IS, już nie Al-Kaida, liderem światowego ruchu dżihadystycznego

Teroryści z flagą Państwa Islamskiego (IS) fot.Wikipedia

Teroryści z flagą Państwa Islamskiego (IS) fot.Wikipedia

Państwo Islamskie (IS) zastąpiło Al-Kaidę na miejscu lidera światowego ruchu dżihadystycznego i ma dostęp do ogromnej bazy potencjalnych rekrutów w krajach zachodnich – oświadczył w czwartek szef Narodowego Centrum Antyterrorystycznego USA Nick Rasmussen.

Wywiad USA szacuje, że ok. 28 tys. obcokrajowców przyłączyło się do walki zbrojnej u boku IS, w tym ok. 5 tys. obywateli krajów zachodnich oraz 250 „osób z USA” („U.S. persons”) – powiedział Rasmussen w wystąpieniu przed senacką komisją bezpieczeństwa narodowego.

Jak dodał, eksperci ds. walki z terroryzmem nadal uważają Al-Kaidę Półwyspu Arabskiego (AQAP), jemeńską filię Al-Kaidy, za poważne zagrożenie, ponieważ ugrupowanie to „podejmuje ataki na USA i samoloty” – podał Reuters.

Rasmussen podkreślił, że bojownicy używają coraz bardziej zaawansowanych technologii, więc amerykańskie agencje wywiadowcze będą musiały stworzyć „nowe możliwości gromadzenia (danych)”.

Dyrektor FBI James Comey, który wystąpił w czwartek w Kongresie wraz z Rasmussenem, powiedział, że eksperci Biura zajmujący się walką z terroryzmem latem br. monitorowali 24 godziny na dobę działalność potencjalnych islamistów w USA i „przeszkodzili” wielu z nich.

Bojownicy IS werbowani w USA są coraz młodsi, coraz więcej jest też wśród nich młodych kobiet poniżej 18. roku życia – oświadczył Comey.

Szef FBI powiedział też, że amerykańscy śledczy wiedzą o kilkudziesięciu podejrzanych islamistach w USA, używających do komunikacji zaszyfrowanych połączeń.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Na bieżąco

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*