„Czarny protest” przed Sejmem przeciw całkowitemu zakazowi aborcji 

Czarny protest pod sejmem fot.Paweł Supernak/EPA

Czarny protest pod sejmem fot.Paweł Supernak/EPA

Pod hasłem „Żarty się skończyły!” odbył się w sobotę przed Sejmem „Czarny protest” będący reakcją na odrzucenie w ub. tygodniu przez Sejm obywatelskiego projektu, który liberalizował przepisy dot. aborcji, oraz na skierowanie do dalszych prac projektu przewidującego jej bezwzględny zakaz.

Sobotni protest przed Sejmem został zorganizowany w ramach akcji „Żarty się skończyły!” przez Inicjatywę Polską, której liderką jest Barbara Nowacka. Wzięli w nim udział również przedstawiciele Partii Razem, Nowoczesnej, PO, Zielonych oraz Komitetu Obrony Demokracji, Inicjatywy Feministycznej, Kongresu Kobiet i inicjatywy „Dziewuchy dziewuchom”. W poniedziałek natomiast odbędzie się związany z „Czarnym protestem” ogólnopolski strajk kobiet – nawiązujący do strajku kobiet z Islandii z 1975 r.

Ubrani na czarno uczestnicy sobotniej manifestacji trzymali transparenty: „Pięćset złotych nie dla zygoty”, „Brak legalnej aborcji zabija”, „Chcemy lekarzy nie policjantów”, „Moja wagina nie twoja broszka”, „Oprócz macic mamy mózgi – decydujemy same”. Manifestujący trzymali również nekrologi z hasłem „Z przykrością zawiadamiamy o śmierci śp. praw kobiet”. W kierunku Sejmu skandowano m.in.: „Oszuści!”, „Chcemy kochać, nie umierać!”, „Zatrzymamy fanatyków!”, „Hańba, posłowie budują piekło kobiet!”.

Według rzecznika prasowego Komendanta Stołecznego Policji Mariusza Mrozka w „Czarnym proteście” według szacunków wzięło udział ok. 5 tys. osób. „Nie zajmowaliśmy się liczeniem” – powiedziała PAP Nowacka i dodała, że na oko było to „kilka tysięcy uczestników”. Jak oceniła z kolei w rozmowie PAP rzeczniczka prasowa warszawskiego okręgu Partii Razem Dorota Olko, w sobotę przed Sejmem protestowało 9-10 tys. osób.

Nowacka przekonywała w trakcie manifestacji, że Polki mają prawo do legalnej aborcji, edukacji seksualnej, antykoncepcji oraz in vitro. „Chcemy, żeby w Polsce było normalnie” – mówiła. Jej zdaniem ubiegły piątek był „czarnym dniem dla demokracji”. Mówiła, że PiS „nas zwyczajnie oszukał”. „To absolutnie niewiarygodna partia, partia, która jeszcze tego samego dnia mówiła z mównicy, że liczy się z głosami obywateli” – dodała.

„To skandal i hańba. Hańba, hańba po trzykroć hańba” – oceniła. Zgromadzeni odpowiedzieli Nowackiej, również krzycząc: „hańba, hańba, hańba”.

„Beata Szydło, chyba tylko z łaskawości Jarosława Kaczyńskiego nazywana premierem, powiedziała wczoraj, że o aborcji nie rozmawia się na ulicy. A gdzie mamy rozmawiać, jeżeli nie chcieliście w Sejmie” – pytała Nowacka. „Nie chcieliście w Sejmie, porozmawiamy tutaj” – podkreśliła.

Poinformowała, że za kilka miesięcy zwróci się do wszystkich z prośbą o pomoc w zebraniu ponad miliona podpisów pod inicjatywą unijną, która miałaby zapewnić ochronę praw kobiet w całej UE. Podpisy te – jak zaznaczyła – „nie trafią do kogoś, kto nami gardzi, tylko trafią do kogoś, kto będzie chciał nas słuchać”.

Nowacka przekonywała, że Polki mają prawo do legalnej aborcji, mają prawo mieć dostęp do edukacji seksualnej, do antykoncepcji, do in vitro. „Chcemy, żeby w Polsce było normalnie, po prostu normalnie (…) A oni chcą to blokować, proponują barbarzyństwo, oni proponują ciemnogród, średniowiecze i taliban. Nie chcemy tego. Mówimy nie. Pogonimy fanatyków” – podkreśliła.

Według działaczki Partii Razem Agnieszki Dziemanowicz-Bąk posłowie, odrzucając projekt liberalizujący przepisy dot. aborcji i kierując do dalszych prac w komisji sejmowej projekt całkowicie zakazujący aborcji, „wypowiedzieli wojnę” kobietom. „Nie pozwolimy zamienić naszego życia w koszmar pełen bólu i cierpienia. Nie damy sobie wmówić, że barbarzyństwo to kompromis” – podkreśliła. Jak krzyczała, „to nie kompromis, to kompromitacja”, a demonstranci odpowiedzieli kilkakrotnie skandując te same słowa.

„Będziemy walczyć, bo czarny protest pokazał naszą siłę” – zapewniała zebranych. „Tysiące Polek ubrało czerń i pokazało, że są gotowe, by stawić opór. Nasza solidarność zaskoczyła prawicowych fundamentalistów i mają się oni czego bać, bo czarny protest trwa” – zaznaczyła.

Podkreśliła, że Partia Razem „nie żąda wiele, chce tylko normalnego prawa, takiego jak w całej cywilizowanej Europie”. „Żadna partia w Sejmie nie ma odwagi, by upomnieć się o normalność, żadna partia w Sejmie” – oceniła działaczka Partii Razem. „Za to fanatycy mają w Sejmie wielu sprzymierzeńców i to nie tylko w PiS-ie” – dodała.

„To hańba, że posłowie chcą zbudować w Polsce piekło kobiet” – podsumowała.

Obecna na manifestacji posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus oceniła natomiast, że „to żałosne, że w XXI wieku kobiety muszą walczyć o prawa oczywiste – w tym o wolność”. „Nie chcemy tutaj średniowiecza!” – powiedziała.

„Walczymy o naszą wolność, ale obronimy ją tylko pod jednym, ważnym warunkiem – jeżeli będziemy razem. PiS zrobi wszystko, by nas, kobiety, podzielić. Będą mówić, że jesteśmy głupie, że zwariowałyśmy, że jesteśmy morderczyniami. Nie zgódźmy się na to i nie pozwólmy na to, by nas podzielono” – podkreślała Scheuring-Wielgus.

Wsparcie dla protestów przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego wyrazili w sobotę we Wrocławiu członkowie Rady Krajowej Nowoczesnej. „Wspieramy kobiety protestujące dziś, jutro i pojutrze. Ustawa zaproponowana przez prawicę jest nie tylko ustawą, która uniemożliwia kobietom dokonywania wyborów w tragicznych dla nich sytuacjach, ale również jest ustawą, która cofa nas w XIX w.” – powiedziała we Wrocławiu podczas konferencji wiceprzewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Z kolei posłanka PO Joanna Mucha oceniła w trakcie sobotniego protestu, że w Polsce są kobiety, które się sprzeciwiają liberalizacji ustawy aborcyjnej i dla których ważny jest obecny „kompromis”. Jej wystąpienie było wielokrotnie przerywane przez manifestujących. Tłum skandował: „To nie kompromis, to kompromitacja!”.

Posłanka przekonywała zebranych, że nie muszą udawać, że nie różnią się między sobą w poglądach. „To jest prawda, mamy różne poglądy polityczne, niektórzy z nas wierzą w Boga, inni nie, mamy różne doświadczenia” – mówiła Mucha. „Ale dziś stoimy tutaj, wszyscy razem, bo mamy jeden cel i nie możemy pozwolić na to, żeby w tych wielkich politycznych kotłach, zgotowali nam piekło kobiet” – podkreśliła.

„Dzisiaj jesteśmy zjednoczone i zjednoczeni w proteście przeciwko odebraniu nam naszych podstawowych praw. Musimy mieć tę świadomość, że będą chcieli nas podzielić, że będą chcieli wbić klin między nas, że będą chcieli, żebyśmy się wzajemnie obrzucali pretensjami, ale nie pozwólmy na to, bo mamy wspólny cel” – zapewniała Mucha. W odpowiedzi na jej słowa manifestujący skandowali: „Gdzie byliście osiem lat!”, „Wszystko przez was!”.

Przedstawicielka Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Krystyna Kacpura zwróciła się natomiast do polskich ginekologów. „Przez ponad 20 lat zwracałyśmy się o wasze wsparcie – nie doczekałyśmy się; komu służycie swoją sztuką i wiedzą?” – pytała.

Według Kacpury kobiety w Polsce „już dzisiaj boją się polskich ginekologów”. „Polki dzwonią do nas z prośbą o wskazanie ginekologa, który rzetelnie je zbada i podejmie odpowiednie decyzje bez powoływania się na klauzulę sumienia. I to są polskie katoliczki, które pytają o lekarzy, nie o ideologów” – mówiła. „Chcemy lekarzy, nie misjonarzy!” – dodała. Podkreśliła, że „Polki chcą, by lekarze zajęli się ich zdrowiem, a nie ich sumieniem; ich ciałem, a nie duszą”.

„Polskie kobiety cierpią w milczeniu, ale wy – my wzywamy was: przerwijcie milczenie, stańcie po naszej stronie, już czas!” – apelowała Kacpura do lekarzy.

Marek Kossakowski z Partii Zieloni przekonywał natomiast, że prawa kobiet to również prawa mężczyzn. „To są nasze wspólne prawa” – mówił.

Posłanka do Parlamentu Europejskiego, belgijska działaczka lewicowa Marie Arena zaznaczyła, że wyraża solidarność z manifestującymi i jest dumna, że może walczyć z nimi „o prawa człowieka, prawa kobiet i o prawa kobiet do decydowania o sobie”. „Mamy swoje narzędzia i wykorzystamy wszystkie narzędzia, które mamy, żeby solidarnie z wami wygrać tę walkę” – podkreśliła.

Swoje wsparcie dla manifestacji wyrazili w swoich przemówieniach również była prezes zarządu stowarzyszenia Kongres Kobiet Anna Karaszewska, przedstawiciele Inicjatywy Feministycznej oraz Komitetu Obrony Demokracji. W Krakowie natomiast w sobotę „Czarny protest” poparła reżyserka Małgorzata Szumowska oraz aktorka Juliette Binoche. „Kobieta powinna mieć wybór i dotyczy on całej rodziny, która nad tym powinna się pochylić” – oceniła Binoche. „To co stara się teraz dokonać w Polsce, to nie jest demokracja, to jest dyktatura i to jest wielki, podkreślam wielki błąd” – dodała.

Sobotni „Czarny protest” przebiegał spokojnie i zakończył się przed godziną 15, kiedy został oficjalnie rozwiązany przez organizatorów. (PAP)

Categories: Na bieżąco

Comments

 1. Rebecca
  Rebecca 1 października, 2016, 20:36

  Tylko współczuć kobietą w Polsce, tej mafii kościelnej w PIS.No cóż!, to takie ściernisko jeszcze na wschodzie Europy.Również młodzi nawet wykształceni, ale zbałamuceni religią w polskich szkołach, nie wiedzą, nie zdają sobie sprawy, ze aborcja musi istnieć i to legalnie!. Im aborcja kojarzy się wyłącznie z morderstwem noworodka. A jednak często poród oznacza życie za życie!!!. Już starożytni Żydzi wiedzieli, że jeśli dwóch synów wykrwawiło się w czasie obrzezania, matka nie powinna rodzić kolejnego. W USA ilość zgonów kobiet przy porodzie, jest kształtowana obecnie na poziomie 12 na 100 tys. W Polsce w ub.roku była na poziomie 20 na 100 tys.porodów. Umieralność kobiet przy porodzie, jest kwestia różnic w dostępie do opieki medycznej wśród młodych dziewcząt, oraz zbyt młody wiek, w którym dziewczęta zachodzą w ciąże. Z tym w Polsce nie jest najlepiej, statystyki medyczne pokazują, ze każdego roku dochodzi do ok. 45 tys. poronień mniej więcej 17 proc. wszystkich ciąż ulega samoistnemu poronieniu. Wrodzone wady rozwojowe są przyczyną 37 proc. zgonów niemowląt. Noworodki przegrywają z silnymi infekcjami, a część umiera na skutek urazów. Donoszenie ciąży w niektórych przypadkach uniemożliwiają wady budowy anatomicznej macicy. Po 40. roku życia niebezpieczeństwo poronienia wzrasta o połowę, które decydują się na ciążę w późniejszym wieku. Tryb życia, jak palenie papierosów, spożywanie alkoholu, nadmierny stres, ciężka praca fizyczna, jak również rożnego typu kontuzje. U wielu kobiet musi, po prostu musi być dokonana aborcja. Kobiety umierają po porodzie, ponieważ nikt nie zdiagnozował u nich wcześniej hemofilii. Prawdą jest, ze na hemofilię chorują tylko mężczyźni, kobiety są jednak jedynie jej nosicielkami, i dotyczy to jednak tylko hemofilii wrodzonej. Nabyta dotyka również kobiety, szczególnie te w ciąży. Hemofilia zarówno wrodzona, jak i nabyta to brak krzepliwości krwi powodujący, że niebezpieczny dla życia staje się nawet niewielki uraz. Groźne są też krwawienia wewnętrzne. Wiele kobiet jak również mężczyzn, ma zaburzenia krzepnięcie krwi. W zdrowych ludzi w miejsce skaleczenia napływają płytki krwi, które zlepiając się tworzą skrzep hamujący krwawienie. Rola „płytek” jest bardzo ważna i dlatego przed operacjami sprowadza się u pacjentów ich liczbę, a w razie potrzeby przetacza się je. Po kilkudziesięciu minutach od powstania pierwszego skrzepu, do pracy zabierają się czynniki krzepnięcia, ponieważ potrzebne jest wzmocnienie zapory krwawienia. Jeden aktywuje drugiego, jak w przewracających się kostkach domina. Jeśli któregoś brakuje, krzepliwości nie zadziała. W zależności od tego, czy u chorego brakuje płytek krwi czy czynników krzepnięcia. Zaburzenia krzepnięcia mogą mieć różny przebieg. W pierwszym przypadku pacjent będzie krwawił już podczas zabiegu, w drugim natomiast krwotok wystąpi po około dwóch-trzech godzinach po powrocie zabiegu czy porodzie. Kobiety będąc nosicielkami mogą mieć łagodną postać hemofilii, która nie będzie dawać żadnych objawów. Ujawni się dopiero przy pierwszym zabiegu chirurgicznym, bądź przy porodzie. Znaczna cześć polskich kobiet, raczej dziewcząt, nie zbyt chętnie chodzi do ginekologa. Pojawiające się na ciele siniaki, objawy te są pierwszymi objawami hemofilii nabytej. Są lekceważone przez młode panny czy nawet mężatki, które jeszcze nie rodziły. Jakże proste badanie czasu krzepnięcia krwi (APTT), może być wskazówką, czy mamy do czynienia z nabytą hemofilią, jest lekceważone przez większość kobiet. Naprawdę wiele kobiet nie może posiadać dzieci, i musi skorzystać z aborcji, jeśli nie chce się wykrwawić podczas porodu, bądź kilka godzin po porodzie i umrzeć.

  Reply this comment
  • Normals
   Normals 21 października, 2016, 02:13

   Brawo Rebecca. Gratuluję naprawdę świetnego pomysłu .Ty uświadamiasz ludzi o różnych problemach jakie mogą ich dotknąć z punktu lekarza i jak je ominąć. Szacun za to .Jeśli można dotrzeć do ludzi w ten sposób i im pomóc to czemu nie?Tak sobie teraz pomyślałem ,że jesteś tak trochę polonijnym doktorem Judymem i pomagasz w ten sposób .Wiesz jakie jest nastawienie części Polonii do polskich lekarzy ,miałaś okazję przekonać się tu na forum jak Cię kilka osób opluło.Ja już przywykłem i chamom nie odpuszczam ale na przykład moja kobieta ,powtarza mi cytat :
   „Kłótnia z idiotą jest jak zapasy ze świnią w błocie
   po pewnym czasie dostrzegasz ,że świni się to podoba”
   Mam nadzieję ,że nie wystraszysz się hate-u i będziesz tu pisywać fajne komentarze.Pozdrawiam 🙂

   Reply this comment
   • oko
    oko 21 października, 2016, 09:47

    to z Pania doktor jestes juz na TY, szacun ,szacun szacun ,PISZE SIE SZACUNEK
    do starszych kobiet od siebie nie mowi sie TY

    Reply this comment
    • Normals
     Normals 22 października, 2016, 00:21

     A ty co stałeś się adwokatem Rebeccki?Nie wiesz ile lat mam ja ani Rebecca i czy jej przeszkadza ,że zwracam się do niej per Rebecca czyli nickiem jakim się podpisuje ,pozatym żyjemy w kraju gdzie ponoć się nie „pan-uje”.I pisze się kolego szacun bo to jest slang ale jak ktoś szuka żeby się przyczepić to zawsze się znajdzie jakaś „życzliwa po polsku „szczujnia. Ciekawe ,że nie skomentowałeś treści komentarza gdzie chwalę i dziękuję Rebecce za to jak pomaga ludziom a skupiasz się na szukaniu dziury w całym.To by było tyle jeśli chodzi o merytoryczne wypowiedzi OKO,ale jak ktoś nie ma argumentów to tak to potem bywa.Pozdrawiam mimo wszystko.

     Reply this comment
   • swinia
    swinia 21 października, 2016, 14:10

    nigdy nie robie zapasow w blocie ,jaka musi byc tepa jak but ,ta baba szacun —-normalsowa ,jestem bardzo katowana i nieszczesliwa ,jestem mordowana i zajadana przez takie normalsowe gnidy…

    Reply this comment
 2. Normals
  Normals 21 października, 2016, 01:24

  Obejrzałem dziś wstrząsający reportaż o tym jak matka została zmuszona przez dr.Chazana do urodzenia dziecka tak zdeformowanego ,że wiadomo było ,że zaraz umrze.Matka tego dziecka opowiada jaką gehennę musiała przejść przez tego sadystę Chazana .Po tym jakże okrutnym reportażu do studia zaproszono Beatę Nowicką działaczkę ruchów pro-kobiecych oraz obrończynię życia z organizacji pro-live Kaję Godek .To co wygadywała ta faszystka Godek przechodzi ludzkie pojęcie.Zero współczucia czy empatii dla rodziców tego dziecka po obejrzeniu filmu gdzie opowiadali jak ich dziecko urodziło się z wytrzeszczonymi oczami bo nie miało powiek ,z mózgiem na wierzchu bo nie wykształciła się w całości czaszka.Opowiadali jak codziennie przez 10 dni odwiedzali dziecko i patrzyli na jego agonię kiedy umierało w bólu tak wielkim ,że było pod wpływem morfiny .Nie zrobiło to zbyt wielkiego wrażenia na Kaji Godek.Załączam link .

  http://www.tvn24.pl/prof-chazan-odmowil-im-aborcji-dzis-opowiadaja-swoja-historie,685587,s.html

  Reply this comment
 3. Vanessa
  Vanessa 21 października, 2016, 09:32

  aborcja to wybor nie tylko kobiet ,ile tak zwanych kochasiow zmusza swoje kochanki ,konkubiny lub zony do skrobanek ,ile jest porzucanych kobiet w ciazy z przelotnych znajomosci i takiego fagasa nie interesuje ,co ona zrobi ,jej macica jej problem i po co dawala dupy , ilu jest takich co porzucaja kobiety z ich dziecimi i los tych dzieci jest im obojetny, uciekajac przy tym od alimentow i jakiego kolwiek lozenia na utrzymanie owych dzieci ,przypatrzcie sie takim tchorzom i draniom ile sa warci ,do tego jeszcze sie wysmiewaja ze mu sie udalo oszukac kobieta mowiac wulgarnie ”ta to bierze do dzioba ,ale sie najebalem ,ta to robi na trzy dziury ” w ,takim wulgarnym jezyku opowiadaja do kolegow i nie tylko .
  amerykanskie singielki z wyboru nie sa naiwne ,by zmarnowac swoje zycie i niechcianego dziecka z powodu meskiej szuji zaplodnil i uciekl ,ja winie mezczyzn za te niechciane ciaze i ich konsekfencje ,nie podoba sie ta czy inna to nie zawracaj jej glowy ,idz do prostytutek ,nie marnuj zycia kobiecie ,ktorej nie chcesz na stale.,antykoncepcja dostepna dla facetow rowniez..

  Reply this comment
 4. IZA
  IZA 21 października, 2016, 11:54

  prostytutki nie sa free , latwiej jest wykorzystac idiotki ,zwaszcza te swieze miesko z Polski i moze jeszcze jakas dziewica sie trafi .co lepsze klepac konika albo walic naiwniaczki . a najlatwiejszy lup ,to singielki .

  Reply this comment
 5. Kamila
  Kamila 21 października, 2016, 17:34

  Ostrzegam przed polonusami ,ktore lataja do Polski , sa to oszusty matrymonialne ,maja wiele adresow i tak jezdzi od jednej do drugiej ,by sie wyzyc i na
  obiecywac miodu,tym biedaczkom takie fagasy i tulipany ,tez czesto maja dlugie lapy , nazaral sie ,najebal lub okradl kobieta z nadzieji lub kasy i uciekl i jeszcze powie wszytskim ze ona to glupia kurwa.

  Reply this comment
 6. iwan
  iwan 21 października, 2016, 19:12

  Szkoda cokolwiek pisac. Ludzkosc upada jak widze te komentarze i wymowki w nich.

  Reply this comment
 7. Normals
  Normals 22 października, 2016, 00:27

  Brawo panie ,co za poziom i klasa w wypowiedzi .Czytałem je z bardzo wielkim niesmakiem i zażenowaniem .Błagam niech mnie ktoś uszczypnie i powie mi ,że śniłem jakiś koszmar i że Polki są jednak kobietami pięknymi ,ciepłymi ,mądrymi i kulturalnymi bo to co tu przeczytałem grzmi o pomstę do niebios.

  Reply this comment
  • kobieta
   kobieta 22 października, 2016, 08:59

   prawda w oczy kole ,niech twoja ex powie ,jaki z ciebie fagas,tylko chwalisz samego siebie i jetes tym motorniczym pociagu z dna rynsztoku.
   uznanie dla Yankesa ,roszyfrowal kim jestes ,atakujesz ludzi sychzofrenia, wiesniakow za ich pochodzenia i to jest okaz kulturalnego imigranta .polaczka.

   Reply this comment
   • Normals
    Normals 22 października, 2016, 12:21

    Odezwala sie nastepna szczujnia .Chamowa ,ktora mimo ze mnie nie zna to na dzien dobry nazywa mnie fagasem.Tak jak pisalem ,wszechobecne bydlo i brak kultury polonijnych wieszczek granatem od pluga oderwanych jest ewidentny.Tobie i tobie podobnym pisalem cytat:
    „“Kłótnia z idiotą jest jak zapasy ze świnią w błocie
    po pewnym czasie dostrzegasz ,że świni się to podoba”
    I radze ci ,zwracaj sie do ludzi ktorych nie znasz z szacunkiem bo nie wiesz z kim rozmawiasz a ja nie pozwole sie obrazac fagasko.

    Reply this comment
    • kobieta
     kobieta 22 października, 2016, 14:09

     kobiety nie pracuja przy plugach ,robia to mezczyzni albo maszyny ,wole uczciwych ciezko pracujacych ludzi ,jak miastowe gnidy,nie obrazaj swiniy ,bo to bardzo pozyteczne zwierze
     robisz swietna reklama swojej firmy ,damski bokserze ,nie pyskuj do kobiet ,bo to kobieta ciebie urodzila.wielu ludzi ciebie zna w chicagowskim srodowisku ,uwazaj bo stracisz klientow i nabijesz sobie guza wsioku,bo twoje chamstwo jest gorsze ,jak u wsiokow..

     Reply this comment
     • Normals
      Normals 23 października, 2016, 03:52

      Być może masz rację i pomyliłem się do Ciebie .Być może faktycznie jesteś osobą inteligentną a ja prostakiem i chamem . Pogadajmy zatem jak równy z równym .Czytam pewną książkę i chciałbym byś powiedziała mi -chamskiej ,miastowej gnidzie ,wsiokowi i damskiemu bokserowi jak odbierasz ten fragment :

      „Co więcej, istnieje ścieżka uwalniająca od teologicznych narośli, którą autor może zarekomendować wszystkim, którzy pragną wyzwolić się od doktryn i sekt. Ta metoda to Ścieżka Introspektywnego Samo-Poznania. Łączy ona racjonalność analizy z siłą medytacji.”

      Jestem ciekaw przemyśleń umysłu tak światłego,prawego i wielkiego za jaki siebie uważasz.Oświeć nas swoją mądrością kobieto 🙂

     • Normals
      Normals 24 października, 2016, 00:42

      Cały czas czekam na odpowiedż erudytki kobiety…….

 8. Yankes
  Yankes 22 października, 2016, 02:01

  Motorniczym pociagu ktory jedzie po dnie tego rynsztoku jestes ty – Normals

  Reply this comment
  • Normals
   Normals 22 października, 2016, 02:15

   Nie mój drogi ,mylisz się to nie ja prowokuję te chamstwo -ja tylko reaguję na nie tak ,żeby druga strona zrozumiała czyli nieraz ich językiem .Nie wiem skąd w Tobie tyle niechęci do mnie ,nie musimy się zawsze ze sobą zgadzać ale szanujmy się .Jeśli Ty lub ktoś inny zacznie mnie obsypywać inwektywami ,poniżać mnie i obrażać to wybacz ale nie jestem Jezusem i nie nadstawię drugiego policzka tylko odpowiem ostro .
   Tak przy okazji widziałem wideo ,z twojego linka -ukryty polski mix .Boki zrywać ,oglądaliśmy z córą i śmieliśmy się do rozpuku 🙂 Dzięki.

   Reply this comment
 9. prawda
  prawda 22 października, 2016, 09:41

  widze tu wypowiedzi skrzywdzonych kobiet lub porzuconych ,absolutnie maja prawo do skarzenia sie ,tez kobiety feministki wlasciwie krytykuja mezczyzn
  wszystkie internetowe biura matrymonialne itp. to raj dla alfonsow i oszustow, zbokow, zdarzaj sie morderstwa ,narzeczony i narzeczona z internetu ,jakie to zabawne
  tez nie brak tam handlarzy zywym towarem ,ofiary swoje lapia ,glownie ze wschodniej Europy.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*