Nowela ustawy o TK autorstwa PiS weszła w życie; opozycja krytycznie

fot.Rafał Guz/EPA

fot.Rafał Guz/EPA

Nowela ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, która w poniedziałek weszła w życie, kończy spór wokół TK – ocenia PiS. Podpisując ją, prezydent ocenił, że zmiany przyczyniają się do wzmocnienia pozycji TK. Opozycja mówi m.in. o zamachu na prawa obywatelskie i krytykuje decycję Andrzeja Dudy.

Nowelizacja autorstwa PiS została uchwalona w ubiegłym tygodniu; w poniedziałek podpisał ją prezydent Andrzej Duda i została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że weszła w życie. Stanowi ona m.in., że Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK. W składzie siedmiu sędziów będą zaś badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie – jak dziś – zwykłą. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.

„Uważam, że ta nowela przyczynia się do wzmocnienia pozycji i sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, sytuacji przede wszystkim w znaczeniu odbioru społecznego, ale sytuacji także w znaczeniu tego, co jest zasadniczą rolą Trybunału, czyli orzekanie, kierując się względami czysto prawnymi” – oświadczył Duda po podpisaniu ustawy.

Prezydent wygłosił oświadczenie, w którym apelował m.in. o zakończenie w parlamencie „jałowych sporów” i „rozwagę w dyskusji”. Do polityków i ekspertów, którzy wypowiadają się nt. działań jego i PiS, zaapelował o „obiektywizm i rzetelną debatę”. Duda ocenił, że zmiany w TK przyczynią się do uspokojenia sytuacji.

„Trudno jest mi się pogodzić z tym, że w polskim Sejmie i przestrzeni medialnej odbywają się tak gorące dyskusje, w których często padają niepotrzebne słowa. Myślę, że przede wszystkim Polacy oczekują spokoju i tego, że skoro podjęli decyzje w wyborach prezydenckich a potem parlamentarnych, to programy, które były zgłaszane przez polityków, m.in. przeze mnie, ale także przez dzisiejszą większość parlamentarną zostaną zrealizowane” – powiedział.

W ocenie posłów PiS decyzja prezydenta kończy niepotrzebny spór o TK, a zmiany w przepisach dają szansę na odbudowę autorytetu tej instytucji. Wiceminister sprawiedliwości i poseł klubu PiS Patryk Jaki zwracał uwagę na jeden z zapisów noweli – zasadę rozpatrywania spraw według daty ich wpływu do Trybunału. „To absolutnie dobre rozwiązanie” – podkreślił. Według niego, dotychczasowa praktyka działalności TK pokazała, że tam, gdzie były sprawy ważne dla ludzi, na orzeczenie TK trzeba było czekać nawet 2 lata.

Decyzję prezydenta krytykują niektórzy politycy opozycji. Wiceszef klubu PO i kandydat na szefa tej partii Tomasz Siemoniak zapowiedział tworzenie „frontu obrony konstytucji”, tak by uniemożliwić jej zmianę w parlamencie (do Sejmu został już wniesiony projekt zmiany konstytucji dot. TK – PAP).

B.szef MSZ i kandydat na przewodniczącego Platformy Grzegorz Schetyna zapowiedział, że we wtorek PO złoży skargę do Trybunału Konstytucyjnego na nowelę ustawy o Trybunale podpisaną w poniedziałek przez prezydenta.

Jak komentowała Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), nie ma zapowiadanej przez PiS w kampanii wyborczej dobrej zmiany, jest zamach na prawa obywatelskie. „Nie ma żadnych ustaw gospodarczych, pomagających ludziom lepiej żyć i nawet w projekcie budżetu nie ma zapisów dotyczących tych w cudzysłowie +dobrych zmian+, natomiast cały czas mamy ustawy, które powodują zamach na wolności obywatelskie” – powiedziała Kidawa-Błońska.

W ocenie lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru po zmianach prawnych Polacy nie doczekają się rozpatrzenia swoich spraw w TK. Jego zdaniem rozpatrywanie według kolejności zgłoszeń oznacza wielką kolejkę. „To jest najlepszy sposób, by zatkać Trybunał. Wystarczy, że minister (Zbigniew) Ziobro zgłosi sto swoich problemów i w tym momencie sprawy ludzi, które czekają w kolejce, zostaną rozpatrzone za lat kilka” – mówił Petru.

Według PSL decyzja prezydenta to „ostateczne zdeptanie autorytetu” Trybunału. Jak powiedział szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz, Andrzej Duda po raz kolejny udowodnił, że wola PiS jest dla niego rzeczą najważniejszą. „Prezydent Andrzej Duda po raz kolejny nie skorzystał z możliwości wybicia się na niepodległość” – powiedział lider PSL.

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz’15) ocenił, że podpisanie noweli nie zakończy sporu wokół TK. Jego zdaniem, jedyne kompromisowe wyjście z sytuacji, to zmiana konstytucji, proponowana przez klub Kukiz’15. Jego zdaniem, jeśli nie dojdzie do zmiany konstytucji, to konflikt wokół TK będzie się dalej zaostrzał.

Projekt zmian w konstytucji, autorstwa Kukiz’15 (podpisanego także przez posłów PiS), przewiduje: wybór sędziów TK kwalifikowaną większością 2/3 głosów, zwiększenie składu TK z 15 do 18 członków oraz badanie zgodności ustawy o TK z konstytucją przez Sąd Najwyższy. Według projektu, wygaszone mają zostać także kadencje wszystkich sędziów TK, a nowi wybrani zostaną na zasadach określonych m.in. w konstytucji, po dokonaniu w niej proponowanych zmian.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Na bieżąco

Comments

 1. Kuba
  Kuba 28 grudnia, 2015, 21:24

  Te same niewykrztalcone czeresniaki co w Chicago glosowali na Pis teraz beda glosowac na Trumpa amen Czasem mi wstyd skad pochodze

  Reply this comment
  • roman
   roman 29 grudnia, 2015, 18:27

   Sluchaj koles,
   Ci co glosowali na PiS glosowali poprzednio na Obame, a w przyszlym roku beda glosowac na H. Clinton. PiS i amerykanscy „demokraci” to bardzo podobne ugrupowania.Ta sama glupota i ciemnota liderow, prawie identyczne sposoby tumanienia ludzi, nienawisc do wszelkiej krytyki i chec uzaleznienia mediow. Rozni ich tylko stosunek do aborcji

   Reply this comment
 2. krystian
  krystian 29 grudnia, 2015, 17:55

  Niech zyje PIS i Pan Donald Trump!!!!!! Amen!!!

  Reply this comment
 3. Kuba
  Kuba 30 grudnia, 2015, 06:37

  Krystian jest tego przykladem ze mam racje a Trump to amerykanska wersja Kaczynskiego glosuje na niego niewykrztalcony niezdolny do samodzielnego myslenia elektorat zbudowany na nienawisci do mniejszosci

  Reply this comment
 4. Pit
  Pit 30 grudnia, 2015, 11:26

  Roman cos ci sie pomieszalo w tej malej glowie PIS to konserwatysci cos ala Republikanie a PO i Nowoczesna to liberaliwie cos w stylu Demokratow nie mydl ludziom oczu

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*