Ponad 26 mln użytkowników Facebooka zmieniło zdjęcie na tęczowe

fot.Matej Divizna/EPA

fot.Matej Divizna/EPA

Ponad 26 milionów użytkowników Facebooka zmieniło od ub. piątku swoje zdjęcia profilowe na tęczowe, by w ten sposób wyrazić radość z decyzji Sądu Najwyższego USA, który w tym dniu zalegalizował małżeństwa tej samej płci w całym kraju – pisze w czwartek AP.

Tęcza to najbardziej znany symbol ruchów walczących o prawa gejów, lesbijek, osób biseksualnych oraz transpłciowych.

Do akcji zmiany zdjęcia przyłączyły się znane osoby, m.in. szef portalu Mark Zuckerberg, aktorzy Arnold Schwarzenegger oraz Leonardo DiCaprio, a także pisarka E. L. James.

Facebook zaprzecza, by pojawienie się możliwości zmiany zdjęcia na tęczowe było planowane. Nie zamierza także wykorzystywać aplikacji w celach marketingowych.

Sama aplikacja, dzięki której można zmienić wygląd swojej fotografii profilowej, została stworzona przez dwóch praktykantów Facebooka. Chcieli pomóc innym pracownikom portalu w wyrażeniu poparcia dla parad równości, które odbywały się ostatnio w kilku miastach USA, m.in. w San Francisco i Nowym Jorku. Filtr cieszył się taką popularnością wśród pracowników, że Facebook udostępnił go także zwykłym użytkownikom.

Równocześnie w ramach sprzeciwu niektórzy użytkownicy w Rosji używają innego filtra, pozwalającego zamiast tęczy nałożyć flagę swojego kraju na zdjęcie profilowe.

To nie pierwszy raz, gdy użytkownicy Facebooka masowo zmieniają swoje zdjęcia profilowe. W 2013 roku 3 miliony osób umieściły różowy znak równości na czerwonym tle na swej fotografii, by poprzeć ideę małżeństw jednopłciowych.

Piątkowy wyrok Sądu Najwyższego USA zakończył trwające od lat spory i definitywnie rozstrzygnął, że osoby tej samej płci mają prawo zawierać związki małżeńskie we wszystkich 50 stanach. Po tym orzeczeniu przez wiele amerykańskich miast przelała się fala radości rozentuzjazmowanych zwolenników ślubów homoseksualistów. Jak komentowano, był to historyczny triumf dla amerykańskiego ruchu praw gejów.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Na bieżąco

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*