Komorowski: Władysław Bartoszewski całe życie poświęcił służbie Ojczyźnie

Władysłąw Bartoszewski fot.Rafał Guz/EPA

Władysłąw Bartoszewski fot.Rafał Guz/EPA

Prezydent Bronisław Komorowski dla PAP o zmarłym w piątek Władysławie Bartoszewskim:

„Śmierć Władysława Bartoszewskiego to ogromna strata dla Polski i dla mnie osobiście. Pozostanie On przykładem człowieka, który całe swoje życie poświęcił służbie Ojczyźnie.

Śmierć Władysława Bartoszewskiego ma wymiar symboliczny – odchodzą ostatni ludzie, którzy byli łącznikami między II RP a III RP. Władysław Bartoszewski należał do ludzi, którzy przenieśli depozyt polskiej wolności przez cały czas II wojny światowej i czas komunizmu aż do wywalczonej, wolnej Polski.

Los postawił Władysława Bartoszewskiego wobec wielu trudnych wyzwań, którym musiał stawić czoła. Była to i walka w czasie II wojny światowej, obóz w Auschwitz, Powstanie Warszawskie, a po wojnie więzienia stalinowskie i obóz internowania.

Bartoszewski był ważnym punktem odniesienia dla pokolenia Solidarności. W wolnej Polsce zarówno jako człowiek, jak i autorytet odegrał dużą rolą w pojednaniu polsko-niemieckim.

Symboliczne jest to, że jeszcze wczoraj był aktywny, będąc w gmachu Sejmu, do końca swoich dni mając wolę pracy dla Polski. Będzie nam go bardzo brakowało i trudno będzie wypełnić tę pustkę po jego odejściu”. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Na bieżąco

Comments

 1. Jasio
  Jasio 25 kwietnia, 2015, 01:20

  „Poswiecil sluzbie ojczyznie”…ktorej?

  Reply this comment
 2. Wujo
  Wujo 27 kwietnia, 2015, 01:53

  Prawda jest taka, że w Polsce jego śmierć wzbudziła wielkie wzruszenie ramionami, co i tak jest bardzo wspaniałomyślne, biorąc pod uwagę kontrowersje jakie budził.

  Reply this comment
 3. zza kałuży
  zza kałuży 27 kwietnia, 2015, 08:52

  Odezwało się dwóch z Goralenvolku.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*