Mali. Ogłoszono koniec epidemii eboli

Mali. Ogłoszono koniec epidemii eboli

Mali w Afryce Zachodniej jest krajem wolnym od eboli – ogłosili w niedzielę minister zdrowia tego kraju oraz miejscowy przedstawiciel misji ONZ ds. walki z ebolą (UNMEER). Ogłoszenie końca epidemii nastąpiło po 42 dniach bez nowego przypadku zachorowania.

„Ogłaszam 18 stycznia 2015 roku końcem końca epidemii eboli w Mali” – powiedział minister Ousmane Kone w oświadczeniu wyemitowanym w państwowej telewizji. Podziękował w nim pracownikom malijskiej służby zdrowia oraz wszystkim obcokrajowcom, którzy nieśli pomoc w walce z ebolą.

Przedstawiciel ONZ dr Ibrahim Soce Fall wyjaśnił, że zgodnie z obowiązującymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia WHO, koniec epidemii można ogłosić po 42 dniach bez nowego potwierdzonego przypadku choroby.

Pierwszy przypadek eboli stwierdzono w Mali 23 października zeszłego roku u dwuletniej dziewczynki z sąsiedniej Gwinei, która zmarła dzień później. Ostatni leczony na ebolę pacjent natomiast wyzdrowiał i został wypisany ze szpitala na początku stycznia.

Mali było szóstym krajem Zachodniej Afryki, gdzie stwierdzono ebolę; zmarło tam ogółem sześć osób. 99 proc. z ok. 8,5 tysiąca śmiertelnych ofiar epidemii przypada na Gwineę, Liberię i Sierra Leone. W tych trzech krajach również obserwuje się cofanie epidemii. Miejscowe władze i WHO zgodnie informują o stale malejącej liczbie nowych zachorowań.

W sumie na świecie odnotowano ok. 8,5 tys. przypadków śmiertelnych wirusa ebola na prawie 21,3 tys. zgłoszonych zachorowań.(PAP)

fot.EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Na bieżąco

Comments

  1. Marek
    Marek 20 stycznia, 2015, 10:10

    Wkońcu jakieś dobre wiadomości – oby już nigdy więcej ten wirus nie wrócił – to ile ofiar zebrał jest przerażające. Niestety szanse na jego calkowite wyginięcie sa dość marne

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*