Chorwacja. Przedstawiciele państw Trójmorza przyjęli wspólną deklarację

Spotkanie przedstawicieli państw Trójmorza w Chorwacji fot.Jacek Turczyk/EPA

Spotkanie przedstawicieli państw Trójmorza w Chorwacji fot.Jacek Turczyk/EPA

Przedstawiciele 12 krajów Europy Środkowo-Wschodniej przyjęli w czwartek w Dubrowniku podczas forum państw Trójmorza wspólną deklarację dotyczącą współpracy w obszarach energetyki, transportu, cyfryzacji i gospodarki.

Deklarację przyjęli przedstawiciele Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier.

W dokumencie wyrażono przekonanie, że dzięki poszerzeniu współpracy w dziedzinie energii, transportu, komunikacji cyfrowej oraz gospodarki Europa Środkowa i Wschodnia staną się bardziej bezpieczne i bardziej konkurencyjne oraz przyczynią się tym samym do wzmocnienia Unii Europejskiej jako całości.

Zgodzono się też, że współpraca w obszarze Adriatyku-Bałtyku-Morza Czarnego, zarówno wewnątrz UE, jak i w szerszej przestrzeni transatlantyckiej, musi zostać ożywiona, „jednak bez tworzenia struktur równoległych wobec istniejących już mechanizmów współpracy”.

Kraje poparły inicjatywę Trójmorza jako „nieformalną platformę” do pozyskiwania wsparcia projektów w Europie Środkowej i Wschodniej z sektorów energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki.

Prezydent Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović powiedział, że „polityka zacieśniania więzi” jest elementem co najmniej wspierającym europejską politykę spójności. Dodał, że jej celem jest rozwój gospodarczy i zwiększenie konkurencyjności państw Trójmorza.

Poinformował, że w dyskusji pojawiały się dwa zasadnicze elementy: infrastruktura energetyczna, która umożliwia dywersyfikację dostaw, „wzajemne wspieranie się w razie sytuacji kryzysowych” oraz infrastruktura drogowa i kolejowa, konkretne projekty jak np. Via Baltica czy Via Carpathia.

Podkreślił, że istotą spotkania było pogłębianie integracji, zwiększanie spójności pomiędzy państwami, a zatem w efekcie podnoszenie poziomu życia społeczeństw i zbliżanie do poziomu najbogatszych krajów Europy Zachodniej. „Chcemy się rozwijać, zacieśniać więzi, budować tę wspólną przestrzeń współpracy i gospodarczej, i w zakresie bezpieczeństwa” – powiedział polski prezydent.

Z kolei Grabar-Kitarowic podkreślała, że inicjatywa Trójmorza nie jest ukierunkowana na oddalenie się od Unii Europejskiej, ale na zacieranie różnic między państwami rejonu Trójmorza i innymi krajami członkowskimi UE z dłuższą historią demokracji i wolnego rynku. Wyraziła nadzieję, że przez konkretne projekty i dzięki wspólnej wizji „Europy prawdziwie wolnych krajów, a nie peryferii” inicjatywa przyczyni się do wzmocnienia także Unii.

Prezydent RP i prezydent Chorwacji odbyli także rozmowy dwustronne.

W forum biorą udział przedstawiciele 12 państw Europy Środkowo-Wschodniej. Oprócz prezydenta RP i prezydent Chorwacji są prezydenci: Węgier Janos Ader, Litwy Dalia Grybauskaite, Słowenii Borut Pahor i Bułgarii Rosen Plewnelijew. Swoich przedstawicieli w randze ministrów lub wiceministrów na forum mają także prezydenci Czech, Rumunii, Słowacji, Austrii, Estonii i Łotwy.

Kolejne forum państw Trójmorza na wysokim szczeblu ma się odbyć w czerwcu 2017 r. we Wrocławiu. (PAP)

Z Dubrownika Katarzyna Nocuń (PAP)

 

Categories: Na bieżąco

Comments

  1. Chorwacja
    Chorwacja 18 marca, 2018, 15:32

    Cieszę się, że te trzy kraje rozpoczęły współpracę. Często podróżuję do Chorwacji i bardzo mi się podoba ten kraj. Czy ktoś może zaproponować stronę internetową, na której mogę znaleźć informacje o Chorwacji? Zakwaterowanie i wskazówki dotyczące podróży?

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*