Luz, rysownik z „Charlie Hebdo”, nie chce już rysować Mahometa

 

Rénald Luzier fot.Yoan Valat/EPA

Rénald Luzier fot.Yoan Valat/EPA

Luz, czyli Renald Luzier, 42-letni francuski rysownik, jedna z gwiazd tygodnika satyrycznego „Charlie Hebdo”, będącego celem krwawego zamachu dżihadystycznego w Paryżu na początku roku, zadeklarował, że nie będzie więcej rysował wizerunków Mahometa.

„Nie narysuję więcej wizerunku Mahometa, on mnie już nie interesuje. Jestem zmęczony” – powiedział w środowym wydaniu magazynu branżowego „Les Inrockuptibles”.

W zamachu na redakcję „Charlie Hebdo” w Paryżu bracia Said i Cherif Kouachi zastrzelili 7 stycznia 12 osób, w tym głównych rysowników pisma. Zamachowcy, którzy deklarowali przynależność do organizacji dżihadystycznych, zginęli dwa dni później w policyjnej obławie.

Luz, obchodzący 7 stycznia urodziny, spóźnił się na kolegium redakcyjne „Charlie Hebdo” i uniknął ataku. W pracy znalazł się kilka minut po masakrze.

Pierwsze wydanie pisma po zamachu, przygotowane gościnnie w redakcji gazety „Liberation”, ukazało się w nakładzie 8 mln egzemplarzy. Na okładce zamieszczono rysunek autorstwa Luza, przedstawiający Mahometa na zielonym tle, ze łzą w oku, trzymającego kartkę z napisem: „Jestem Charlie”. Nad podobizną proroka widniał napis „Wszystko zostało przebaczone”.

Przed atakiem nakład „Charlie Hebdo” wynosił ok. 60 tysięcy egzemplarzy.

„Charlie Hebdo” to pismo o profilu lewicowo-libertariańskim. Ostrze satyry często wymierzało w religię, zwłaszcza w radykalny islam; jeszcze częściej szydziło z polityków, z lewicy i prawicy.

Począwszy od publikacji duńskich karykatur proroka Mahometa, które wywołały protesty na Bliskim Wschodzie w 2005 roku, poprzez wydanie zatytułowane „Sharia Hebdo” („Szariat Hebdo”), aż do wymienienia Mahometa jako redaktora naczelnego – „Charlie Hebdo” systematycznie zamieszczał prześmiewcze materiały dotyczące muzułmanów i ich wiary. Właśnie te ataki wywołały najwięcej kontrowersji. W 2007 roku pismo zostało podane do sądu z oskarżeniami o rasizm, po edycji „Sharia Hebdo” biura tygodnika zostały podpalone. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Na bieżąco

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*