Mateusz Morawiecki z wizytą w Chicago i Waszyngtonie

Wicepremier Mateusz Morawiecki w Chicago fot.Jacek Zieliński

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki bierze udział w dorocznym spotkaniu gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i Banku Światowego (BŚ), które odbywają się w Waszyngtonie – poinformował resort rozwoju.

Spotkanie rady gubernatorów odbywa się 13–14 października. Na spotkanie z wicepremierem miała okazję także chicagowska Polonia.

„Mateusz Morawiecki, jako gubernator MFW z ramienia Polski, będzie uczestniczył w spotkaniach z udziałem ministrów finansów i prezesów banków centralnych 189 krajów należących do MFW i BŚ. Ich tematem będą wyzwania, które stoją przed globalną gospodarką, perspektywy zrównoważonego i stabilnego wzrostu gospodarczego, walka z ubóstwem, wspieranie rozwoju regionalnego” – napisano w komunikacie MR.

Rozmowy z Polonią będą dotyczyć głównie kwestii gospodarczych i coraz lepszych prognoz rozwoju dla kraju. W programie wizyty Morawieckiego w USA są też spotkania z przedstawicielami świata biznesu i nauki. (PAP)

Categories: Na bieżąco

Comments

 1. zza kałuży
  zza kałuży 13 października, 2017, 22:43

  ” będzie uczestniczył w spotkaniach z udziałem ministrów finansów i prezesów banków centralnych 189 krajów należących do MFW i BŚ”
  *
  Ten gość w koloratce jest ministrem finansów albo może prezesem banku centralnego jakiego państwa?

  Reply this comment
 2. Yankes
  Yankes 14 października, 2017, 00:12

  A kto mial tego chlopa witac?… Spula, Forys, Fonfara … Byl kwiat dziennikarstwa – Zielinski, Kwasny ,Baraniak ( mam nadzieje ze Normals tez podjechal z kwiatami) Rzepkowski sie spoznil bo robil kolor na wlosach Tylko ks. Andrzej byl godny czynic honory domu w Chicago… reszta to rybki w kaluzy

  Reply this comment
  • Normals
   Normals 14 października, 2017, 15:38

   Zielinski – kwiat dziennikarstwa, leze ze smiechu i nie moge przestac sie smiac. Yankees dziekuje ci za to ze mnie rozbawies do lez. Co do wizyty Morawieckiego, najlepiej obnaza ja ten tekst.

   „Chicago odwiedził wicepremier Mateusz Morawiecki. W dusznej sali, w podziemiach Kościoła św. Trójcy, odbyło się spotkanie z tak zwaną Polonią. Premier Morawiecki opowiedział zgromadzonym bajkę o Polsce, mówił dokładnie to, co sala chciała usłyszeć. Wystąpienie Mateusza Morawieckiego pełne było pospolitego kłamstwa, wymieszanego z populistyczna demagogią. Całość zgrabnie podlana została sosem religijno-patriotycznym.

   Na początku wicepremierowi wręczano dary, kopie dokumentów żołnierzy armii Hallera, jakąś czapkę, którą premier otrzymał w gablocie. No właśnie. Wiodącą rolę we wręczaniu darów, odgrywał Chicagowski Odział Narodowych Sił Zbrojnych, stowarzyszenie ubierające się w czarne koszule, jawnie nawiązujące do ideologii faszystowskiej. Stowarzyszenie, w którym znaczącą rolę odgrywa Darek Olszewski postać, którą pamiętam z czasów walki o wolność. Sporo zrobił, dzisiaj niestety odjechał do zupełnie innego świata. Stowarzyszenie to wyraźnie popierane jest przez Konsulat RP. Ten romans polskich placówek dyplomatycznych z instytucjami bliskimi faszyzmowi, daje wiele do myślenia.

   Premier nie ukrywał, że z tymi czarnymi koszulami wiele go łączy, także wspólna historia. Wspominał jak Jacek Kawczyński i Witold Węgrzyn wrócili do Polski i zainwestowali, tworząc jakąś gazetę. Nie wiem, czy wyszedł choć jeden numer owego periodyku, w każdym razie z tym patriotyzmem bywało różnie. Węgrzyn zasłynął próbą zabezpieczenia przejazdu przez Polskę, słynnego gangu motocyklistów Putina, zasłużonego dla Rosji, przy aneksji Krymu. Węgrzyn w tym momencie realizował polityczne interesy Putina. Ponieważ wówczas PiS jeszcze nie rządził, gang wiz nie dostał, na nic zdały się protesty Węgrzyna. Morawiecki nie przypadkowo utożsamiał się z Węgrzynem, gdyż dzisiaj to PiS i Mateusz Morawiecki, Antoni Macierewicz i inni, rozbijając jedność Unii Europejskiej realizują cele, rosyjskiej polityki zagranicznej.

   Wystąpienie Morawieckiego było aktem oskarżenia wobec III RP. Wicepremier chciał zgromadzonym wyjaśnić na czym polega spór polityczny w Polsce. Konflikt polega na walce zwolenników liberalnej ekonomii, liberalnej demokracji, z rządem realizującym polskie interesy. Dlaczego wspaniały rząd „dobrej zmiany” jest tak brutalnie atakowany, nie tylko w Polsce. Bo krytycy walczą o przywileje starych elit. Obecny rząd realizuje polskie interesy, poprzednie rządy rządziły w interesie obcych oraz mafii. Morawiecki przyznał, że początkowo tuż po 1989 roku i jemu udzielił się entuzjazm , ale szybko dostrzegł, że idzie nie tak. Twierdził, że umysłami zawładnęła fałszywa ideologia wolnego rynku. Mówiono, że kapitał nie ma narodowości, nie dbano o krajowy rynek. Rozpoczęto wyprzedaż Polski oraz uwłaszczenie dawnej komunistycznej nomenklatury. Morawiecki powiedział, iż w 1989 roku rozpoczęto od wyprzedaży przemysłu nowoczesnych technologii.

   No właśnie. Polska w 1989 roku przez Kopenhagę uzyskała pierwsze internetowe połączenie ze światem. W czasach stanu wojennego zaczynała się rewolucja komputerowa, zamknięta, odcięta od świata, objęta sankcjami COCOM Polska, w tym nie uczestniczyła. Na gospodarczych zgliszczach, odziedziczonych w 1989 roku nie było żadnego przemysłu nowoczesnych technologii, który ktoś chciałby kupić. Morawiecki doskonale wie, że czegoś takiego nie było. Mówi o tym , gdyż argument o wyprzedaży majątku narodowego jest wygodnym, nacjonalistycznym urojeniem, chętnie słuchanym przez słuchaczy, którym blisko do brunatnych koszul, ale zupełnie nie zorientowanym w ekonomii. Morawiecki sporo bredził o rzekomej wyprzedaży majątku narodowego. To taka spiskowa teoria, modna wśród chicagowskiej Polonii i nie tylko.

   Główny problem polskiej transformacji – moim zdaniem – polega na tym, iż reformy Balcerowicza i proces prywatyzacji nie został zakończony, państwowe jest ciągle 40% gospodarki. Wielkie socjalistyczne molochy pozostają państwowe. Jest tam miejsce dla setek Misiewczów. Morawiecki wspominał o polskiej chemii, znowu państwowej przecież. Kolejna afera PiS to Azoty, fatalnie zarządzane przez pisowskich Misiewiczów przyniosło miliardowe straty. O tym wicepremier nie wspomniał.

   Morawiecki nie wspomniał rzecz jasna o tym, że pod względem tempa rozwoju spadliśmy na 5-6 miejsce w Unii, zaś pod względem wysokości deficytu awansowaliśmy na piąte miejsce w UE. Dzieje się to w czasie bardzo dobrej koniunktury w Europie, kiedy Polska powinna rozwijać się szybciej. Europa przeżywa okres bardzo dobrej koniunktury, o czym nie można zapominać, to ciągnie polską gospodarkę.

   Morawiecki sporo mówił o uszczelnieniu systemu podatkowego. To uszczelnienie niemal w całości finansuje wydatki socjalne rządu, w tym program 500+. To ciekawe, gdyż na innym spotkaniu, Morawiecki twierdził, że cały program 500+ jest na kredyt. Akurat to drugie stwierdzenie jest znacznie bliższe prawdy. Kłamstwem była teza Morawieckiego, że obecny rząd zadłuża Polskę w tempie znacznie mniejszym niż poprzednie ekipy. Matematyka jest nieubłagana. Zresztą, skoro jest tak dobrze, tyle pieniędzy w kasie! Morawiecki przemawiał w Chicago, w momencie, gdy w Polsce załamywały się rozmowy lekarzy rezydentów z rządem. Premier Beata Szydło nie miała odwagi rozmawiać z protestującymi. Skoro jest tak dobrze, to rząd nie ma pieniędzy na podwyżki dla młodych lekarzy, chodzi tylko o 170 milionów złotych! Panie Morawiecki na tym przykładzie widać jak bardzo Pan kłamie. Cała pana opowieść o gospodarce była nacjonalistycznym urojeniem, pieprzeniem , że ma być polskie, anie zagraniczne. Przecież wszystkie wielkie inwestycje, którymi się Pan chwalił, to inwestycje zagraniczne. Ma Pan ludzi za kompletnych idiotów?

   Groźną brednią było stwierdzenie, że Zachód już nie jest takim przyjacielem, krytykują zmiany w Trybunale Konstytucyjnym. Bronią starego systemu, starych elit i liberalnego systemu ekonomicznego. To takie słowa wytrychy, mające dowodzić, że dopiero teraz Polska odzyskała prawdziwą wolność. Teraz nie będzie niemieckie, tylko polskie. Oczywiście Mercedes jest najbardziej polską marką samochodów, ze wszystkich samochodów.

   Momentami trudno było się nie śmiać, choć facet obok mnie widząc, że nie klaszczę powiedział: „łajdacy nie klaszczą”. „Niech żyją łajdacy odparłem”.

   Morawiecki powiedział, że PiS wyrzuca dawnych ubeków. On sam ze “skarbówki” wyrzucił ubeków. Polska zaś niemal przewodzi Unii. Tak się liczą z rządem PiS. Tak, tak, pamiętamy 27:1. Gadaj sobie, gadaj.

   Wicepremier szczycił się, że rząd dał więcej na IPN. No tak, teraz okaże się, że Piotrowicz i inni byli czołowymi opozycjonistami, zaś Solidarność założył Lech Kaczyński. Morawiecki wygłosił zakłamaną mowę propagandową. Oczywiście nikt nie chciał niczego weryfikować, odwoływać się do faktów. W Kościele św.Trójcy miała miejsce celebracja pisowskiego katobolszewizmu.

   Premier chce, aby Polonia wracała do Polski. na sali byli wyborcy PiS-i, ale jakoś nikt do Polski jechać nie chciał.” *http://progressforpoland.com/klamca-opowiadacz-bajek-mateusz-morawiecki-odwiedzil-chicago/

   Reply this comment
 3. Yankes
  Yankes 14 października, 2017, 23:03

  Normalsie moj drogi!!! … Kwiaty, ktore wymienilem sa takimi dzienikarzami ja ty prawdomownym i uczciwym czlowiekiem. Jsniej ? Jestes ZEREM – ktory przepisal tekst Andrzeja Jarmakowskiego z portalu – Progress for Poland- Jezeli prawda jest zeJarmakowski pisze pod roznymi nicami i czesto sam ze soba rozmawia i przez przypadek Normalsie jestes Jarmakowskim?…. to sie bardzo ciesze ze poznalem tak przyjemna buzie Wyrazy szacunku postaram sie przekazac osobiscie

  Reply this comment
  • Normals
   Normals 15 października, 2017, 15:35

   Yankes, ja nic nie przepisywalem tylko wkleilem caly tekst i jesli jie zauwsyles skonczony kretynie na koniec podalem jego zrodlo wklejajac link. Co do samej osoby Jarmakowskiego naprawde nie rozumiem oburzenia, nie przeszkadzaja ci komuchy i SB-ki rodem z PIS ale przeszkadza ci nagle opinia Jarakowskiego? Bo co, bo celnie wypunktowal falsz i oblude Morawieckiego i towarzyszy s PIS? *http://paczaizm.pl/posel-rzepecki-wyrzucili-mnie-z-pisu-bo-nie-bylem-w-pzpr-sawka/

   Reply this comment
 4. Arkady
  Arkady 15 października, 2017, 08:16

  Dr Marek Ciesielczyk ujawnia materiały IPN, które mówią
  co robił Andrzej Jarmakowsk w PRL. Zachęcam do studiowania. Wszelki komentarz staje się zbędny.

  Reply this comment
  • Normals
   Normals 15 października, 2017, 15:49

   To pozwol ze zapytam, czy wedlug ciebie Jarmakowski w PRL-u robil gorsze rzeczy niz towarzysz Piotrowicz z PIS skazujacy opozycje na wiezienie w PRL-u? Czy moze gorsze rzeczy niz towarzysze Jasinski, Kryze albo SB-ccy kapusie jak Wolfgang obecny ambasador dojnej zmiany w Berlinie czy inny SB-cki kapus i byly juz prezes PKP dojnej zmiany Boguslaw Kowalski? To moze dla przypomnienia zyciorys Jarakowskiego, ktory swiety nie jest ale daleko mu do hipkokryzji rezimowego prokuratora Pioťrowicza skladajacego kwiaty pod pomnikiem ofiar komunizmu, ktore sam skazywal na wiezienie. Taki chichot historii, ktory dziwnym trafem wszystkim PIS-lamistom walczacym z komuna jakos wogole nie przeszkadza, bo w koncu swoj komuch to dobry komuch…. *https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Jarmakowski

   Reply this comment
   • Arkady
    Arkady 15 października, 2017, 20:44

    Myśl przewodnia: „Plugawy niech się jeszcze plugawi a święty niech się jeszcze bardziej uświęca.” Te słowa z Apokalipsy Św Jana niech będą przekazem i odpowiedzią w tych dzisiejszych czasach.

    Reply this comment
 5. zza kałuży
  zza kałuży 15 października, 2017, 20:16

  Zgadzam się z red. Jarmakowskim co do oceny propagandysty Morawieckiego.
  *
  Co nie zmienia faktu, że Jarmakowski nie ma zielonego pojęcia na temat stanu polskiej elektroniki i informatyki ani pod koniec epoki Gierka, ani w czasie straconej dekady Jaruzelskiego ani na początku III RP, czyli już w okresie przemian gospodarczych. To samo tyczy się istniejących w PRLu poczatków przemysłu wysokich technologii. Ani Jarmakowski ani Morawiecki nie odróżniają diody od opornika ani nie potrafią napisać jednej linijki kodu.
  Żaden z nich w latach 80-tych nie bawił się komputerem ZX Spectrum, Timexem czy Elwro Juniorem. Jako student nie budował zestawów hi-fi z części (tzw. odrzutów z eksportu) produkcji takich zakładów zjednoczenia Unitra jak, Diora, Kasprzak, Radmor czy Tonsil.
  *
  Morawiecki to oszołom syn oszołoma, nie daleko pada jabłko od jabłoni.
  *
  Jarmakowski zaś nie ma pojęcia o tym, w jaki sposób inne demoludy próbowały ratować swoje początki przemysłu i nauki w dziedzinie elektroniki. Nie wie co zrobiono w NRD, a raczej już po połączeniu w zjednoczonych Niemczech. Nie wie jak swój raczkujący high-tech ratowali Czesi i Słowacy.
  Nie wie, że dzisiaj Białorusini produkują swoje własne układy scalone i nawet eksportuja je do Chin i innych krajów. Polska produkcja układów scalonych padła w okresie przemian gospodarczych. Warto pytać dlaczego.
  *
  Ignorancja szkodzi w każdej dziedzinie. Podobnie jak oszołomstwo i dogmatyzm.

  Reply this comment
 6. Arkady
  Arkady 15 października, 2017, 20:58

  Morawiecki zrezygnował z lini kredytowej w MFW. Brawo!

  Reply this comment
  • zza kałuży
   zza kałuży 15 października, 2017, 21:58

   Ale nam na polonii obrodziło wysokiej klasy specjalistami od bankowości i to jeszcze na poziomie gospodarki całego kraju!
   *
   Niektóre opinie sa takie, że Morawiecki rozpaczliwie szuka każdego dostępnego grosza aby domknąć walący się budżet i nawet te kilkadziesiąt milionów złotych rocznej opłaty za kredyt MFW sie liczy.
   *
   Obsadzona Misiewiczami gospodarka państwowa robi bokami.

   Reply this comment
 7. Yankes
  Yankes 15 października, 2017, 22:07

  Normals- jaka polemika? Was czerwone cwele trzeba tepic i wymazac z historii po wieki wiekow…Amen

  Reply this comment
  • diwron
   diwron 15 października, 2017, 23:12

   W piskomunie można znaleść całe tabuny czerwonych cweli. Porządki należy zacząć od własnego podwórka.

   Reply this comment
  • Normals
   Normals 16 października, 2017, 15:25

   Yankees, czerwonego cfela to szukaj w lustrze prostaku na tej swojej zapizdzialej wiosce gdzie wiedziesz swoje proste i malo skomplikowane zycie wsrod chlewow i obor wszelakich miernoto umyslowa.

   Reply this comment
 8. Yankes
  Yankes 17 października, 2017, 10:14

  Frustracja i niemoc ogarnia twoj chory mozg- Jak spiewa Kasia Nosowska ” Powrotu nie Bedzie” … Wymieracie politycznie i organicznie… slyszalem ze zamiast urn pogrzebowych modne sa czerwone kule ktore wolniej sie tocza do piekla…

  Reply this comment
  • Normals
   Normals 17 października, 2017, 14:26

   Najblizszy psychiayryk sie toba zajmie, przyspieszone leczenie i wspolna sala z Antkiem Macierewiczem bo masz tak zryty beret ze na edukacje juz za pozno. I tam tepy kmiocie z Antonim bedziecie obalac komune, ktorej juz dawno nie ma a zwazajac na twoje ciagoty do czerwonych cfelow moze zaznasz troche meskiej milosci za ktora najwyrazniej bardzo tesknisz bo rozumiem ze zwierzeta juz ci sie znudzily…..

   Reply this comment
 9. RP
  RP 18 października, 2017, 09:26

  …Soros zwiekszyl wydatki na swoje organizacje Open Society ktore tak ochoczo oplacaja szczujace gownojady wypisujace swoje “artykoly” i “obserwacje”.

  Reply this comment
 10. Yankes
  Yankes 18 października, 2017, 12:16

  Smieciu- siedzisz tutaj pare dekad czerpiac pelna reka z bogatego systemu jaki oferuje ten Kraj ….i kpisz z czlowieka ktory probuje ( naprawic , rozwiazac) sprawy ktore zostaly zjeb…e przez kilkadziesiat lat przez czerwonych , a po 89 ich nastepcow? …. Co do mojej skromnej osoby- kilkanascie razy pokonalem Rownik sila swoich miesni i sila swojej woli i takich ” rywali” zostawialem w lesie ( jak nie bylo sracza w poblizu) Milego dnia

  Reply this comment
 11. Normals
  Normals 18 października, 2017, 15:03

  Starczy kopac sie ze swinia w blocie, koncze ta jalowa rozmowe Tuwimem.

  Próżnoś repliki się spodziewał
  Nie dam ci prztyczka ani klapsa.
  Nie powiem nawet „Pies cię jebał”,
  bo to mezalians byłby dla psa.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*