ONZ utworzyła stanowisko eksperta ds. LGTB

fot.Dan Himbrechts/EPA

fot.Dan Himbrechts/EPA

Rada Praw Człowieka ONZ utworzyła stanowisko niezależnego eksperta broniącego praw społeczności LGBT, czyli osób homoseksualnych, biseksualnych i transpłciowych. To historyczna decyzja – uznała organizacja broniąca praw człowieka Human Rights Watch.

Jak pisze AFP głosowanie w tej sprawie odbyło się w czwartek wieczorem po wielogodzinnej debacie. „To ważny etap” dla społeczności LGTB – oświadczył na piątkowej konferencji prasowej rzecznik Rady Praw Człowieka ONZ Rolando Gomez.

Ekspert zostanie mianowany na trzy lata, a jego zadaniem będzie „ochrona przed przemocą i dyskryminacją z powodu orientacji seksualnej i tożsamości płciowej”.

Ma on współpracować z krajami członkowskimi, aby „zachęcać do przyjmowania i wdrażania kroków mających na celu przyczynienie się do ochrony” osób LGTB.

Rezolucję w tej sprawie zaproponowały Argentyna, Brazylia, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Meksyk i Urugwaj. Poparły ją 23 spośród 47 krajów członkowskich Rady Praw Człowieka ONZ. Przeciw było 18 państw, w tym Rosja i Chiny, a sześć wstrzymało się od głosu, w tym RPA.

W dokumencie wezwano wszystkie kraje członkowskie ONZ do współpracy z ekspertem ds. LGBT. (PAP)

Categories: Na bieżąco
Tags: ekspert, LGBT, ONZ, UN

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*