Prezydent Duda spotkał się z Polakami mieszkającymi w Chinach

Prezydent Andrzej Dda podczas wizyty w Chinach fot. Wu Hong/EPA

Prezydent Andrzej Dda podczas wizyty w Chinach fot. Wu Hong/EPA

Prezydent Andrzej Duda w czwartek, w ostatnim dniu wizyty w Chinach, spotkał się z przewodniczącym chińskiego parlamentu Zhang Dejiangiem, a także Polakami mieszkającymi w Państwie Środka oraz wysłuchał koncertu laureata konkursu chopinowskiego.

„Chciałbym, aby polskie państwo stawało się państwem coraz silniejszym, także w oczach tych, którzy mieszkają za granicami naszego kraju, a są Polakami, czują się Polakami i chcą utrzymywać łączność z krajem” – mówił prezydent w czasie wieczornego spotkania z Polakami w polskiej ambasadzie w Pekinie. Dodał, że silne państwo daje poczucie oparcia, nie zostawia w potrzebie; można na nie liczyć.

Prezydent mówił, że widzi perspektywę rozwoju relacji polsko-chińskich nie tylko w sferze gospodarki, ale także turystycznych, kulturalnych i naukowych. Zapowiedział, że kancelaria będzie się starała wspierać projekty związane z wymianą kulturalną.

Andrzej Duda poinformował także, że rozmawiał z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem, by właśnie osoba z Polski w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych zajęła ważne stanowisko jako dyrektor „w koszyku państw europejskich, które nie należą do strefy euro”. „Mam nadzieję, że to nasze oczekiwanie zostanie zrealizowane, i że w ten sposób będziemy mogli wpływać na politykę banku, skoro bierzemy w nim udział” – dodał.

Podczas spotkania w ambasadzie wystąpił chór chińskich studentów polonistyki.

W Pekińskiej Sali Koncertowej (Beijing Concert Hall) prezydent wysłuchał także koncertu laureata tegorocznego konkursu chopinowskiego w Warszawie, amerykańskiego pianisty chińskiego pochodzenia Erica Lu; przekazał instytucji popiersie Fryderyka Chopina.

W czasie kilkudniowej wizyty w Chinach prezydent Duda spotkał się w Pekinie z Xi Jinpingiem, a z premierem Li Keqiangiem – w Suzhou na wschodzie kraju, gdzie wziął także udział w szczycie gospodarczym państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin – „16+1”. Wcześniej w Szanghaju polski prezydent otworzył Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze.

Prezydent Duda do kraju wraca w piątek.

Z Pekinu Katarzyna Nocuń (PAP)

Categories: Na bieżąco

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*