Premier Szydło złożyła wieńce przy sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu

fot. Stanisław Rozpedzik/EPA

fot. Stanisław Rozpedzik/EPA

Premier Beata Szydło w czwartek złożyła wieńce przy sarkofagu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich w katedrze na Wawelu – poinformowało PAP Centrum Informacyjne Rządu.

Wieczorem w Krakowie Szydło spotka się z premierem Węgier Viktorem Orbanem, który w czwartek przybywa z dwudniową wizytą do Polski. Tematem rozmowy mają być m.in. przygotowania do zaplanowanego na przyszły tydzień szczytu Unii Europejskiej.

Wcześniej szefowie rządów Polski i Węgier w Muzeum Narodowym w Krakowie zwiedzą wystawę malarstwa węgierskiego. Na ekspozycji „Złoty wiek malarstwa węgierskiego” można oglądać prawie 90 prac z lat 1836-1936.

W piątek z Orbanem ma się spotkać również prezes PiS Jarosław Kaczyński – dowiedziała się PAP od polityków PiS.

Premier Węgier przebywa w Krakowie w związku z udziałem w konferencji naukowej pt. „Europa Centralis: losy regionu na przestrzeni dziejów”.

Konferencja, organizowana przez Uniwersytet Jagielloński we współpracy z krakowskim konsulatem generalnym Węgier i Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie, nawiązuje do obchodzonego w 2016 r. stulecia urodzin prof. Wacława Felczaka – historyka, znawcy dziejów Europy Środkowej i Węgier, a także postaci istotnej dla formowania się węgierskiej opozycji demokratycznej w latach 70. i 80.

Orban, który uczestniczył w wykładach prof. Felczaka w tamtym okresie, ma wygłosić wykład poświęcony postaci historyka. Konferencja została też objęta przez szefa węgierskiego rządu honorowym patronatem. (PAP)

Categories: Na bieżąco

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*