokonać tego, co nie udało się milionom żołnierzy Wehrmachtu wspieranym zasobami całej okupowanej Europy, czyli pokonać Armię Czerwoną.
  Jak bardzo stukniętym trzeba było być aby na to liczyć?
  *
  A może patriotyczne było czekanie na III wojnę światową? Szkoda słów na gadanie o tym…
  *
  Czy Duda nawołuje też polskich chłopów do oddania otrzymanych od komunistów w ramach reformy rolnej hektarów? Skoro „żołnierze niezłomni” nie chcieli komuny to nie chcieli też komunistycznej reformy rolnej, prawda? Jeżeli dzisiaj mają być bohaterami to pisrydzykowe wieśniaki wyskakiwać z hektarów, ale to już!!!
  *
  Pisrydzykowy bałwan – podnóżek prezesa bełkocze kretynizmy.
  *
  Jeżeli Duda nie wierzy w to co plecie to jest podłym cynikiem a jeżeli wierzy – jest debilem. Gdyby to co wygaduje potraktować poważnie – jest zbrodniarzem stanu gdyż zachęca naśladowców do powtórki w stylu któregoś z tak wielu przegranych, bezsensownych, polskich powstań.

  Reply this comment
 2. PGR Jackowo
  PGR Jackowo 19 września, 2016, 20:39

  Duda Santo Subito !!!

  Reply this comment
 3. PGR Jackowo
  PGR Jackowo 19 września, 2016, 20:49

  A tak na poważnie, to czy ktoś jeszcze pamięta o żołnierzach września 1939, Polakach walczących na Zachodzie czy o zgrozo w Ludowym Wojsku Polskim? Dziś się wydaje, że Wyklęci (przez kogo?) jako jedyni walczyli w II wojnie i po jej zakonczeniu, paranoja! Nie mówiąc już o tym, że nie wszyscy byli tak kryształowi jak próbuje nam wciskać dojna zmiana

  Reply this comment
 4. Usa
  Usa 20 września, 2016, 11:20

  tak polonie zachwyca ,ten manekin,ze w New York ,zostal wygwizdany i zniewazony.
  sieje jakas dewocja i sredniowiecze ,trzyma z klerem, po co ???
  polskie kobiety na strajku w W-wie , trzymaly hasla spieprzaj dziadu od mojej macicy,,ale sam zaledwie jedno dziecko z zona wyprodukowali.

  Reply this comment
  • zza kałuży
   zza kałuży 20 września, 2016, 16:26

   „w New York ,zostal wygwizdany”
   Niestety wygwizdało go tylko kilka osób. Na msze z jego udziałem przychodzą setki albo i tysiące.
   *
   „i zniewazony”
   Ależ skąd. Po pierwsze on doskonale wie, że jest marionetką a po drugie dla niego bycie marionetką prezesa Polski to zaszczyt a nie zniewaga. On jest z tej etykietki bardzo dumny.
   *
   „trzyma z klerem, po co ???”
   Właśnie dlatego, że do kościoła w Polsce chodzą miliony a protestują tylko jednostki.
   Jako polityk Duda działa racjonalnie.
   Fakt że jądro jego zwolenników, czyli pisrydzyki stanowi tylko kilkanaście, góra trzydzieści procent elektoratu ma znaczenie o tyle, że i tak i tak jest to większość wyborcza. Opozycja jest rozbita i równie durna jak pisrydzyki.
   *
   Prezes, Duda, Becia, Macierewicz et consortes plus wspierający ich Rydzyk i reszta kleru to najlepsza ilustracja poziomu umysłowego około 20% dorosłych Polaków, czyli przy polskiej frekwencji wyborczej – około 40% elektoratu.
   *
   Rzeczywistość skrzeczy, ale kłócić się z nią nie ma sensu. Tacy jesteśmy! Musiałbyś zmienić polską szkołę, religię, system państwowy i całą mentalność a potem poczekać kilkadziesiąt lat aż wymrą dzisiejści wyborcy. Good luck! 😉

   Reply this comment
 5. Yankes
  Yankes 21 września, 2016, 00:02

  GO – GO – GO- Usa -GO – GO – GO -Usa – jestes WIELKI

  Reply this comment
 6. Yankes
  Yankes 21 września, 2016, 00:13

  zza kaluzy – Myslalem ze zrozumiesz przeslanie poprzez kabaret skierowany do ciebie – szkoda Dalej sie ” spowiadaj” Bez odbioru

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*