Koziej: Polska gotowa wesprzeć nową strategię Obamy w walce z terroryzmem

Koziej: Polska gotowa wesprzeć nową strategię Obamy w walce z terroryzmem

Wystąpienie prezydenta Baracka Obamy to zapowiedź zastosowania nowej strategii zwalczania terroryzmu – nie bezpośredniej walki, lecz wsparcia miejscowych sił i pomocy dla ludności; Polska jest gotowa włączyć się w te działania – powiedział w piątek szef BBN Stanisław Koziej.

Prezydent USA Barack Obama zapowiedział przed dwoma dniami, że Stany Zjednoczone z sojusznikami „osłabią i ostatecznie zniszczą” Państwo Islamskie, które opanowało znaczne obszary Iraku i Syrii. Obama podkreślił, że operacja nie obejmie udziału amerykańskich wojsk w walkach lądowych na obcym terytorium.

„Myślę, że to wyciągnięcie wniosków z dotychczasowej walki z terroryzmem. Do tej pory starano się ją prowadzić przez bezpośrednie użycie sił zbrojnych, prowadzenie regularnych operacji, jak w Iraku i Afganistanie. To nie dało pozytywnych rezultatów, a spowodowało duże koszty” – powiedział Koziej w piątek PAP. „Sądzę, że strategia zaproponowana obecnie przez prezydenta Obamę jest próbą zastosowania innej metody strategicznej – wykorzystania przede wszystkim miejscowego potencjału antyterrorystycznego, w tym przypadku sił zbrojnych Iraku, zmontowania koalicji z państwami regionu i położenia nacisku na wykorzystanie sił regionalnych w celu zwalczania zagrożenia terrorystycznego, które ujawniło się z jeszcze większą siłą niż Al Kaida, a jest skoncentrowane na pograniczu Syrii i Iraku” – dodał.

Według szefa BBN wsparcie dla lokalnych struktur będzie oznaczać udział w atakach na siły terrorystyczne, pomoc w zakresie wyposażenia, uzbrojenia i amunicji dla wojsk zwłaszcza Iraku, a także pomoc humanitarną dla ludności, która wskutek działań ISIL została zmuszona do ucieczki.

Mówiąc o możliwym polskim udziale w tego rodzaju działaniach Koziej podkreślił, że wspólne stanowisko przygotowały MON i BBN.

„Uważamy, że to bardzo ważne zadanie dla naszych sojuszników. Jesteśmy gotowi uczestniczyć w tej walce z terroryzmem, jednak bez zakładania jakiegokolwiek udziału w działaniach zbrojnych w regionie” – powiedział. Według szefa BBN w grę wchodziłoby wsparcie logistyczne, np. transportem lub pomocą humanitarną, która już teraz jest dostarczana.

Sytuacja w Iraku i Syrii i postępy Państwa Islamskiego były tematem jednego z nieformalnych spotkań w trakcie ubiegłotygodniowego szczytu NATO w Newport. Mówiąc o ewentualnej pomocy w akcji przeciw islamskim radykałom wiceminister obrony Robert Kupiecki powiedział w czwartek, że Polska nie bierze pod uwagę udziału w walkach przeciw Państwu Islamskiemu, jest natomiast gotowa wesprzeć zwalczające je strony, np. zaopatrując je w amunicję.

Kupiecki podkreślił, że choć „nie jest naszą preferencją zaangażowanie na Bliskim Wschodzie”, Polska nie może domagać się solidarności i wzmacniania wschodniej flanki sojuszu, lekceważąc zarazem obawy sojuszników na południowych obrzeżach NATO.(PAP)

 

Na zdjęciu: Stanisław Koziej fot.Jacek Turczyk/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Na bieżąco

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*