Papież podczas pasterki: prostota i sprawiedliwość odpowiedzią na konsumpcjonizm i luksus

Papież Franciszek podczas pasterki w Watykanie fot. Alessandro Di Meo

Papież Franciszek podczas pasterki w Watykanie fot. Alessandro Di Meo

Podczas pasterki w bazylice Świętego Piotra w Wigilię papież Franciszek mówił, że wierni w społeczeństwach „upojonych” konsumpcjonizmem i luksusem powinni wybrać postawę wstrzemięźliwości, prostoty oraz styl życia przepełniony sprawiedliwością i współczuciem.

To pierwsza wielka uroczystość liturgiczna w trwającym od 8 grudnia Roku Miłosierdzia.

W homilii Franciszek mówił: „W tę noc jaśnieje światłość wielka; nad nami wszystkimi rozbłyska światło narodzenia Jezusa”.

Podkreślił następnie: „Radość i wesele upewniają nas, że orędzie zawarte w tajemnicy tej nocy pochodzi naprawdę od Boga”.

„Nie ma miejsca – dodał – na wątpliwość; zostawmy ją sceptykom, którzy pytając jedynie rozumu, nigdy nie znajdują prawdy. Nie ma miejsca na obojętność, panującą w sercach ludzi, którzy nie są w stanie kochać, bo boją się coś stracić”.

Franciszek wskazywał, że wobec narodzin Jezusa trzeba „przepędzić wszelki smutek”.

Papież przypomniał wiernym, że Boże Narodzenie „rozjaśnia życie często zamknięte w cieniu grzechu”.

Wraz z tą jasnością, powiedział, musi ustać wszelki lęk i przerażenie, ponieważ „światło wskazuje nam drogę do Betlejem”.

„Kiedy słyszymy zatem o narodzinach Chrystusa, pozostańmy w milczeniu i pozwólmy, aby to Dzieciątko przemawiało” – mówił Franciszek i przypomniał wiernym: „To Dzieciątko uczy nas, co jest naprawdę istotne w naszym życiu”.

Od Dzieciątka Jezus – powiedział – płynie dla wszystkich jego uczniów zobowiązanie do „wyrzeczenia się bezbożności” i bogactw świata, by żyć „rozumnie i sprawiedliwie, i pobożnie”.

„W społeczeństwie, często upojonym konsumpcjonizmem i przyjemnościami, obfitością i luksusem, pozorami i narcyzmem – stwierdził Franciszek – Jezus wzywa nas do zachowania wstrzemięźliwego, to znaczy prostego, zrównoważonego, prostolinijnego, zdolnego do zrozumienia i życia tym, co istotne”.

Franciszek wskazywał, że w świecie, który „często jest surowy wobec grzesznika a łagodny wobec grzechu” trzeba pielęgnować silne poczucie sprawiedliwości, poszukiwania i realizacji woli Boga.

„W obrębie kultury obojętności, która nierzadko staje się w ostateczności bezlitosna, niech nasz styl życia napełniony będzie litością, empatią, współczuciem, miłosierdziem czerpanymi codziennie ze studni modlitwy” – wezwał.

Kwiaty przyniosły na początku mszy dzieci z Włoch, a także Kenii, Ugandy, Republiki Środkowoafrykańskiej, Filipin , Sri Lanki i USA, a więc krajów, które papież ostatnio odwiedził. Były też dzieci z Meksyku, celu następnej papieskiej wizyty w lutym przyszłego roku.

Uroczystościom Bożego Narodzenia w Watykanie towarzyszą nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, wprowadzone po zamachach w Paryżu. (PAP)

Categories: Na bieżąco, Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*