Niemcy. Prokuratura: Tunezyjczyk Anis Amri najpewniej kierował ciężarówką

Poszukiwany Anis Amri fot.BKA/Handout/EPA

Poszukiwany Anis Amri fot.BKA/Handout/EPA

Pierwsze wyniki badań kryminalistycznych sugerują, że Anis Amri, Tunezyjczyk poszukiwany w związku z poniedziałkowym zamachem terrorystycznym w Berlinie, kierował użytą w ataku ciężarówką – poinformowała rzeczniczka niemieckiej prokuratury w czwartek.

„Odciski palców znaleziono na zewnętrznej części boku pojazdu, na drzwiach kierowcy oraz na słupku nadwozia umiejscowionym za drzwiami. Na tym etapie postępowania zakładamy, że to Anis Amri kierował ciężarówką” – oświadczyła rzeczniczka prokuratury Frauke Koehler w Karlsruhe. Dodała, że prokuratura niemiecka wydała nakaz aresztowania Amriego w związku z poniedziałkowym atakiem.

„Dziś (w czwartek – PAP) przeprowadziliśmy przeszukania w różnych miejscach w Nadrenii Północnej-Westfalii (kraj związkowy na zachodzie kraju) i w Berlinie, gdzie Anis Amri miał wcześniej przebywać” – powiedziała Koehler. Przekazała, że w czwartek policja przeszukała autobus w mieście Heilbronn na południowym zachodzie kraju w związku z uzyskaną informacją, ale nikogo nie aresztowano.

Wcześniej w czwartek szef niemieckiego MSW Thomas de Maiziere potwierdził, że w kabinie ciężarówki, którą wykorzystano do zamachu, znaleziono odciski palców Amriego. Dodał, że znaleziono także inne wskazówki i że „jest wysoce prawdopodobne, iż Amri faktycznie był sprawcą” zamachu.

Amri, 24-letni imigrant z Tunezji, przyjechał do Niemiec w lipcu 2015 roku, a od lutego 2016 roku przebywał głównie w Berlinie. Złożony przez niego wniosek o azyl został odrzucony w czerwcu br., jednak jego deportacja nie doszła do skutku ze względu na brak dokumentów potwierdzających jego tożsamość, a władze Tunezji początkowo zaprzeczały, by Amri był obywatelem tego kraju. Za aresztowanie Anisa Amriego niemieckie władze oferują do 100 tys. euro nagrody.

W poniedziałek wieczorem kierowca 40-tonowej ciężarówki wjechał w tłum na bożonarodzeniowym jarmarku w Berlinie, zabijając 12 osób i raniąc blisko 50. Zamachowiec zastrzelił znajdującego się w szoferce Polaka, który łapiąc za kierownicę, usiłował przeszkodzić mu w zamachu.(PAP)

Categories: Na bieżąco

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*