Australia. Komisja kościelna: celibat mógł mieć związek z molestowaniem

Australia. Komisja kościelna: celibat mógł mieć związek z molestowaniem

Kościół katolicki w Australii dostrzega możliwość związku między celibatem a molestowaniem seksualnym dzieci. Doszła do takiego wniosku kościelna komisja prawdy powołana do zbadania zarzutów molestowania małoletnich przez księży.

„Przymus bezżenności mógł ewentualnie przyczynić się do molestowania” – napisała komisja w opublikowanym w piątek raporcie. Wskazano w nim też, że wygląda na to, iż instytucje kościelne przez dziesięciolecia przymykały oko na molestowanie. „Chroniono instytucję (Kościoła), zamiast troszczyć się o dziecko” – głosi raport.

Komisja nie zdecydowała się jednak na zarekomendowanie zniesienia celibatu. W raporcie wezwano do lepszego przygotowywania księży na życie w celibacie, w tym zajęcia się – jak powiedział przewodniczący komisji Francis Sullivan – „psychoseksualnym rozwojem” księży. Jego zdaniem należy zająć się tym, „jak członkowie kleru pojmują seksualność i jak ją realizują”.

Przedstawiciele ofiar skrytykowali raport komisji jako niewystarczający i domagają się od Kościoła większego zadośćuczynienia.

Wykorzystywanie seksualne dzieci przez księży przestało być w Australii tematem tabu w 1993 roku. Wówczas to organizacja zrzeszająca ofiary pedofilii Broken Rites Australia uruchomiła specjalną linię telefoniczną, na którą mogły dzwonić osoby pokrzywdzone przez księży.

Podczas wizyty w Australii w 2008 roku ówczesny papież Benedykt XVI spotkał się z grupą ofiar oraz publicznie przeprosił za molestowanie seksualne dzieci przez duchownych.

Na początku kwietnia ub.r. w Australii wszczęto ogólnokrajowe śledztwo w sprawie molestowania seksualnego dzieci w kościołach, szkołach i wielu innych placówkach. Specjalna komisja bada m.in. zarzuty, że Kościół katolicki ukrywał dowody i chronił podejrzanych księży. Końcowy raport komisji jest oczekiwany w końcu 2015 roku.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Na bieżąco

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*