Francja. Napastnik, który krzyczał „Allahu akbar”, postrzelony koło Luwru

Francja. Napastnik, który krzyczał „Allahu akbar”, postrzelony koło Luwru

Mężczyzna, który krzyczał „Allahu akbar”, zaatakował w piątek maczetą lub nożem patrol wojskowy w pobliżu paryskiego Luwru. Napastnik został ciężko postrzelony przez żołnierza. Atak miał charakter terrorystyczny – oświadczył premier Francji Bernard Cazeneuve. „Allahu akbar” znaczy po arabsku „Bóg jest wielki.”

Prefekt policji Paryża Michel Cadot poinformował, że zaatakowany żołnierz odniósł lekkie obrażenia, natomiast napastnik został poważnie ranny w brzuch. „Po sprawdzeniu zawartości jego dwóch bagaży, ustaliliśmy, że nie było tam ładunków wybuchowych” – powiedział Cadot.

Według niego napastnik, uzbrojony w przynajmniej jedną maczetę, około godz. 10 (czasu lokalnego) ruszył w kierunku czteroosobowego patrolu w pobliżu Luwru. Mężczyzna wykrzykiwał groźby i krzyczał „Allahu akbar”. Żołnierz oddał do niego pięć strzałów.

Jak poinformowała policja, żołnierz, który został lekko ranny w czasie incydentu, to nie wojskowy, który otworzył ogień do napastnika. Mężczyzna zaatakował, kiedy nie pozwolono mu wejść z bagażem do kompleksu handlowego pod Luwrem.

Premier Cazeneuve, przebywający z wizytą w Normandii, oświadczył, że do napaści doszło „najwyraźniej” w ramach usiłowania „ataku o charakterze terrorystycznym”. „Trzeba być ostrożnym, ale mam taką informację” – dodał, wskazując na „kontekst zagrożenia, które pozostaje skrajnie wysokie”.

Prokuratura antyterrorystyczna Paryża otworzyła śledztwo w sprawie incydentu.

Rzecznik MSW Pierre-Henry Brandet poinformował, że tożsamość i narodowość napastnika pozostają nieznane. Dodał, że zatrzymano także drugą osobę, ale nie jest jasne, czy jest ona powiązana z atakiem.

Goście, którzy przebywali w tym czasie w muzeum, zostali skierowani do jego zabezpieczonej części. Okolice muzeum zostały odgrodzone przez policjantów w kamizelkach kuloodpornych. Krótko po południu poinformowano, że personel wrócił już do podziemnego centrum handlowego, a blokady zniesiono.

W grudniu 2016 roku Zgromadzenie Narodowe, izba niższa francuskiego parlamentu, zaaprobowało przedłużenie stanu wyjątkowego we Francji do 15 lipca 2017 roku, z uwagi na wiosenne wybory prezydenckie i parlamentarne. Socjalistyczny rząd wprowadził stan wyjątkowy po zamachach terrorystycznych z 15 listopada 2015 roku w Paryżu, w których zginęło 130 osób. Po raz kolejny przedłużono go w lipcu do stycznia 2017 r. (PAP)
Na zdj. oddziały antyterrorystyczne przed paryskim Luwrem 3 lutego 2017 r., fot. EPA/Ian Langsdon

Categories: Na bieżąco, Świat
Tags: atak, maczeta, Paryż

Comments

 1. JJJ
  JJJ 3 lutego, 2017, 09:27

  kolega tych co manifestowali w sobote na O’Hare

  Reply this comment
 2. JJ
  JJ 3 lutego, 2017, 09:28

  kolega tych, co manifestowali w sobote na O’Hare

  Reply this comment
 3. Rozbawiony
  Rozbawiony 3 lutego, 2017, 17:16

  On ich tylko ubogacal kulturowo, jak zwykla recytowac Gazetka Koszerna…

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*