Mosbacher w wywiadzie: dotrzymam obietnicy w kwestii zniesienia wiz

Mosbacher w wywiadzie: dotrzymam obietnicy w kwestii zniesienia wiz

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher Mosbacher zapytana w wywiadzie dla tygodnika “Do Rzeczy” o kwestię zniesienia wiz dla Polaków, zapewniła – podobnie jak w ostatniej rozmowie z tygodnikiem – że zostaną zniesione do 2019 roku.

Mosbacher potwierdziła, że “do końca roku fiskalnego, tj. do września 2019 r., wymagania dotyczące zniesienia wiz będą spełnione i będziemy w stanie nominować Polskę do programu Visa Waiver”. “Przypominam jednak, że proces wdrożeniowy trwa od trzech do sześciu miesięcy. Dotrzymam zatem mojej obietnicy, ponieważ cała reszta, nawet jeśli zakończy się w 2020 r., będzie tylko biurokratyczną formalnością” – powiedziała wywiadzie opublikowanym 29 lipca.

W rozmowie poruszono m.in. kwestię wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce, która ma trwać od 31 sierpnia do 1 września. ” Zazwyczaj Biały Dom nie potwierdza wizyt wcześniej niż 30 dni przed terminem, ale pracujemy nad umówieniem wszystkiego na wspomniane daty” – odparła ambasador.

Dopytywana, czy chodzi o dwa pełne dni, Mosbacher odpowiedziała, że chodzi o część 31 sierpnia i 1 września “z wylotem po ceremonii rocznicy wybuchu II wojny światowej”. “Do jakiego państwa, w tej chwili jeszcze nie wiadomo. Zwracam uwagę, że jeśli wszystko dojdzie do skutku, to znacznie więcej, niż pierwotnie planowano. Jestem osobiście zaskoczona, że mówimy o półtora dnia, bo pod uwagę brano tylko jedno popołudnie, 1 września” – powiedziała ambasador.

Mosbacher została też zapytana też m.in. o otwarte wspieranie postulatów środowisk LGBT w Polsce. Jak wskazano, zachowanie ambasady USA wzbudziło dużo kontrowersji, “łącznie z argumentem ingerowania w politykę wewnętrzną Polski”.

“Reprezentuję Stany Zjednoczone Ameryki i jestem tutaj – co wyłożył mi na piśmie prezydent – aby reprezentować również wartości mojego kraju. W pierwszej kolejności muszę zadbać o bezpieczeństwo rodaków w Polsce, a potem o wartości, a jedną z nich jest brak dyskryminacji i wiara w to, że ludzie są równi. Taką mam pracę, z którą wiąże się również podnoszenie głosu, gdy te kwestie są naruszane albo podważane” – powiedziała ambasador.

“Oczywiście mam świadomość, że moim obowiązkiem jest również bycie wrażliwą na wartości państwa-gospodarza, które nieco różnią się od naszych. Kwestie LGBT są tematem wrażliwym w Polsce, bo jesteście państwem katolickim i to rozumiem. Nie chcę być niepotrzebnie prowokacyjna” – dodała.

Pytana o kwestię ustawy JUST, która może wrócić na jesieni wraz z obligatoryjnym raportem Departamentu Stanu, Mosbacher odparła, że ma świadomość, że “ten temat nie zniknie”. “Być może nigdy, a na pewno do czasu, aż Polska nie zdecyduje, jak do niego podejść. Nie jestem w stanie jako ambasador rozwiązać tego sporu. Jedyne, co mogę to zarządzać kryzysem, który już istnieje i sprawić, aby się nie zaostrzył” – powiedziała.

Dopytywana o stanowisko polskiego rządu, zgodnie z którym “żadnej restytucji pożydowskiego mienia bezspadkowego nie będzie”, Mosbacher odparła: “Jak widać, nie jest to rozwiązanie satysfakcjonujące, skoro problem stale wraca”. “I będzie wracać, aż coś się z tymi zrobi” – dodała. “Nie wiem, co, bo temat jest niezwykle bolesny, emocjonalny i osobisty. Co smutne, ten konflikt jest niszczący dla wszystkich biorących w nim udział stron: Ameryki, Polski i Izraela. To jedna z rzeczy, która mnie szalenie frustruje, ponieważ wiem, jak złożone jest to zagadnienie i jak daleko poza moim zasięgiem. Naprawdę liczę na to, że Polska i społeczność żydowska w USA znajdą wspólne rozwiązanie” – powiedziała Mosbacher. (PAP)

fot.GRZEGORZ MICHALOWSKI/EPA-EFE/Shutterstock

Categories: Na bieżąco

Comments

 1. Stettiner
  Stettiner 1 sierpnia, 2019, 02:04

  So , You promised Visa Waiver Progrom for Poland in next 6 months ?
  If not , You submit a resignation?

  Reply this comment
 2. Vanessa
  Vanessa 2 sierpnia, 2019, 07:23

  w kryzysie imigracyjnym i wielkiej fali deportacyjnej oraz dyskryminacji
  imigrantow ,jest to raczej pusta obietnica
  nie od tej ambasador zalezy zniesiene Wiz.

  Reply this comment
 3. Stefan
  Stefan 2 sierpnia, 2019, 22:59

  Zniesienie wiz jest w gesti kongresu a nie ambasador ani prezydenta Obama juz dawno chicago zniesc wizy ale a republikanski kongres zawsze to blokowal

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*