Francja. W następnym „Charlie Hebdo” z pewnością będą karykatury Mahometa

Francja. W następnym „Charlie Hebdo” z pewnością będą karykatury Mahometa

W kolejnym numerze satyrycznego tygodnika „Charlie Hebdo”, który jest przygotowywany przez ocalałych ze środowego ataku na redakcję, z pewnością znajdą się karykatury proroka Mahometa – powiedział w poniedziałek prawnik czasopisma Richard Malka.

Pytany w radiu France Info o możliwość opublikowania rysunków przedstawiających proroka w numerze, który ukaże się w środę, Malka odparł: „Z pewnością. Nie ustąpimy w żadnej mierze. Jeśli tak by się stało, to wszystko nie miałoby sensu”.

Kolejne wydanie będzie miało nakład 1 mln egzemplarzy i zostanie przetłumaczone na 16 języków – poinformował również w poniedziałek współpracownik „Charlie Hebdo” Patrick Pelloux.

Zwykły nakład tygodnika wynosił 60 tys. Według agencji AFP pismo ostatnio miało trudności – sprzedawało około 35 tysięcy egzemplarzy.

Dzień po demonstracjach przeciwko terroryzmowi i marszach poparcia dla wolności słowa, w których we Francji wzięły udział prawie 4 mln osób, twórcy następnego numeru zapowiadają, że nie zmienią swej polityki redakcyjnej. „Drwimy z samych siebie, z polityków, religii. To stan ducha” – podkreślił Malka.

W 2006 roku wzburzenie w krajach islamskich wywołało przedrukowanie przez „Charlie Hebdo” karykatur Mahometa, które wcześniej opublikował duński dziennik „JyllandsPosten”. Od tego czasu redakcja francuskiego tygodnika, którego satyra wymierzona była także w inne religie i w polityków, została podpalona i otrzymywała liczne listy z pogróżkami.

„Nie mamy nigdy prawa krytykować żyda dlatego, że jest żydem, muzułmanina, bo jest muzułmaninem, chrześcijanina, bo jest chrześcijaninem (…). Ale można powiedzieć wszystko, co się chce, najgorsze rzeczy, i my je mówimy, na temat chrześcijaństwa, judaizmu i islamu, bo ponad pięknymi sloganami na tym właśnie polega +Charlie Hebdo+” – zaznaczył Malka.

Środowy numer przygotują tylko członkowie redakcji; nie będzie on zawierał rysunków współpracowników, którzy w ostatnich dniach opublikowali liczne prace w hołdzie ofiarom zamachu z ubiegłego tygodnia.

Ocalałych z ataku przyjęła w swej paryskiej siedzibie redakcja lewicowej gazety „Liberation”.

W atakach terrorystycznych, których sprawcy deklarowali przynależność do organizacji dżihadystycznych, zginęło w Paryżu 17 osób. W środę w zamachu na redakcję „Charlie Hebdo” bracia Said i Cherif Kouachi zastrzelili 12 osób, w tym głównych rysowników pisma. Dzień później powiązany z napastnikami Amedy Coulibaly zabił w Paryżu policjantkę, a w piątek wziął zakładników w sklepie z żywnością koszerną, zabijając cztery osoby. Terroryści zginęli w piątek podczas operacji sił specjalnych francuskiej policji.(PAP)

fot.Yoan Valat/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Na bieżąco

Comments

 1. Marcin
  Marcin 13 stycznia, 2015, 03:55

  Popieram wolność – osobistą i słowa, demokracje, ale przyznam szczerze, że działanie Charlie Hebdo to trochę takie dolewanie oliwy do ognia. Oczywiście nie zgadzam się by owy „ogień” wybuchał w taki sposób jaki w ostatnich dniach obserwujemy, ale prowokacja w ramach wolności jest nadal prowokacją. Z przykrymi konsekwencjami.

  Reply this comment
 2. Jarun
  Jarun 13 stycznia, 2015, 05:22

  „Charlie Hebdo” nigdy nie skrytykowała żadnego Żyda czy rabina a krytyka Mahometa była chamska i wulgarna. To tyle w tym temacie.

  Reply this comment
 3. zza kałuży
  zza kałuży 13 stycznia, 2015, 11:06

  >„Charlie Hebdo” nigdy nie skrytykowała żadnego Żyda<
  Banialuik, jak zwykle u rydzykowego antysemity. Nie ma pojęcia a gardłuje.
  „Charlie Hebdo” opublikował rysunek Izraelczyka strzelającego z uzi w plecy ciężarnej Palestynki i krzyczącego "A masz, Goliacie!"

  Reply this comment
 4. Mirek
  Mirek 13 stycznia, 2015, 15:05

  Bzdura i kłamstwa paranoika „zza kałuży”. Idź do swego guru Jarmusia.

  Reply this comment
  • osa
   osa 13 stycznia, 2015, 18:46

   Panie Mirek i kto tu jest „Hejter” i samotne dziecko w sieci.

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*