Ambasada Rosji w Waszyngtonie: głosujcie, który konsulat USA zamknąć

Ambasada Rosji w Waszyngtonie: głosujcie, który konsulat USA zamknąć

Ambasada Rosji w Waszyngtonie wezwała na Twitterze do głosowania nad tym, który konsulat generalny USA – w Petersburgu, Jekaterynburgu, czy we Władywostoku – ma zostać zamknięty w ramach retorsji wobec Stanów Zjednoczonych.

Prezydent USA Donald Trump zarządził w poniedziałek wydalenie 60 rosyjskich dyplomatów oraz zamknięcie rosyjskiego konsulatu generalnego w Seattle w związku ze sprawą Siergieja Skripala.

Od czasu ataku bronią chemiczną 4 marca br. w Salisbury Siergiej Skripal, były oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który przeszedł na stronę Londynu, oraz towarzysząca mu córka Julia znajdują się w szpitalu w stanie krytycznym. Według premier Wielkiej Brytanii Theresy May winę za ten atak ponosi Rosja.

Na wydalenie rosyjskich dyplomatów w związku z tą sprawą zdecydowało się też 14 krajów Unii Europejskiej, a także Ukraina i Kanada. Agencja Associated Pres odnotowuje, że niemal każdy z tych krajów podał do publicznej wiadomości, iż wydalani rosyjscy dyplomaci w rzeczywistości są szpiegami.

Kreml zapowiada „symetryczną” odpowiedź w najbliższych dniach.(PAP)

Na zdjęciu: ambasada Rosji w Waszyngtonie
fot.SHAWN THEW/EPA/REX/Shutterstock

Categories: Na bieżąco

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*