Papież: zakonnicy żyjący jak bogacze ranią wiernych i szkodzą Kościołowi

Papież: zakonnicy żyjący jak bogacze ranią wiernych i szkodzą Kościołowi

Hipokryzja osób konsekrowanych, które żyją jak bogacze, rani sumienia wiernych i przynosi szkody Kościołowi – ostrzegł papież Franciszek uczestników konferencji na temat ekonomii, zorganizowanej w watykańskiej kongregacji ds. instytutów życia konsekrowanego.

W przesłaniu do uczestników obrad papież podkreślił, że „musimy uczyć się odpowiedzialnej surowości”.

„Nie wystarczą śluby zakonne, by być ubogim” – wskazał Franciszek.

„Nie wystarczy – jak dodał – okopać się za deklaracją, że nic nie posiadam, bo jestem zakonnikiem czy zakonnicą, jeśli mój instytut pozwala mi zarządzać i cieszyć się wszystkimi dobrami, których pragnę i kontrolować cywilne fundacje, powołane, by wspierać jego działalność, unikając w ten sposób kontroli ze strony Kościoła”.

„Ile osób konsekrowanych wciąż myśli dzisiaj, że prawa ekonomii są niezależne od wszelkiej refleksji etycznej?” – zapytał papież. Zauważył, że wiele razy zdarza się, iż sprzedaż nieruchomości kościelnej oparta jest wyłącznie na analizie kosztów i zysków oraz wartości rynkowej.

„Niech Bóg uwolni nas od ducha funkcjonalności i uchroni przed popadnięciem w pułapkę chciwości” – napisał Franciszek do uczestników obrad, w których udział bierze około tysiąca ekonomów i ekonomek generalnych domów zakonnych.

Wyraził przekonanie, że konieczne jest przemyślenie kwestii ekonomii. Zaznaczył, że od ekonomów zakonnych oczekuje się, by byli „roztropni jak węże i nieskazitelni jak gołębie”. „Roztropność chrześcijańska pozwala odróżnić wilka od owcy, bo jest wiele wilków przebranych za owce, zwłaszcza, gdy w grę wchodzą pieniądze” – ocenił papież.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Papież Franciszek, fot. EPA

Categories: Na bieżąco, Religia, Świat

Comments

 1. JASIO
  JASIO 27 listopada, 2016, 12:36

  A NAJWIEKSZYM HIPOKRYTA PAPIEZ.

  Reply this comment
 2. Normals
  Normals 28 listopada, 2016, 00:48

  Na rozładowanie napięcia polecam krótki film z pozytywnym przesłaniem.
  https://www.youtube.com/watch?v=L61RlGQL-LA&list=PLNq9vJEREaL2W4yYfWOBXUqECcwDUNPvz&index=7

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*