Izrael. Polski ambasador zaatakowany w Tel Awiwie

Izrael. Polski ambasador zaatakowany w Tel Awiwie

Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski został we wtorek zaatakowany fizycznie i słownie przez mężczyznę przed budynkiem polskiej placówki dyplomatycznej w Tel Awiwie – poinformowała w środę izraelska prasa. Napastnika aresztowano krótko po incydencie.

Jak napisał w wydaniu internetowym dziennik “Jerusalem Post”, do stojącego przed ambasadą Magierowskiego podszedł mężczyzna, który rzucił się na niego i zaczął na niego krzyczeć. Ambasador nie był w stanie zrozumieć, co mówił napastnik, poza słowami “Polak, Polak”, zdążył jednak zrobić zdjęcie jemu i jego auta – pisze “JPost”, powołując się na relację dyplomaty.

Bezpośrednio po zajściu polska ambasada złożyła zawiadomienie na izraelskiej policji, a Magierowski zgłosił skargę w izraelskim ministerstwie spraw zagranicznych. Jak pisze “JPost”, MSZ skontaktowało się z policją i poleciło jej, by atak na polskiego dyplomatę traktowała priorytetowo.

Dzięki temu, że Magierowski zdołał zrobić zdjęcie napastnikowi i jego auta, mężczyzna został aresztowany ledwie półtorej godziny później. Izraelskie MSZ poinformowało o tym Magierowskiego, ten zaś pochwalił policję za skuteczność.

Rzeczniczka prasowa polskiego MSZ Ewa Suwara poinformowała, że ambasador Izraela Anna Azari została wezwana na środę do resortu w związku z atakiem na polskiego ambasadora w Izraelu Marka Magierowskiego.

“Jerusalem Post” zauważa, że do incydentu z udziałem ambasadora doszło w czasie sporu dyplomatycznego między obu krajami. Przypomina, że w zeszłym tygodniu na wniosek Polski odwołana została wizyta w Warszawie izraelskiej delegacji, której miał przewodniczyć Avi Cohen-Scali, dyrektor generalny Ministerstwa Równości Społecznej.

Polskie MSZ przekazało, że strona polska odwołała wizytę izraelskich urzędników w związku z tym, że dokonana w ostatniej chwili przez stronę izraelską zmiana składu delegacji mogła sugerować, że rozmowy miałyby koncentrować się na kwestiach restytucji mienia pożydowskiego. (PAP)

Na zdjęciu: Marek Magierowski

fot.Hein Htet/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Na bieżąco

Comments

 1. Normals
  Normals 15 maja, 2019, 11:07

  Takie są efekty rządów dojnej zmiany . Ich fatalnej ustawy o IPN , przymykania oczu na antysemickie hasła na marszach narodowców , palenia kukły Żyda i temu podobnych działań . Niedawno pani redaktor DZ , która rzekomo skończyła antropologię jeśli mnie pamięć nie myli napisała tekst o stereotypach pisząc o paleniu kukły Żyda i bardzo się oburzała oraz nie mogła zrozumieć dlaczego to co stało się na Podkarpaciu nie jest do przyjęcia w dzisiejszych czasach . Droga pani redaktor , może teraz zrozumie pani że kto sieje wiatr ten zbiera burzę i na każdą akcję jest reakcja …..

  Reply this comment
  • EM
   EM Author 15 maja, 2019, 13:39

   Małe doprecyzowanie 🙂
   Danusha V. Goska nie jest redaktorem Dziennika Związkowego. Jest profesorem i wykłada na William Peterson University, to także pisarka i ekspertka w dziedzinie antypolskich stereotypów. Na naszych łamach publikuje gościnnie. Ale miło nam, że pan czyta! Pozdrawiamy!

   Reply this comment
   • Normals
    Normals 15 maja, 2019, 22:36

    Pani Goska jest profesorem i wykładowcą ? Po przeczytaniu jej tekstu mogę tylko powiedzieć że to musi być dramat dla obecnego systemu edukacji bo tekst był tak niedojrzały i stronniczy że nie mogę uwierzyć że ta pani uczy młodzież . Mój komentarz pod jej tekstem jak i wydarzenia w Izraelu udowadniają kto miał rację , czy pani Goska oburzona tym że Żydzi byli zbulwersowani biciem i paleniem kukły Żyda czy ja który stwierdziłem że nie ma wytłumaczenia dla aktów nienawiści i antysemityzmu ani jakiejkolwiek formy ksenofobii i nienawiści narodowej bo to prowadzi do przemocy …..

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*