FBI: Dwunastu, a nie 100 Amerykanów walczy w Syrii u boku islamistów

FBI: Dwunastu, a nie 100 Amerykanów walczy w Syrii u boku islamistów

Z amerykańskich danych wywiadowczych wynika, że w Syrii w szeregach ugrupowań ekstremistycznych walczy obecnie 12 obywateli USA, a nie 100 jak błędnie sugerowano – oświadczył w czwartek dyrektor Federalnego Biura Śledczego (FBI) James Comey.

Według szefa FBI 88 Amerykanów zginęło, zostało aresztowanych, udało się do Syrii lub próbowało się tam dostać, by wziąć udział w wojnie, ale władze USA wiedzą tylko o 12 osobach, które obecnie walczą w syryjskim konflikcie.

Jak wyjaśnił Comey, liczba 100 Amerykanów w kontekście dżihadystycznego konfliktu pojawiała się w wypowiedziach różnych przedstawicieli władz, jednak bez koniecznego w tej sytuacji rozróżnienia na osoby biorący aktywny udział w walkach oraz pozostałe. To z kolei stworzyło zafałszowany obraz sytuacji.

„Kiedy wymieniam liczbę 100, mam na myśli osoby, które udały się (do strefy konfliktu) i stamtąd wróciły, osoby, które próbowały tam pojechać i zostały przez nas aresztowane oraz osoby, którym udało się pojechać i tam zostały” – podkreślił szef FBI.

Amerykański wywiad szacuje, że w szeregach islamistycznych ugrupowań w Iraku i Syrii, w tym Państwa Islamskiego (IS), walczy ok. 15 tys. zagranicznych bojowników. Co najmniej dwóch Amerykanów zginęło w walce, a minimum 13 aresztowano.

Były przedstawiciel amerykańskiej agencji wywiadu wojskowego DIA Derek Harvey zastrzega, że dokładna liczba Amerykanów walczących wraz z dżihadystami to „wielka niewiadoma”. Comey „mówi o posiadanych (przez FBI), solidnych danych, jednak jest wiele niewiadomych i stąd duże zaniepokojenie (władz)” – dodał Harvey. (PAP)

fot.Mohamed Messara/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Na bieżąco

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*