Portal Yoani Sanchez: Wałęsa zaoferował pomoc w demokratyzacji Kuby

Portal Yoani Sanchez: Wałęsa zaoferował pomoc w demokratyzacji Kuby

Były prezydent RP i legendarny przywódca Solidarności Lech Wałęsa zaoferował na spotkaniu z opozycjonistami kubańskimi pomoc w przyspieszeniu procesu demokratyzacji ich kraju – przekazał we wtorek portal kubańskiej blogerki Yoani Sanchez.

Portal opublikował rozmowę, którą Wałęsa przeprowadził z kubańskimi opozycjonistami w Warszawie.

„Powiedzcie mi, co mogę zrobić, by wam pomóc w przyspieszeniu procesu demokratyzacji w waszym kraju” – oznajmił Wałęsa. Zadał też pytanie, czy ma szansę „zobaczyć wolną Kubę przed śmiercią”. Przypomniał, że w latach 80. wielu Polaków uważało, że nie ma szans na demokratyzację w Polsce i wskazał: „Jesteście obecnie w takiej samej sytuacji, ponieważ niewielu ludzi uważa, że to mogłoby się zmienić”.

„Jednak powinniście obudzić się i szukać tych wartości, które – zakorzenione w każdym narodzie – mają siłę jednoczącą” – apelował Wałęsa. Radził, aby „wychodzić na ulicę, iść do fabryk, by przekonać innych”. W tym celu – jak mówił – „należy budować struktury”, na których czele staną „odpowiedzialni przywódcy”.

Portal Sanchez, „14yMedio”, pierwsza niezależna informacyjna strona internetowa na Kubie, jest na wyspie niedostępna – podaje AFP. Strona została uruchomiona w maju br.

W pierwszych miesiącach obecnego roku Sanchez, której przez lata komunistyczne władze Kuby uniemożliwiały wyjazd z kraju, zdołała wyjechać w długą podróż zagraniczną. Była również w Polsce, na zaproszenie Instytutu Lecha Wałęsy. (PAP)

Na zdjęciu: Yoani Sanchez fot.Reginaldo Pereira/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Na bieżąco

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*