KE: będą dalsze prace nad zniesieniem wiz do USA dla 5 krajów UE, w tym Polski

KE: będą dalsze prace nad zniesieniem wiz do USA dla 5 krajów UE, w tym Polski

Komisja Europejska chce zniesienia wiz do USA dla pięciu krajów Unii Europejskiej, wobec których nadal one obowiązują: Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Polski i Rumunii. W środę zapowiedziała dalsze wysiłki dyplomatyczne w tym celu.

USA pozostają jedynym krajem, który nie przyznaje prawa bezwizowego wjazdu wszystkim obywatelom UE. 1 grudnia 2017 roku Unia osiągnęła pełną wzajemność wizową z Kanadą, gdy kraj ten zniósł obowiązek wizowy dla obywateli Rumunii i Bułgarii.

W środę KE przedstawiła postępy dokonane w ostatnim roku w celu osiągnięcia wzajemności wizowej z USA. Zapowiedziała, że będzie nadal angażować się w dialog z Waszyngtonem w tej sprawie, w koordynacji z pięcioma państwami członkowskimi, których obywatele nadal potrzebują wizy, aby podróżować do USA.

„Osiągnięcie wzajemności wizowej dla wszystkich państw członkowskich UE jest naszym głównym priorytetem. Ostatnie doświadczenia pokazują, że dalsze zaangażowanie dyplomatyczne przynosi pozytywne rezultaty, dlatego będziemy trzymać się tego podejścia również w przypadku USA. Ruch bezwizowy leży w interesie krajów po obu stronach Atlantyku i oczekujemy konkretnych działań wszystkich stron, aby przyspieszyć osiągnięcie tego celu” – powiedział w środę komisarz ds. migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa Dimitris Awramopulos.

Komisarz wskazał, że obecnie obywatele ponad 60 krajów świata mogą podróżować do UE bez wiz oraz że obywatele UE powinni mieć również możliwość podróżowania do wszystkich tych państw bez konieczności posiadania wizy.

„Wzajemność jest kluczową zasadą w naszej polityce wizowej. Jestem przekonany, że w końcu obywatele Rumunii, Bułgarii, Polski, Cypru i Chorwacji również będą mogli podróżować do USA bez wizy” – podkreślił.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy kontakty z USA na poziomie politycznym i technicznym w tej sprawie nasiliły się. Komisja nadal wzywa Stany Zjednoczone do dalszej współpracy w tej kwestii z pięcioma krajami UE.

Okazją do dalszych postępów będzie spotkanie urzędników wysokiego szczebla w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych oraz spotkanie ministerialne w tych sprawach, zaplanowane na pierwszą połowę 2019 r.

Komisja zapowiada, że będzie kontynuować ścisłą współpracę z Parlamentem Europejskim i Radą w celu osiągnięcia pełnej wzajemności wizowej oraz że we wrześniu 2019 r. przedstawi sprawozdanie z rozwoju sytuacji.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

fot.OLIVIER HOSLET/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Imigracja, Na bieżąco

Comments

 1. Sam
  Sam 19 grudnia, 2018, 14:28

  Mam nadzieje, ze USA tej presji nie ulegnie.Zniesienie wiz zwiekszy nielegalna imigracje.Nam tego nie potrzeba.Prosze zobaczyc ilu ludzi tu pracuje na wizach pracowniczych. Sa branze opanowanie przez wizy pracownicze.90 procent informatykow w IL to wizy pracownicze.Sa konkurencyjni bo robia za mniejsza kase, jak niewolnicy po 16h dziennie by tyljo byc w USA. Za kilka lat absolwenci informatyki w USA beda musieli emigrowac z USA za praca

  Reply this comment
 2. Christopher
  Christopher 22 grudnia, 2018, 03:07

  Sam co ty za brednie wypisujesz odnosnie Informatykow , po pierwsze to jest bardzo dobrze platny zawod a po drugie w USA brakuje profesjonalistow w tym zawodzie bo zapotrzebowanie jest tak duze ze Amerykanskie uczelnie nienadazaja wyksztalcic tylu na ile jest zapotrzebowanie w tym zawodzie a co roku potrzeba informatykow coraz wiecej , mimo wszystko procedura otrzymania wizy pracowaniczej obecnie jest bardzo resktrykcyjna a kandydaci wlasnie w tym zawodzie sa szczegulowo I skrupulatnie sprawdzani , ponadto najwiecej rowniez w Illinois (miedzy innymi) pracuja na kontraktach nie Europejczycy tylko w przewazajacej liczbie Hindusi , Chinczycy , Korenczycy I obywatele z krajow Azjatyckich a zarobki w zaleznosci od firm w tym zawodzie wcale nie sa takie niskie a wrecz przeciwnie bardzo wysokie . Piszesz rowniez (raczej bredzisz) ” Zniesienie wiz zwiekszy nielegalana imigracje ,Nam tego niepotrzeba” a kim TY wogole jestes prostaku , chyba gorszy niz folzdojcz albo „typowa swinia ” .

  Reply this comment
 3. Sam
  Sam 24 grudnia, 2018, 10:34

  W odroznieniu od Ciebie ja pracuje w branzy, kierujac projektami.Doucz sie jak jest, choc mysle, ze to za wysokie progi dla Ciebie.

  Reply this comment
  • Anonim
   Anonim 25 grudnia, 2018, 00:15

   W branży sieciowej to się zgodzę pala cię z Polski któremu stany się śnią hah

   Reply this comment
 4. Christopher
  Christopher 25 grudnia, 2018, 13:56

  „Kierujesz projektami ” ?? gdzie na sprzataniu czy pracujesz na budowie jako pomocnik albo moze „na domku ” jak caregiver . Nie trzeba byc psychologiem zeby stwierdzic po tych twoich „wypocinach ” kim TY jestes I „co ” reprezentujesz . A „te progi to sa wlasnie dla takich jak TY – oczywiscie do sprzatania . Nie osmieszaj sie SAM bo jestes bo jak narazie taki prumityw jak TY to jest SAM .

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*