„Charlie Hebdo”: doświadczyliśmy więcej cudów niż wszyscy święci i prorocy (ZOBACZ ZDJĘCIA)

„Charlie Hebdo”: doświadczyliśmy więcej cudów niż wszyscy święci i prorocy (ZOBACZ ZDJĘCIA)

„W ostatnim tygodniu +Charlie Hebdo+, ateistyczna gazeta, doświadczyła więcej cudów niż wszyscy świeci i prorocy razem wzięci” – czytamy w komentarzu redakcyjnym tego francuskiego tygodnika satyrycznego, którego pierwszy numer od zamachów w Paryżu ukazał się w środę.

„Najbardziej jesteśmy dumni z tego, że macie w rękach gazetę, którą zawsze robiliśmy” – czytamy dalej w komentarzu najnowszego numeru pisma. Redakcja dziękuje milionom ludzi na całym świecie za wsparcie.

Dystrybutor „Charlie Hebdo” poinformował w środę, że zwiększy nakład najnowszego numeru z 3 do 5 milionów egzemplarzy w związku z rosnącym popytem; przed atakiem nakład tygodnika wynosił 60 tys. egzemplarzy. Wcześniej zapowiadano, że pismo ukaże się w co najmniej 20 krajach i zostanie przetłumaczone na pięć języków, w tym arabski i turecki.

W Niemczech tygodnik ukaże się z opóźnieniem, najpóźniej w weekend. Tłumaczenie numeru na język niemiecki nie jest na razie planowane – pisze agencja dpa.

Tygodnik został przygotowany w redakcji lewicowego dziennika „Liberation” przez ocalałych z ubiegłotygodniowego zamachu terrorystycznego na redakcję, w wyniku którego zginęło 12 osób, w tym główni rysownicy. Sprawcami ataku byli francuscy dżihadyści pochodzenia algierskiego.

Na okładce tygodnika znajduje się rysunek proroka Mahometa na zielonym tle, ze łzą w oku, trzymającego kartkę z napisem: „Jestem Charlie”. Nad podobizną proroka widnieją słowa: „Wszystko zostało przebaczone”.

„Napisałem +wszystko zostało przebaczone+ i zapłakałem” – mówił we wtorek na konferencji prasowej Renald Luzier vel „Luz”, który wykonał rysunek. „To jest nasza okładka (…), nie taka, jakiej chcieliby od nas terroryści” – zaznaczył. „Wcale się nie martwię (…), wierzę w inteligencję ludzi, inteligencję humoru” – dodał.

Jak zauważa agencja Associated Press, najnowszy numer utrzymuje rozmyślnie prowokacyjny ton, z którego znany jest ten tygodnik we Francji. Na pierwszych dwóch stronach znajdują się rysunki przygotowane przez rysowników zabitych w zamachu 7 stycznia: Cabu, Wolinskiego, Charba i Tignous.

Jedna z karykatur pokazuje lubianą zmarłą już francuską zakonnicę mówiącą o seksie oralnym, inna – przywódców muzułmańskiego, chrześcijańskiego i żydowskiego dzielących świat.

W najnowszym numerze autorzy naśmiewają się m.in. ze sprawców zeszłotygodniowego ataku, przedstawiając ich jako „umysłowo niedorozwiniętych idiotów” – pisze dpa.

Jeden z rysunków pokazuje zamachowca jako pracownika zakładu gospodarki odpadami; mężczyzna stoi bezradnie przy pojemnikach z napisami „dobre” i „złe”, a dymek wychodzący z jego ust głosi: „To jest za trudne”.

W innej karykaturze obaj terroryści pytają w niebie o dziewice, obiecane im po śmierci w zamachu. „Wszystkie są z ekipą +Charlie+” – odzywa się głos zza chmury, na której trwa huczne przyjęcie. (PAP)

fot.EPA

 • Charlie Hebdo supplement in Turkish newspaper Cumhuriyet
 • Charlie Hebdo new edition released
 • Charlie Hebdo new edition released
 • Charlie Hebdo new edition released
 • Charlie Hebdo on sale in Germany
 • Charlie Hebdo new edition released
 • Gathering, to commemorate the 17 victims of the Paris terror attacks
 • Charlie Hebdo new edition released
 • New Charlie Hebdo magazine edition
 • French soldiers patrol in Paris
 • Charlie Hebdo Press Conference
 • Charlie Hebdo Press Conference
 • Charlie Hebdo Press Conference
 • Charlie Hebdo Press Conference
 • Charlie Hebdo Press Conference
 • Charlie Hebdo Press Conference
 • French satire magazine Charlie Hebdo to feature Muhammad pictures
 • French satire magazine Charlie Hebdo to feature Muhammad pictures

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Na bieżąco

Comments

 1. Jarun
  Jarun 14 stycznia, 2015, 15:04

  „Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę”. W dalszym ciągu prowokują tych, co na chamskich żartach z ich religii nie znają się i nie są tolerancyjni. To nie łagodni chrześcijanie! Ale to ich sprawa. Sami się proszą o nieszczęście.
  PS. Tylko po co strzelać, jak można podać do Sądu za obrazę uczuć religijnych.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*