Ambasada przy Watykanie będzie interweniować ws. „polskiego obozu”

fot.Jacek Turczyk/EPA

fot.Jacek Turczyk/EPA

Ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej zapowiedziała interwencję w sprawie nazwania „polskim obozem koncentracyjnym” obozu w Auschwitz w tekście zamieszczonym w poniedziałek na stronach włoskiego portalu religijnego „Il Sismografo”.

Polska placówka przy Watykanie – zawiadomiona przez PAP o użyciu tej nazwy w artykule na temat prywatnego, krakowskiego spotkania papieża Franciszka z kobietą urodzoną w obozie w Auschwitz – poinformowała, że zwróci się do portalu, który informuje o działalności Stolicy Apostolskiej i Kościoła na świecie, o sprostowanie.

Portal „Il Sismografo” jest śledzony przez watykanistów jako cenne źródło informacji.

Jego dyrektor Luis Badilla napisał, że w czasie wizyty w Krakowie papież przyjął na audiencji Kanadyjkę węgierskiego pochodzenia Angelę Orosz-Richt, jedyną kobietę, która urodziła się w obozie w Auschwitz i przeżyła jako niemowlę, ukrywana w baraku przez matkę.

W tekście znajduje się sformułowanie: „zbrodnie popełnione w polskim obozie koncentracyjnym”. Jednocześnie autor publikacji pisze o „nazistowskiej zagładzie”.

We wtorek ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej podejmie interwencję w tej sprawie. Zawiadomiona została też Ambasada Polska we Włoszech. (PAP)

Categories: Na bieżąco

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*