Papież bardzo zadowolony z decyzji o normalizacji stosunków USA-Kuba

Papież bardzo zadowolony z decyzji o normalizacji stosunków USA-Kuba

Papież Franciszek pragnie wyrazić ogromne zadowolenie z „historycznej decyzji” władz USA i Kuby o rozpoczęciu normalizacji wzajemnych stosunków – oświadczył w środę Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej.

W wydanej nocie Watykan podkreślił, że celem tej decyzji jest przezwyciężenie w interesie obywateli obu państw trudności, które naznaczyły ich historię w ostatnim czasie.

Watykański Sekretariat Stanu wyjaśnił, że w minionych miesiącach Franciszek napisał listy do prezydentów: Kuby Raula Castro i Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy, by „zachęcić ich do rozwiązania kwestii humanitarnych leżących we wspólnym interesie”, po to by – jak dodano – zapoczątkować nową fazę we wzajemnych relacjach.

Wśród tych kwestii Watykan wymienił sytuację „niektórych więźniów”. W środę obie strony poinformowały o zwolnieniu kilku z nich.

Ponadto Stolica Apostolska ujawniła, że w październiku gościła u siebie delegacje dwóch państw i przedstawiła im propozycję swego pośrednictwa, by sprzyjać konstruktywnemu dialogowi w delikatnych kwestiach. Przyniosło ono – podkreślił Sekretariat Stanu – rozwiązania satysfakcjonujące obie strony.

Watykan zapewnił, że będzie dalej udzielał swego poparcia inicjatywom, które podejmą Stany Zjednoczone i Kuba, by rozwijać relacje dwustronne i działać na rzecz dobrobytu obywateli.

W poniedziałek, a więc na dwa dni przed ogłoszeniem tej historycznej decyzji, wizytę w Watykanie złożył szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry, który rozmawiał z sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem. (PAP)

Na zdjęciu: Papież Franciszek fot.Claudio Peri/EPA

 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Na bieżąco

Comments

  1. Chrobry
    Chrobry 19 grudnia, 2014, 05:30

    Teraz spotkaja sie na cygaro….

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*