IATA: w 2014 roku więcej ofiar śmiertelnych, mniej wypadków lotniczych

IATA: w 2014 roku więcej ofiar śmiertelnych, mniej wypadków lotniczych

W 2014 roku wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wypadków lotniczych na świecie, choć samych katastrof było nieco mniej – poinformowało w poniedziałek Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA).

W corocznym raporcie na temat bezpieczeństwa podkreślono, że w ubiegłym roku zginęło w 12 wypadkach lotniczych 641 osób, przy 17 katastrofach i 210 zabitych w 2013 roku. IATA zrzesza 250 linii lotniczych, w tym PLL LOT, zapewniając ponad 84 proc. światowego ruchu lotniczego.

Dyrektor generalny IATA Tony Tyler oświadczył, że ubiegły rok przeszedł do historii lotnictwa cywilnego z powodu dwóch „nadzwyczajnych i tragicznych wydarzeń” jakimi były: niewyjaśnione do chwili obecnej zaginięcie w marcu 2014 roku samolotu linii Malaysia Airlines, lecącego z 239 osobami na pokładzie z Kuala Lumpur do Pekinu oraz zestrzelenie w lipcu 2014 roku samolotu tych samych linii nad wschodnią Ukrainą.

Jak podkreślił Tyler, IATA w zaprezentowanym zestawieniu nie uwzględniła katastrofy samolotu Boeing 777, w której nad Ukrainą zginęło 298 osób, gdyż nastąpiła ona w wyniku użycia broni przeciwlotniczej.

Szef IATA ocenił, że pomimo danych statystycznych, które pogorszyły się z stosunku do ubiegłych lat, bezpieczeństwo w ruchu lotniczym poprawia się, a podróżowanie staje się coraz bardziej bezpieczne. Jego zdaniem błędem jest sądzić, iż latanie azjatyckimi liniami jest bardziej niebezpieczne, ale także naiwnością byłoby twierdzić, że problemu w ogóle nie ma.

Jak podkreślił Tyler, transport lotniczy w ostatnich latach znacząco rozwinął się w Azji, zwłaszcza w takich krajach jak Indonezja czy Malezja, co zmusiło te państwa do poprawy całej lotniczej infrastruktury oraz do zwiększenia wymagań od pilotów.

IATA podkreśla w raporcie, że najwięcej ofiar pochłonęły trzy z ubiegłorocznych dwunastu katastrof lotniczych. W grudniu 2014 roku samolot malezyjskich linii AirAsia ze 162 osobami na pokładzie wpadł do Morza Jawajskiego, w lipcu samolot Air Algerie wiozący 116 osób rozbił się na terytorium Mali w czasie złej pogody, trzecią najtragiczniejszą katastrofą było zaginięcie malezyjskiego samolotu lecącego z Kuala Lumpur do Pekinu. Wszystkie osoby znajdujące się na pokładach tych trzech samolotów poniosły śmierć. (PAP)

fot.TVBS Taiwan/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Na bieżąco

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*