Europejski blef wizowy

 fot.Patrick Seeger/EPA

fot.Patrick Seeger/EPA

 

Jedziesz do Polski i masz tylko amerykański paszport? Zacznij szukać najbliższej polskiej placówki konsularnej, bo już wkrótce możesz potrzebować wizy do Europy. Fantazja? Niezupełnie.

Znów zrobiło się głośno o wizach. Tym razem jednak była mowa nie o ich znoszeniu, ale… wprowadzaniu. I to dla Kanadyjczyków i Amerykanów.

Poszło o wzajemność wizową. Obywatele USA i Kanady mogą podróżować do wszystkich państw UE bez wiz. Ale kraje te nadal wymagają wiz od obywateli niektórych państw unijnych. W przypadku Ameryki: od Polski, Chorwacji, Bułgarii, Rumunii i Cypru. (Kanada jest trochę łaskawsza). Unia Europejska wychodzi z założenia, że wzajemność wizowa powinna obowiązywać w przypadku podróżowania bez wiz do wszystkich państw trzecich, których obywatele wjeżdżają do strefy Schengen bez wiz.

Termin: 12 lipca

Ruch Brukseli wymógł kalendarz. We wtorek minął termin rozwiązania problemu braku tzw. wzajemności wizowej określony w unijnym rozporządzeniu.

Komisja Europejska nie zaproponowała co prawda wprowadzenia przez Unię wiz dla obywateli USA i Kanady (a także Brunei), ale zwróciła się z prośbą do rządów krajów członkowskich i do Parlamentu Europejskiego o przedstawienie stanowiska w tej sprawie do 12 lipca.

Komisja Europejska miała obowiązek zaproponowania tymczasowego zawieszenia ruchu bezwizowego na cały rok dla obywateli krajów, które nadal wymagają wiz od obywateli UE. Pełnej symetrii – jak dobrze wiemy – nie ma. Ewentualne wprowadzenie wiz dla Amerykanów miałoby miejsce w 26 z 28 krajów UE. Tylko Irlandia i Wielka Brytania mają wynegocjowaną opcję wyłączenia się z solidarności w ruchu osobowym z krajami trzecimi.

Propozycja dla Polski?

Po tej informacji w Warszawie pojawiły się przecieki o tym, że MSZ rozważa wprowadzenie tymczasowo konieczności posiadania wiz dla Amerykanów chcących przybyć do Polski. Media podjęły temat i przypomniały, że Warszawa ma dosyć opieszałości Waszyngtonu w sprawie zniesienia wiz. Rewelacje te dość szybko zdementowało samo ministerstwo. Ale w oświadczeniu resortu czytamy: „W ocenie MSZ kwestia wzajemności wizowej w relacjach UE z USA i Kanadą powinna być również postrzegana w kategoriach solidarności europejskiej. Niezrozumiała jest sytuacja, w której państwa trzecie traktują w uprzywilejowany sposób obywateli niektórych państw członkowskich, a wobec innych utrzymują obowiązek posiadania wizy wjazdowej. Postulat solidarności jest zasadny także z uwagi na utrzymanie spójności stanowiska całej UE, zwłaszcza jeśli stanowisko to jest prezentowane wobec takich państw trzecich jak USA i Kanada”.

Smaczku całej sprawie dodały jeszcze rewelacje „Wall Street Journal” sugerujące, jakoby Biały Dom zaoferował obecnym władzom zniesienie wiz do USA lub stałą obecność wojsk amerykańskich w Polsce w zamian za wycofanie się ze zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. Waszyngton mógłby zagwarantować Polakom ruch bezwizowy „w zamian za porzucenie przez PiS jego nieliberalnego działania” – proponuje „WSJ”. Dość nieoczekiwanie osadziło to europejsko-amerykański spór wizowy w polskim kontekście politycznym.

Wprowadzenie wiz dla obywateli USA i Kanady jadących do Europy – choć praktycznie nieprawdopodobne – miałoby ciekawy skutek uboczny. Polskie placówki konsularne w Ameryce Północnej zalane zostałyby lawiną podań o wyrobienie polskiego paszportu ze strony tych przedstawicieli Polonii, którzy wciąż mają obywatelstwo RP. Łatwiej byłoby bowiem latać na Stary Kontynent jako obywatel kraju Unii Europejskiej niż ubiegać się o wizy.

To się nie kalkuluje

Trudno jednak wyobrazić sobie takie rozwiązanie. I Europejczycy, i Amerykanie umieją liczyć koszty i straty, jakie przyniosłoby nieuniknione spowolnienie transatlantyckiego ruchu turystycznego. Polityczne, gospodarcze i administracyjne skutki ewentualnego zawieszenia ruchu bezwizowego byłyby trudne do oszacowania, bo Amerykanie zareagowaliby zapewne wprowadzeniem wiz dla wszystkich Europejczyków. A tylko obywatele USA przywożą i zostawiają co roku na Starym Kontynencie 57 miliardów dolarów podczas odbywanych podróży na Wschód. Przywrócenie obowiązku wizowego wpłynęłoby na transatlantyckie stosunki polityczne między sojusznikami odpowiedzialnymi od dekad za utrzymanie światowego ładu. A pomijając straty ekonomiczne, trudno wyobrazić sobie samo rozpatrzenie rosnącej liczby wniosków wizowych od Kanadyjczyków i Amerykanów.

 fot.Patrick Seeger/EPA

fot.Patrick Seeger/EPA

Waszyngton mógłby zagwarantować Polakom ruch bezwizowy „w zamian za porzucenie przez PiS jego nieliberalnego działania” – proponuje „WSJ”

Dlatego też kroki Komisji Europejskiej należy traktować przede wszystkim jako budowanie jak najlepszej pozycji przetargowej w rozmowach o zniesieniu wiz dla wszystkich obywateli zjednoczonej Europy. Trudno spodziewać się jednak rewolucji. Część krajów z feralnej piątki (Polska, Chorwacja, Bułgaria, Rumunia i Cypr) nie spełnia wymogów bezpieczeństwa, o odsetku odmów wniosków wizowych nie wspomniawszy. Poza tym większość tych krajów – może poza Polską – leży na potencjalnych szlakach uchodźców z Syrii i Afganistanu. To także nie buduje dobrej atmosfery dla włączenia wszystkich obywatelu UE do Visa Waiver Program.

Skończy się jak zwykle

Nie musimy przypominać, iż zniesienie obowiązku wizowego dla wszystkich krajów UE wymagałaby decyzji Kongresu, który – delikatnie mówiąc – nie przepada za głównym lokatorem Białego Domu. W tym kontekście trudno spodziewać się szybkich postępów w rozmowach UE–USA w sprawie pełnej wzajemności wizowej. Mimo że Europa próbuje działać jak jeden organizm państwowy, z drugiej strony Atlantyku trudno traktować 28 różnych krajów jako całość. Trudno też przypuszczać, że kraje odwiedzane przez Amerykanów najczęściej – Francja, Włochy, Niemcy, Hiszpania lub Holandia poświęciłyby się w imię europejskiej solidarności dla Bułgarów, Cypryjczyków lub Polaków i obłożyłyby obywateli USA i Kanady obowiązkiem wizowym. Nie należy więc się łudzić, że Amerykanie dadzą się nabrać na europejski blef z wprowadzaniem wiz. Ryzyko, że Bruksela zrobi coś konkretnego w tej sprawie, jest naprawdę minimalne. Nasi rodacy nad Wisłą powinni raczej kontynuować wysiłki zmierzające do przeforsowania w Kongresie ustawy niezwiązanej bezpośrednio z członkostwem w UE. I w tym lobbingu Polacy w USA powinni ich nieustannie wspierać.

Jolanta Telega

j.telega@zwiazkowy.com

Categories: Na bieżąco, Świat
Tags: blef, EU, Europa, UE, wizy

Comments

 1. Amber
  Amber 21 maja, 2016, 16:31

  TO i miliardy dolarow sie skoncza ,bo wiekszosc polSkich ,ale juz amerykanskich obywateli ,NIE przyjedzie, NIE MA PO CO DROGO I CHAMSKO WSZEDZIE , JADE NA hAWAJE lUB BAHAMY bardzo taniO jest w Meksyku ,nad oceanem pacyficznym ,cieplo przez caly rok . polskie media podaje .ze w Polsce moze byc wojna domowa ,NIC dziwnego ze tu sa takie opinie o Polsce ,ze sama siebie niszczy ,nawet nie potrzeba im Putina ,by sie rozleciala na kawalki.

  Reply this comment
 2. Macias
  Macias 21 maja, 2016, 22:41

  Moim skromnym zdaniem całej Polonii amerykańskiej powinno się odebrać prawo głosu w polskich wyborach…. To jest debilizm , że Wy macie prawo wybierać Nam władzę w Polsce…. Kaczyński Duda i Szydło to totalne nieporozumienie. Totalnym nieporozumieniem jest też całkowity brak mózgu i szarych komórek u rodaków za Wielką Wodą…. Wy jesteście, może nie wszyscy, ale większość, ograniczonymi imbecylami… Kilka dni temu byłem na wakacjach w USA… Mam dramatyczne przemyślenia na temat Polonii…. To jest jakiś zascianek… A najlepsze są teksty, jacy to lepsi jesteście od, jak to sami okreslacie, „Meksykow” i „czarnuchow”….. Pieprzycie jakieś głupoty o uchodźcach w Europie, czyt. Muslimach , jakie to brudasy itp. I to mówicie Wy, ludzie, którzy sami błagali Amerykanów, żeby Was przyjęli, sprzatacie w dużej mierze ich kible, i narzekacie na politykę otwartych drzwi, ale gdyby nie ta polityka, gdyby nie zielona karta to dalej miezzkalibyscie w swoim polskim korwidolku….. Jesteście rasistami, homofobami, I nawet tak duży i otwarty kraj jak USA nie daje rady zmienić Waszych małych mózgów…. Żal Was słuchać i do Was się przyznawać

  Reply this comment
  • Jaca
   Jaca 23 maja, 2016, 03:28

   Skoro już się przekonales jacy jesteśmy to mam nadzieję, że więcej tu twoja noga nie postanie…debilu do potęgi. Hejtuj tam w Ojczyźnie wszystko i wszystkich a Polonię zostaw w spokoju

   Reply this comment
 3. alicja
  alicja 22 maja, 2016, 00:48

  Macias! Żal Ci doopę ściska, że Polacy oderwali od korytka, PO-PSL-wskich złodziei, nierobów i hohsztaplerów! Nic nie wskórasz wyzwiskami! Zresztą widać, że nie masz szacunku, w ogóle do ludzi! Polonia amerykańska, pokazała takim jak Ty chamom, środkowy palec! Paszoł won

  Reply this comment
  • Normals
   Normals 22 maja, 2016, 15:50

   Alicjo ,zal dupe sciska ,ze musze czytac twoj belkot.Ty oczywiscie jestes lepszym sortem i popierasz ” dobra zmiane ” w wydaniu PIS ,ktora jak piszesz oderwala od korytka PO i PSL.Doskonale im to idzie .Tyle co stracila Polska przez ta ” dobra zmiane ” juz Cie nie interesuje bo i po co .Ty wolisz powtarzac frazesy uslyszane w PIS- owskich mediach i u tej kaleki umyslowej Lucji Sliwy.Niewazne ,ze caly swiat bije na alarm i przeciera oczy ze zdumienia co Ci Polacy robia?Wytlumacz mi dlaczego teraz tak wiele mowi sie o Polsce w swiatowych mediach i dlaczego tak zle? Wczesniej PIS krzyczal ,ze TVN klamie ale teraz zle o Polsce pisza i mowia w CNN , Washington Post ,New York Times ,Politico , Foreign Affair ,Spiegel ,Newsweek ,Guardian ,skrytykowali nas znani politycy amerykanscy jak John McCain,czy John Kerry ,byly prezydent Bill Clinton czy Bono z U2.Oni wszyscy sa w spisku przeciw Polsce i tez klamia wedlug Ciebie ?A moze tez na PIS zawziely sie konie ze stadniny w Janowie i postanowily popelnic zbiorowe samobojstwo? Moze kornik tez spiskuje przeciw PIS i kaze im wyciac Puszcze Bialowieska?Wytlumacz dlaczego polska gielda stracila dzieki dobrej zmianie 200 mld zlotych,to tez spisek PO i PSL?PIS obsadzil swietnymi fachowcami wazne stanowiska w spolkach panstwa ,i tak np pielegniarka trafila do zarzadu Energy ,historyk zostal dyrektorem lotniska ,zona Ziobry zostala szefowa jednego z dzialow link 4 ,kolezanka prezesa od ktorej pozyczyl pieniadze trafila so zarzadu innej spolki.To jest wedlug Ciebie to dobre oderwanie od korytka PO? To gratuluje intelektu na poziomie szamba.

   Reply this comment
   • Mika
    Mika 23 maja, 2016, 00:35

    Coz za złośliwość i uszczypliwość Sz.P. Normals i Macias. Patrząc na państwa postawę rzeczywiście nie mozna mówić o dobrych zmianach, przykro czytać takie komentarze. Czymże różnią sie wiadomości podawane w Polsce od tych, które ogląda Polonia?? Przeciez oni tak samo mają tv polską ktora oglądamy w kraju. Maja te same wiadomości. A panowie to na czym opierają swoja wiedze o polityce? Zakładając ze nie jesteście prof czy dr politologii? Spróbujcie wyłączyć na tydzień radio i tv nie czytajcie gazet. Tez będziecie tacy mądrzy?? Otóż zapewniam, ze Polonia Amerykanska ma dostęp do polskiej tv w równym stopniu jak rodacy w Ojczyźnie.
    . A jesli chodzi o dobre zmiany w Polsce? To czyżby Polonia miala taka sile przebicia, ze PiS zwyciężył tylko dzieki jej glosom? Wolne żarty panowie nie róbcie z Narodu Polskiego jakichś głupców. Nic nie da wzajemne opluwanie sie jadem. Milego dnia, lub kolorowych snów 😊

    Reply this comment
    • Normals
     Normals 23 maja, 2016, 13:13

     Mika stalas sie adwoaktem diabla , bo nie wiem czemu tak zawziecie wzielas sie za obrone Alicji?Uwazasz ,ze jej wypowiedz jest na wysokim poziomie intekektualnym i nie potrzebnie ja zaatakowalem? Sorry ,ale ja takich ludzi ,ktorzy zaczynaja swoja wypowiedz od slow :
     „Macias! Żal Ci doopę ściska, że Polacy oderwali od korytka, PO-PSL-wskich złodziei, nierobów i hohsztaplerów! ”
     bede zawsze atakowal ,a jesli ty miko bedziesz jej bronic to i tobie sie dostanie .Chamstwo i prostactwo oraz ludzka glupote zawsze bede tepil tak jak na to zasluguja -zdecydowanie z cala sila i stanowczoscia .I nie jestem zadnym profesorem ale czlowiekiem swiadomym bo codziennie spedzam duzo czasu byc na bierzaco z wiadomosciami z kraju i ze swiata .Bardzo duzo czytam i ogladam i wiem bardzo czesto duzo lepiej od Polakow w Polsce co sie dzieje w kraju.Tobie radze zmien ton swojej wypiwiedzi bo nastepnym razem nie befe taki mily i wyrozumialy a jezeli chcesz podyskutowac o sytuacji w kraju lub o Polonii to najpierw posiadz odpowiednia merytoryczna wiedze .

     Reply this comment
     • Rysiu
      Rysiu 23 maja, 2016, 17:21

      To ty teraz grozisz ludziom, ktorzy maja inne zdanie niz ty „hrabio” spod znaku „zielonej pietruszki” bez inteligencji? Ty pacanie pospolity nadajesz sie do reklam, zwlaszcza teraz, gdy kazdy z inteligencja wieksza od taboreta ma i wie jak uzywac DVR…

     • Normals
      Normals 23 maja, 2016, 18:46

      Odnalazla sie przybleda z Pacanowa ,wiejski glupek Rysiu.Co spodobal Ci sie ton wypowiedzi pani bo zblizony byl do rynsztoku myslowego w jakim sam sie obracasz?Twoj klimat w koncu swoj cagnie do swego .Lubisz takie chamskie wypowiedzi w stylu :
      „Macias! Żal Ci doopę ściska, że Polacy oderwali korytka, PO-PSL-wskich złodziei, nierobów i hohsztaplerów! ” skoro tak bardzo bronisz ich autorki.
      To Twoj poziom narracji i wrazliwosci -wrazliwosci swiniopasa ,ktoremu sie wydaje ,ze jest ksieciem mimo ze tapla sie w gnoju.

     • Mika
      Mika 24 maja, 2016, 11:47

      Szanowny Panie, nie broniłam Alicji, ani nie uważam jej wypowiedzi za stosowną, za to pańska jest oburzająca, zarówno w formie jak i słownictwie, którym się pan raczy posługiwać. Cóż nie zamierzam dyskutować na takim poziomie, a do napisania poprzedniego komentarza skłoniła mnie agresja bijąca z każdego zdania. Używając takiego języka i takiej formy „dialogu” na pewno nigdzie nie dojdziemy jako Polacy. Bardzo to smutne, iż zamiast trzymać się razem, jeden drugiego utopiłby w przysłowiowej łyżce wody

     • Normals
      Normals 24 maja, 2016, 12:49

      Mika ,przeczytaj moze cos zrozumiesz

      Swiat zmierza w bardzo złym kierunku
      Może zle zacząlem ,nie świat tylko ludzie
      Opętani złem i chęcia zysku
      Doktrynowali sobie cała ludzkość
      Robią z nas maszyny do zarabiania
      I spełniania bzdurnych zachcianek
      Nie zdając sobie sprawy ,że nie o to chodzi
      W tym żywocie naszym całym
      Nie po to się rodzimy ,żeby konsumować
      Jesteśmy by się uczyć i rozwijać
      By kochać a nie z sobą wojować
      By odkrywać miejsca piękne
      Czuć ich wielką energię
      I w ten sposób z życia czerpać
      Tak róbmy bo wtedy będzie tylko lepiej
      Może ludzkość uwierzy w jednego Boga
      Nie w Allaha ,Buddę ,Jahwe i Jezusa
      Może zrozumie ,że to ta sama siła jest
      Ta sama siła całym wszechświatem i nami porusza
      Wtedy skoncza sie wojny i zamachy
      Cala swiatowa rzez wielka i popierducha
      Przyjdzie taki moment i to już niedługo
      Kiedy ludzie przejrzą na oczy
      Zobaczą Boga swego w całej okazałości
      Wtedy zrozumieją w jak złudnym świecie żyli
      Jak byli oszukiwani i manipulowani
      Jak do nienawiści i zbrodni byli przymuszani
      Przez ich naiwność , brak wiedzy
      Jak ich naczelni szamani
      Przemysłu pogardy i nienawiści
      Diabła adwokaci
      załatwiali swoje intersesy
      Żerując na ludzkiej braci
      Mamiąc ochłapami świat próbują zmieniać
      Robiąc mu krzywdę wielką
      Dobro w zło przekuwać
      Obracając przeciw bratu brata
      Szkoda że nie ma na nich tęgiego bata
      Pejcza wielkiego i długiego
      Jak kraina ,z której pochodzę
      Gdzie się urodziłem i gdzie dorastałem
      Która kiedyś była wielka
      A staje się zwykłym gnojem i szambem
      A tak ją kochalem cale me życie
      A teraz już nic nie czuję do niej
      Nic prócz zawodu ,smutku i rozpaczy
      Obesrwując “dobrą zmianę”
      Patrząc na ten lud kaczy
      Wtedy drgawek dostaję i mdłości
      Jakoś nie potrafię się odnależć w tej rzeczywistości
      W tej dobrze i słusznie zmienionej przez władców nowych
      Nowych dygnitarzy i mocnowładców
      Co jednym telefonem z więzień wyciągają kolesiów
      Ci tak bardzo Prawi i Sprawiedliwi bardziej jeszcze
      Życie ludziom będą teraz ulepszali
      Podziękujmy im za to ,że tacy laskawi
      Tak cudownie wszystko na mych oczach zmieniają
      W końcu tą zrójnowaną Polskę z tej ruiny wyciagają
      Temu pewno ten zły i głupi świat się w czoło puka
      Niedowierzają chyba oczy przecierają
      Tak samo jak i ja niedowierzam gdy patrzę
      Co z ojczyzny i kraju mojego
      Robią PIS-owscy partacze

 4. Rebecca
  Rebecca 23 maja, 2016, 09:20

  Amerykanie się nie prosili o zniesienie wiz. To Polska 30 lat temu, jednostronnie zniosła dla amerykanów wizy. Amerykanie w zamian z dobrej woli, znieśli dla Polaków obowiązkowe zaproszenia. Idąc tropem myślenia Polaków. Polacy powinni znieść wizy całemu światu, (Rosji, Japonii), i wymagać od świata zniesienia wiz dla Polaków w całym świecie. Hipotetyczne, gdyby USA zniosła Polakom te wizy, i tak Polacy dalej staliby za wizami. Bo latanie bez wiz, to tylko maksymalnie do 90 dni pobytu i i to raz w roku do wykorzystania tych 90 dni. Polacy najchętniej starają się o wizy 6 miesięczne, najlepiej z możliwością przedłużenia na następne 6 miesięcy. Biznesmeni, wszelkiej maści studenci, praktyki, etc, i tak musza starać się o wizy.

  Reply this comment
 5. London
  London 23 maja, 2016, 17:27

  90% Polakow nie ma problemu z wyrobieniem wizy Chodzi o to ze amarykanie straciliby zyle zlota jaka jest proces starania sie o wizy Wszystki ambasady w polsce jej pracownicy sie z tego utrzymuja i jeszcze troche skapnie departamentowi stanu Gdyby zniesiono wizy amerykanski podatnik mosialby poniesc koszty utrzymania tysiecy dobrze platnych posad wynajecia biur itd Jak slysze ze Polacy chca przyjezdzac nielegalnie do pracy i tyrac bez ubezpieczenia bez emerytury na budowie za 10$ to mi sie smiac chce W anglii za ta sama prace mozna dostac dwa razy lepsza stawke darmowe ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich doplaty do kazdego dziecka co tydzien doplate do wynajmu mieszkania dla rodzin z dziecmi wysoka kwote wolna od podatku co dla niskozarabiajacych oznacza 0 podatku a jeszcze zwrot bilet 100 € na samolotow z polski Ameryka przestala byc rajem pare lat temu i mlodzi Polacy ktorych wiekszosc wlada jezykiem angielskim o tym wiedza Obecnie bez zielonej karty mozna do USA przyjechac na zakupy bo reszta to kiszka

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*