Mosbacher: ustawa 447 nie nakłada na nikogo żadnych obciążeń prawnych ani finansowych

Mosbacher: ustawa 447 nie nakłada na nikogo żadnych obciążeń prawnych ani finansowych

Ustawa 447 nie nakłada na nikogo żadnych finansowych ani prawnych obciążeń; jest to jednorazowy raport dla Kongresu USA, którego celem jest analiza postępu prac krajów w zakresie restytucji – napisała w poniedziałek na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

„Powtarzam – ustawa JUST (447) nie nakłada na nikogo żadnych finansowych ani prawnych obciążeń. Jest to jednorazowy raport dla Kongresu USA, którego celem jest analiza postępu prac krajów w zakresie restytucji” – napisała Mosbacher.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński pytany w poniedziałek w Radiu Szczecin, czy widzi zagrożenie ze strony amerykańskiej ustawy 447, dotyczącej zwrotu mienia żydowskiego, pozbawionego spadkobierców, odpowiedział: „Nie widzę takiego zagrożenia”. Podkreślił, że „żądania wobec Polski” nie mają „cienia jakiejkolwiek podstawy”. „Bo to nie myśmy pozbawili majątku Żydów” – dodał.

Przyjęta przez Kongres USA i podpisana w maju 2018 r. przez prezydenta Donalda Trumpa ustawa o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today — JUST Act, potocznie zwana ustawą 447), dotyczy zwrotu mienia ofiar Holokaustu ich prawowitym właścicielom bądź ich spadkobiercom, ale jej zapisy mają głównie symboliczny, deklaratywny charakter.

Po podpisaniu ustawy przez Trumpa sekretarz stanu USA będzie zobowiązany do przedstawienia w dorocznym raporcie o przestrzeganiu praw człowieka w poszczególnych państwach albo w dorocznym raporcie o wolności religijnej na świecie sprawozdania o realizacji ustaleń zawartych w Deklaracji Terezińskiej. Deklaracja ta, przyjęta w 2009 r. przez 46 państw świata na zakończenie Praskiej Konferencji ds. Mienia Ery Holokaustu, jest niezobowiązującą listą podstawowych zasad mających przyspieszyć, ułatwić i uczynić przejrzystymi procedury restytucji dzieł sztuki oraz prywatnego i komunalnego mienia przejętego siłą, skradzionego lub oddanego pod presją w czasie Holokaustu.

Ustawa JUST nie przewiduje żadnych sankcji dla państw sygnatariuszy Deklaracji Terezińskiej, które nie spełniły swych obietnic dotyczących zwrotu mienia ofiar Holokaustu ich prawowitym właścicielom bądź ich spadkobiercom i dlatego ma głównie symboliczny charakter.

Mimo symbolicznego charakteru ustawa budzi zastrzeżenia prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej i grupy działaczy polonijnych, którzy apelowali, aby członkowie Polonii poprzez naciski na reprezentujących ich kongresmenów starali się doprowadzić do odrzucenia ustawy. Akcja ta nie przyniosła spodziewanych rezultatów. (PAP)

Na zdjęciu: Ambasador Georgette Mosbacher
fot.JAKUB KAMINSKI/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Na bieżąco

Comments

 1. Casey
  Casey 13 maja, 2019, 16:00

  Jakie jest oficjalne stanowisko Kongresu Poloni Amerykanskiej I jej prezesa Franka Spuli?
  Gdzie moge znalezc informacje. Jest rowniez cicho jak bylo przed pochodem w Polsce
  Prosil bym o informacje jakie jest rowniez stanowisko Dziennika Zwiazkowego
  pozdrawiam
  Casey

  Reply this comment
  • EM
   EM Author 13 maja, 2019, 16:46

   Polecamy lekturę „Dziennika Związkowego” – numer 62 z 29-31 marca 2019 roku. Znajdzie Pan tam „Oświadczenie KPA ws. ustawy 447 i planowanych protestów”.

   Reply this comment
   • casey
    casey 13 maja, 2019, 18:14

    Dziekuje za odpowiedz
    Czy to oswiadczenia z nr 62 z 29-31 marca 2019 jest nadal aktualne na dzien dzisiejszy ?W Polsce ostatnio prezes PiS i premier zajmuja konkretnei i inne stanowiska
    niz przedtem
    Pozdrawiam
    casey

    Reply this comment
    • EM
     EM Author 14 maja, 2019, 10:38

     Proponuję skontaktować się z Kongresem Polonii Amerykańskiej (http://www.pac1944.org/). My dysponujemy tylko tym, co nam do tej pory przekazano do publikacji. Pozdrawiam!

     Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*