Polska para prezydencka powitana w Białym Domu

Polska para prezydencka powitana w Białym Domu

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą we wtorek w południe czasu lokalnego zostali powitani w Białym Domu przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i amerykańską pierwszą damę Melanię Trump.

Polska para prezydencka następnie złoży podpis w księdze pamiątkowej. Potem w Gabinecie Owalnym odbędą się rozmowy obu par, po czym prezydenci Duda i Trump będą rozmawiać w cztery oczy. Następnie odbędzie się spotkanie delegacji Polski i USA.

Według zapowiedzi prezydenta Dudy wśród tematów wtorkowego spotkania z przywódcą USA będą m.in. działania Inicjatywy Trójmorza oraz współpraca z USA w dziedzinie bezpieczeństwa wojskowego i energetycznego, a także współpraca biznesowa.

„Na pewno będziemy rozmawiać o bezpieczeństwie, także energetycznym, na pewno będziemy rozmawiali o współpracy w tym zakresie, na pewno będziemy rozmawiali o tym – co naturalne – jak najlepiej zapewnić bezpieczeństwo militarne, na pewno będziemy też rozmawiali o współpracy biznesowej, gdzie to Trójmorze – i w zakresie energii, i w zakresie w ogóle biznesu – ma dla USA duże znaczenie, co mnie ogromnie cieszy” – podkreślał Andrzej Duda.

Prezydent mówił, że „USA, co naturalne, szukają partnerów i nowych rynków zbytu”. „I tu rozwijająca się dynamicznie Europa Środkowa została dostrzeżona i jest to szansa dla Stanów Zjednoczonych i dla nas” – zaznaczył Andrzej Duda.

Para prezydencka przyleciała do Waszyngtonu w nocy z poniedziałku na wtorek. Samolot specjalny Gulfstream z parą prezydencką na pokładzie wylądował w bazie sił powietrznych Andrews koło Waszyngtonu. Był to pierwszy lot tej maszyny z głową polskiego państwa na pokładzie.

Z Waszyngtonu Marzena Kozłowska (PAP)

fot.prezydent.pl

Categories: Na bieżąco

Comments

 1. Yaroon
  Yaroon 19 września, 2018, 01:48

  Andrzejek tak się cieszy i dobrze, niech się chłopiec cieszy 🙂

  Reply this comment
 2. Yaroon
  Yaroon 19 września, 2018, 04:19

  Trump zapyta: -Po jakiego grzyba przyleciałeś do Białego Domu? Andrzejek odpowie: -Nudzi mi się, a na narty za wcześnie. Niech moja Agatka świat zobaczy, na salonach pobywa. W Unii nie chcą ze mną gadać, prezes do swego bunkra na Nowogrodzkiej nie wpuszcza, kodziarze drą mordy, że łamię konstytucję, więc przyjechałem…

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*