Ambasador RP: wizyta prezydenta Dudy uwydatni strategiczne partnerstwo Polski i USA

Ambasador RP: wizyta prezydenta Dudy uwydatni strategiczne partnerstwo Polski i USA

Oficjalna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy wraz z małżonką w Waszyngtonie 18 września będzie okazją do podkreślenia strategicznego partnerstwa Polski i Stanów Zjednoczonych – powiedział we wtorek PAP ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek.

Ambasador ocenił, że wizyta będzie ważnym wydarzeniem w dwustronnych relacjach.

„Wynika ona z kalendarza politycznego i intensywnego dialogu polsko-amerykańskiego na szczeblu roboczym. Spotkanie Duda-Trump będzie służyło omówieniu najważniejszych kwestii bilateralnych, w tym dotyczących bezpieczeństwa, współpracy wojskowej oraz relacji gospodarczych” – powiedział polski dyplomata.

Jak dodał, szczegóły programu pobytu prezydenta Dudy i jego małżonki w Waszyngtonie są obecnie dopracowywane.

„Jestem przekonany, że ta wizyta będzie ważnym momentem w naszych relacjach z USA oraz nada im nowy, pogłębiony wymiar” – stwierdził Wilczek.

Biały Dom poinformował we wtorkowym komunikacie m.in., że wizyta prezydenta Dudy będzie jego pierwszą oficjalną w Waszyngtonie.

„Wizyta odbywa się w czasie, gdy Polska obchodzi stulecie odzyskania niepodległości i niewiele ponad rok od czasu historycznej wizyty prezydenta Trumpa w Warszawie w dniach 5 i 6 lipca 2017 r. Prezydent Trump i prezydent Duda odniosą się do sposobów wzmocnienia strategicznego partnerstwa Stanów Zjednoczonych i Polski oraz planują omówić tematy będące przedmiotem wspólnego zainteresowania, w tym handlu, kwestii militarnych i bezpieczeństwa” – głosi oświadczenie.

Jak poinformował wcześniej szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski, program wizyty obejmie m.in. rozmowę „w cztery oczy” Andrzeja Dudy z prezydentem Donaldem Trumpem oraz ich wspólną konferencję prasową.

Przewidziane są też plenarne rozmowy delegacji, spotkania prezydenta RP z amerykańskimi politykami w Senacie, spotkanie pierwszych dam oraz koktajl dla środowisk waszyngtońskich.

„Jeśli chodzi o datę, to 18 września oznacza także, że prezydent – co jest bardzo symboliczne – uda się do Waszyngtonu bezpośrednio ze szczytu Trójmorza. (…) Było też naszym zabiegiem, by tak dobrze połączyć te dwa wydarzenia, tak, byśmy mogli powiedzieć o pewnej kontynuacji polityki polsko-amerykańskiej, także regionalnej” – zaznaczył Szczerski.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Na zdjęciu: Andrzej Duda

fot.TOMS KALNINS/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Na bieżąco

Comments

 1. JJJ
  JJJ 29 sierpnia, 2018, 12:05

  wyczekal swoje przy windzie…

  Reply this comment
 2. Yaroon
  Yaroon 2 września, 2018, 17:02

  Biedny „harcerzyk”, coraz bardziej znerwicowany, poniewierany tak, że już nie mówi -tylko krzyczy. I po co ci to był Jędrusiu, nie dorosłeś, nie wyrosłeś z apeli w sali gimnastycznej.

  Reply this comment
 3. Hkh
  Hkh 4 września, 2018, 18:11

  Jakis wysyp niedogaszonych kiepow tutaj. Atmosferka podrzednej tawerny sie klania …

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*