Manifestacje poparcia dla uchodźców w europejskich miastach

Kraków fot.Jacek Bednarczyk

Kraków
fot.Jacek Bednarczyk

Około 30 tys. osób manifestowało w sobotę w Kopenhadze na rzecz otwartej polityki wobec uchodźców; w Londynie w marszu uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy osób, a w Hamburgu w podobnym zgromadzeniu udział wzięło około 7,5 tys. ludzi.

W Kopenhadze uczestnicy manifestacji, którzy nieśli transparenty z napisami „Witamy uchodźców!” i „Europa jest bliskim sąsiadem Syrii”, zareagowali tłumnie na apele zamieszczone na Facebooku.

Podobne manifestacje odbyły się też w innych duńskich miastach; w Padborgu, przy granicy z Niemcami, solidarność z uchodźcami wyrażało około 400, podczas gdy w kontrmanifestacji wzięło udział 150 osób.

Również w Sztokholmie zebrało się tysiąc osób, które manifestowały poparcie dla otwartej polityki imigracyjnej.

Londyn fot.Andy Rain/EPA

Londyn
fot.Andy Rain/EPA

W Londynie manifestanci przeszli od Hyde Parku do siedziby premiera Davida Camerona, niosąc transparenty z napisami: „Otwórzcie granice!”, „Życie uchodźców się liczy” i „Imigranci nie są kozłami ofiarnymi!”

Do marszu w Londynie dołączył nowo wybrany lider Partii Pracy Jeremy Corbyn, który zaapelował o wypracowanie „pacyfistycznych rozwiązań” problemu uchodźców. „Mamy obowiązek zapewnić tym ludziom pomoc i wsparcie jako sygnatariusze konwencji genewskiej” – powiedział przywódca laburzystów.

W Hamburgu doszło do niewielkich zamieszek, gdy mała grupa radykałów biorących udział w manifestacji przed dworcem centralnym, zaatakowała pociąg, podejrzewając, że jadą nim przedstawiciele skrajnej prawicy. Na krótko zawieszono w związku z tym ruch kolejowy w Hamburgu.

Równocześnie w centrum miasta kilka tysięcy osób zebrało się na wezwanie różnych organizacji i instytucji publicznych, by manifestować poparcie dla polityki tolerancji i wielokulturowości.

Poparcie dla uczestników manifestacji wyraziły teatry Hamburga i tamtejsze radio. Na fasadach budynków teatralnych wywieszono napisy „Nie ma miejsca dla nazistów”, a regionalne stacje radiowe zawiesiły w południe program, by odczytać wspólne oświadczenie, wyrażające poparcie dla koncepcji miasta otwartego.

Demonstracje solidarności z uchodźcami odbyły się również w Berlinie, Madrycie i innych miastach. W Pradze i Bratysławie odbyły się zarówno marsze na rzecz tolerancji i poparcia dla uchodźców, jak i kontrmanifestacje.(PAP)

Geneva fot.Martial Trezzini/EPA

Geneva
fot.Martial Trezzini/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Na bieżąco

Comments

 1. greg
  greg 13 września, 2015, 15:45

  klamstwo w europie ludzie nie chca islamu ani zadnych islamistow co wy ludzie wogole piszecie !!!

  Reply this comment
 2. Maciek
  Maciek 18 września, 2015, 02:04

  Fałszywe bądź zamanipulowane informacje z PAP. Zawyżone liczby uczestników marszów poparcia oraz zaniżone liczby zgromadzeń przeciwnych przyjmowaniu. Najczęściej stosuje się też przemilczenie czyli brak informacji o manifestacjach przeciwnych przyjmowaniu imigrantów. Na marsze lub wiece za przyjmowaniem przychodzą głównie imigranci lub osoby pochodzenia imigranckiego z krajów arabskich, muzułmańskich, azjatyckich i afrykańskich. Widać to zresztą na wielu zdjęciach nawet tutaj zamieszczanych.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*