“Guardian”: kazali nam zniszczyć kopie materiałów Snowdena

“Guardian”: kazali nam zniszczyć kopie materiałów Snowdena

Redaktor naczelny dziennika “Guardian”, na łamach którego ukazywały się teksty na podstawie dokumentów Edwarda Snowdena, twierdzi, że brytyjskie władze groziły podjęciem działań prawnych przeciwko gazecie, jeśli nie zniszczy ona kopii tajnych dokumentów. 

Edward Snowden fot. Glenn Greenwald/Laura Poitras/PAP/EPA

Edward Snowden fot. Glenn Greenwald/Laura Poitras/PAP/EPA

W artykule opublikowanym w poniedziałek wieczorem na stronie “Guardiana” szef gazety Alan Rusbridger pisze, że w lipcu, po opublikowaniu przez dziennik kilku tekstów na podstawie materiałów byłego współpracownika amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edwarda Snowdena, przedstawiciel brytyjskich władz zażądał zwrotu lub zniszczenia dokumentów. “Już się zabawiliście. Teraz chcemy mieć te rzeczy z powrotem” – miał powiedzieć.

Według Rusbridgera po kolejnych rozmowach z władzami londyńską redakcję “Guardiana” odwiedziło dwóch “ekspertów ds. bezpieczeństwa” z będącej brytyjskim odpowiednikiem NSA Rządowej Centrali Łączności (GCHQ).

Nadzorowali oni niszczenie dysków twardych, które zawierały dokumenty przekazane przez Snowdena, “aby upewnić się, że w zniekształconych kawałkach metalu nie ma niczego, co mogłoby zainteresować chińskich agentów” – napisał naczelny “Guardiana”.

Powiedział on przedstawicielom władz, że choć dyski zostały zniszczone, to ze względu na charakter “współpracy międzynarodowej” wśród dziennikarzy media będą mogły korzystać “z bardziej liberalnych środowisk prawnych”. “Nie będziemy musieli pisać z Londynu” – miał stwierdzić.

Według źródła cytowanego przez agencję Reutera, oznacza to, że brytyjskie władze spodziewały się, iż gazeta będzie wciąż publikować rewelacje Snowdena, tyle że poza terytorium Wielkiej Brytanii.

(PAP)

Categories: Na bieżąco

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*