Biskup walczący z pedofilią będzie rozpatrywał odwołania skazanych księży

Biskup walczący z pedofilią będzie rozpatrywał odwołania skazanych księży

Maltański biskup Charles Scicluna, który przez 10 lat jako prokurator w Watykanie walczył z pedofilią w Kościele, został mianowany w środę przez papieża Franciszka przewodniczącym kolegium w Kongregacji Nauki Wiary. Rozpatruje ono odwołania skazanych księży.

To nowe gremium zostało powołane przez papieża w listopadzie 2014 roku, by – jak wcześniej wyjaśniano – usprawnić procedurę rozpatrywania odwołań, składanych przez duchownych skazanych przez trybunał kościelny za czyny pedofilskie. Najwyższą karą kanoniczą jest wydalenie ze stanu kapłańskiego.

Watykan przyznał, że liczba takich odwołań jest tak duża, że ich rozpatrywanie bardzo się opóźnia.

W nowym specjalnym kolegium odwoławczym zasiadać będzie m.in. prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego kardynał Zenon Grocholewski.

Biskup Charles Scicluna był promotorem sprawiedliwości, czyli odpowiednikiem prokuratora w trybunale Kongregacji Nauki Wiary. To on uważany był za prawą rękę jej prefekta, kardynała Josepha Ratzingera, później Benedykta XVI, w walce z pedofilią w Kościele i za realizatora jego linii zerowej tolerancji.

Kierowane przez biskupa Sciclunę kolegium zajmować się będzie apelacjami, składanymi przez księży, a nie przez biskupów. Sprawy hierarchów pozostają w gestii dotychczasowego gremium w kongregacji, rozpatrującego apelacje na sesjach zwyczajnych.

Od sierpnia czeka na rozstrzygnięcie odwołanie, złożone przez byłego nuncjusza apostolskiego na Dominikanie arcybiskupa Józefa Wesołowskiego, któremu w czerwcu trybunał kanoniczny pierwszej instancji w Kongregacji Nauki Wiary wymierzył karę wykluczenia ze stanu duchownego. Doszło do wyraźnego opóźnienia w rozpatrzeniu jego apelacji, oczekiwanego w październiku.

W zeszłym roku zapowiadano, że gdy kara kanoniczna uprawomocni się, to przed trybunałem Państwa Watykańskiego rozpocznie się proces karny byłego nuncjusza. Proces ten – według rzecznika Watykanu – miał rozpocząć się na przełomie roku. Wciąż nie wiadomo, kiedy zostanie otwarty.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

Na zdjęciu: Charles Scicluna fot.Martial Trezzini/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Na bieżąco

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*