Prezydent Duda o 4 czerwca 1989 r.: to nie były w pełni wolne wybory

fot. Matej Divizna/EPA

fot. Matej Divizna/EPA

Wybory 4 czerwca 1989 r. nie były w pełni wolne – powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że Polacy powiedzieli tego dnia „nie” funkcjonariuszom komunistycznego systemu PZPR, ale ludzi tych i tak wprowadzono wówczas do Sejmu.

„To nie były w pełni wolne wybory. Po tych wyborach prezydentem Polski został generał Jaruzelski. Także z decyzji części dawnych elit solidarnościowych. Premierem był generał Kiszczak – najpierw był desygnowany na premiera, nie udało mu się stworzyć rządu, ale później był wicepremierem w kolejnym rządzie” – powiedział Andrzej Duda pytany o ocenę wyborów 4 czerwca 1989 r.

Podkreślił, że pierwsze prawdziwie wolne wybory odbyły się dopiero w 1991 roku.

Zaznaczył, że 4 czerwca, to także rok 1992, „kiedy wybrany w wolnych wyborach i desygnowany przez tak wybrany parlament rząd Jana Olszewskiego został obalony przez przedstawicieli właśnie tychże elit. Dlaczego został obalony? Dlatego, że chciał zwalczyć postkomunistyczne uwikłania w Polsce i czynił to w sposób zdecydowany” – dodał.

Andrzej Duda powiedział, że 4 czerwca to święto, do którego uważni obserwatorzy sceny politycznej, którzy znają polską historię, podchodzą w sposób wyważony. „Z jednej strony wielkie zwycięstwo Solidarności, ale z drugiej strony, wszystko to, co działo się po tym, jakby trochę temu zwycięstwu zaprzeczało” – powiedział prezydent.

„Bo przecież 4 czerwca 1989 r. Solidarność i Polacy, my jako naród, odrzuciliśmy listę krajową, powiedzieliśmy +nie+ dla listy krajowej, czyli dla funkcjonariuszy komunistycznego systemu PZPR, którzy na tej liście byli. Polacy tej listy nie zaakceptowali, a jednak później tych ludzi wprowadzono do Sejmu. I to była także decyzja tych nowo kształtujących się elit” – podkreślił.

„To z jednej strony radość, ale z drugiej strony smutek, bo można się było znacznie szybciej spod tych oków wyzwalać. Nie zgadzać się na to postkomunistyczne uwikłanie Polski, które przyniosło wiele złego” – powiedział prezydent.

„Jestem tutaj dlatego, że najlepszym wyrazicielem tego, co stało się wtedy i później jest właśnie pisarstwo Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. To on jest wielkim świadkiem tamtych czasów. Cieszę się, że mogę mu dzisiaj oddać cześć, właśnie dzisiaj, 4 czerwca” – powiedział prezydent pytany, dlaczego 27. rocznicę wyborów 4 czerwca spędza w Neapolu.

Z Neapolu Katarzyna Nocuń (PAP)

Categories: Na bieżąco

Comments

  1. Zapiekanka z pod Kopernika za 6 dol
    Zapiekanka z pod Kopernika za 6 dol 4 czerwca, 2016, 10:28

    W pelni to on nie jest prezydentem a nawet w połowie….pinokio jeden…blah…

    Reply this comment
  2. Cobi
    Cobi 4 czerwca, 2016, 10:49

    dlaczego nie potrafimy uszanowac faktu, ze i tak w miare … zaznaczam w miare ,… spokojnie zmienilismy ustroj w PL ??? Psy sie wiesza na bylych prezydentach, zniewaza, obrzuca blotem 🙁
    Wmawia sie nam, ze obecny prezydent (a raczej zwykla marionetka) to ten wielki, super w 100% wolny prezydent, ze CALE spoleczenstwo polskie go wybralo, no oczywiscie ci co na niego nie glosowali to zdrajcy, gorszy sort, nie polacy :((
    Jaruzelski byl kim byl ale i tak grzecznie odszedl,
    Walesa, coz wskazcie innego kandydata z tamtych czasow, ktory wg was byl lepszy 🙂 ujadacie na niego ale innego na jego miejsce nie jestescie w stanie wskazac !!
    Kwasniewski – teraz niby wielki pijak i komuch, ale gdy byl prezydentem to wszyscy sie nim zachwycali, ze wyksztalcony, przystojny,obyty itp.
    Kaczynski – biedny zginac musial, bo przestal sie zgadzac z bratem, a to nie odpowiadalo braciszkowi 🙁
    Obecny – olaboga, marionetka, bez kregoslupa :((

    Reply this comment
  3. roman
    roman 4 czerwca, 2016, 13:28

    Moze dla prezydenta najlepszym rozwiazaniem bylby „wariant chinski”. Zamiast wyborow rozjechanie Solidarnosci czolgami, iles tam zabitych i rannych. Kolejne polskie powstanie zakonczone kleska i okazja do „swietowania” kolejnej kleski. Ciekaw jestem, jaka znajomosc historii ma obecny prezydent? Kleski to Polacy potrafia swietowac, ale pokojowego obalenia komuny juz nie. Wybory 4 czerwca 1989 roku zapoczatkowaly obalenie komuny w calym rejonie.

    Reply this comment
    • Rysiu
      Rysiu 4 czerwca, 2016, 21:13

      LOL.
      Czy ty dziadziu romanie czasem nie dostajesz renty-emerytury z tej komunistycznej Polski?

      Reply this comment
  4. zza kałuży
    zza kałuży 4 czerwca, 2016, 22:03

    W 1989 roku Du*a miał zaledwie 17 lat i nie mógł jeszcze głosować.
    Dzisiaj ma czelność osądzać!
    *
    Teraz udaje kogoś ważnego no i dla pisrydzyków takim jest. Gdyby Kaczyński wyciągnął z kapelusza jakiegokolwiek innego polityka PiS – pisrydzyki zachowywaliby się tak samo. To jest mentalność wieśniaków z czasów Gomułki. Ich obchodzi tylko to, czy ktoś jest „swój”. Czy jest z tej samej wsi? W Ameryce zapytaliby czy aby jest z naszego gangu? Im wystarczy zapewnienie hersztów bandy, czyli Kaczyńskiego i Rydzyka. Zagłosowaliby na dowolną osobę, byle namaszczoną przez sołtysa ich wioski.
    Najśmieszniejsze w historii Du*y jest to, że Kaczka planowała porażkę. Nikt nie mógł przypuszczać, że kampania Komorowskiego będzie aż taka zła. Komorowskiego zgubiła pycha i lenistwo a Kaczyński został najbardziej zdumioną osobą w Kraju.
    *
    Zgadzam się z argumentami @Cobi i @romana. Nie sądzę tylko, aby Jarosław chciał pozbyć się brata. Być może nie doceniam jego podłości ale myślę, że Lech zabił się sam – najbardziej lotem do Gruzji ale także brakiem właściwej reakcji na Mirosławiec.
    *
    Bardzo podoba mi się przytoczenie przez @romana chińskiej alternatywy. Chciałbym dodać, że takie popieprzone myślenie (duma z „moralnych” zwycięstw a realnych klęsk) to raz skutek wpływu polskiej wersji katolicyzmu a dwa skutek poronionego słuchania się rozkazów z Watykanu. Tak wiele razy w historii bezczelnie szkodzącego Polsce i Polakom.
    *
    Du*a wygłasza te swoje „mundrości” zupełnie w stylu Monday morning quaterback’a.
    On jest pewny, że wszystko „można było” lepiej i szybciej.
    Ja w 89-tym miałem już dzieci do martwienia się o nie i dobrze pamiętałem stan wojenny. Pacynka prezesa w stanie wojennym była małym dzieckiem. Teraz plecie banialuki bo mu przes kazał.

    Reply this comment
  5. Yankes
    Yankes 5 czerwca, 2016, 14:23

    „Oj sie Duda za takich wezmie , oj wezmie”

    Reply this comment
  6. Normals
    Normals 5 czerwca, 2016, 17:16

    Cytat:„Bo przecież 4 czerwca 1989 r. Solidarność i Polacy, my jako naród, odrzuciliśmy listę krajową, powiedzieliśmy +nie+ dla listy krajowej, czyli dla funkcjonariuszy komunistycznego systemu PZPR, którzy na tej liście byli. Polacy tej listy nie zaakceptowali, a jednak później tych ludzi wprowadzono do Sejmu. I to była także decyzja tych nowo kształtujących się elit” – podkreślił Andrzej Duda.
    Smiac sie czy plakac ? Moze i my narod polski odrzucilismy funkcjonariuszy PZPR ,za to PIS przyjal ich na wysokie stanowiska do siebie do parti.Wszyscy pamietamy slynnego PRL-owskiego rezimowego prokuratora Piotrowicza ,ktory teraz bryluje w Sejmie i uczy nas demokracji, czy ludzi jak kierownik Wydzialu Spraw Wewnwtrznych PZPR Wojciech Jasinski – aktualnie nowy prezes PKN Orlen z ramienia PIS ,inny czlonek PIS -rezimowy prokurator PRL Andrzej Kryze ,ktory skazywal opozycjonistow do upadku komunizmu, czy tez inni czlonkowie PIS i byli dzialacze PZPR jak Maciej Lopinski czy Stanislaw Kostrzewski .Warto ,tez wspomniec o propozycji PIS na szefa PKP Boguslawie Kowalskim ,SB-ckim kapusiu ,ktory donosil miedzy innymi na Marcina Mellera .
    I wy PISlamisci smiecie krzyczec na wiecach ” precz z komuna”? To wy lepszy sorcie popieracie blych SB-kow i dzialaczy PZPR!!!

    Reply this comment
  7. Yankes
    Yankes 5 czerwca, 2016, 22:24

    Do Normals – Czy zdajesz sobie sprawe z powiazan miedzy KOD ,a George Sorosem, srodowiskiem (PZPR) i zydowskim ktory istnieje w Polsce?Czy zdajesz sobie sprawe kim sa naprawde Kwasniewski ,Petru ,Holland i np Stefan Bratkowski .Czy wiesz czym zajmuje sie Centrum Analiz Spoleczno -Ekonomicznych (fundacja CASE) ,zalozonych przez Rostowskiego i zone Balcerowicza oraz fundacja Stefana Batorego? To jest tylko szczyt gory lodowej ktorej staraja sie przciwstawic „PISlamisci smiecie” Tutaj chodzi czlowieku o sprawy suwerennosci Narodu i Ojczyzny- czyli cos o czym nie masz pojecia

    Reply this comment
    • Normals
      Normals 6 czerwca, 2016, 00:44

      Blagam Cie ,kolejny nawiedzony ktory wszedzie widzi spiski ,zydowska mafie ,zamachy itd .I ty chodzisz na joge ?Myslalem ,ze joga pomaga walczyc z paranoja .A co do Bratkowskiego to zgadzam sie z nim w 100% ,ze Kaczynski zorganizowal PIS po faszystowsku.Tam nikt bez zgody prezesa nawet paluszkiem nie kiwnie.Prawdziwi wolni i inteligentni ludzie potrafia na mile wyczuc dyktatora jakim jest Kaczynski.Nawet ten glupek Kukiz ,ktory na poczatku popieral PIS jedzie teraz po PIS-ie jak po szmacie.

      Reply this comment
    • zza kałuży
      zza kałuży 6 czerwca, 2016, 02:04

      „Tutaj chodzi czlowieku o sprawy suwerennosci Narodu i Ojczyzny- czyli cos o czym nie masz pojecia”
      @Yankesie kochany, podobno Żydzi rządzą całą Ameryką!
      Chyba tym Żydom to tak źle nie wychodzi skoro cały świat tu wali drzwiami i oknami,- nie sądzisz? Myślisz że do pisrydzykowej czyli katotalibskiej i po macierewiczowsku szurniętej Polski też imigranci będą tak walić jak do Ameryki? 😉

      Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*