1 listopada Kościół modli się za wszystkich świętych (ZDJĘCIA)

1 listopada Kościół modli się za wszystkich świętych (ZDJĘCIA)

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Jest to dzień, w którym Kościół modli się za wszystkich świętych zarówno tych wyniesionych na ołtarze, jak i anonimowych. Święto ma wymiar powszechny, celebruje się je w każdym kościele katolickim na całym świecie. Na 1 listopada wyznaczył je papież Grzegorz IV w 837 r.

Dzień Wszystkich Świętych ma na celu uczczenie ludzi wyniesionych na ołtarze i tych, którzy osiągnęli zbawienie, a nie zostali beatyfikowani. Kościół widzi we Wszystkich Świętych przykłady do naśladowania i orędowników. Wstawiennictwo tych osób u Boga wyprasza żyjącym łaski potrzebne w osiągnięciu zbawienia. Wstawiennictwa Wszystkich Świętych wyprasza się m.in. jedną z najstarszych litanijnych modlitw Kościoła – Litanią do Wszystkich Świętych.

Uroczystość Wszystkich Świętych winna być jednym z najbardziej radosnych dni dla chrześcijan. W ciągu roku niemal każdego dnia przypada wspomnienie jednego lub kilku świętych znanych z imienia. Jednak ich liczba jest znacznie większa. Wiele osób doszło do świętości w zupełnym ukryciu.

W Polsce dzień Wszystkich Świętych jest ustawowo wolny od pracy. Tak było także w czasach PRL, ale oficjalnie starano się nadać mu charakter świecki i nazywano go dniem Wszystkich Zmarłych bądź Świętem Zmarłych.

We Wszystkich Świętych Kościół katolicki wspomina wszystkich zmarłych, którzy dostąpili łaski zbawienia. Święto to zostało ustanowione przede wszystkim ku czci świętych anonimowych, niewyniesionych oficjalnie na ołtarze. Wszystkich Świętych rozpoczyna okres poświęcony wspomnieniom zmarłych, dlatego tego dnia – a także w kolejnych dniach listopada – wierni odwiedzają groby bliskich, zapalają znicze i modlą się o ich zbawienie.

Wstawiennictwa Wszystkich Świętych wzywa się w szczególnie ważnych wydarzeniach życia Kościoła. Śpiewa się wówczas Litanię do Wszystkich Świętych, która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła i jako jedyna występuje w księgach liturgicznych – w liturgii Wielkiego Piątku.

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa w Kościele nie wspominano żadnych świętych. Najwcześniej zaczęto oddawać cześć Matce Bożej. Potem kultem otaczano męczenników, nawiedzając ich groby w dniu narodzin dla nieba, czyli w rocznicę ich śmierci. W IV wieku na Wschodzie obchodzono jednego dnia wspomnienie wszystkich męczenników. Z czasem zaczęto pamiętać także o świątobliwych wyznawcach: papieżach, mnichach i dziewicach.

Pierwotnie uroczystość tę obchodzono w maju, który był miesiącem poświęconym zmarłym (wówczas wypadało starożytne święto Lemuraliów – zmarłych duchów). Z tego powodu do tej pory w tradycji ludowej funkcjonuje wiele przesądów związanych z tym miesiącem, między innymi przestroga przed organizowaniem majowych ślubów.

W 731 roku Wszystkich Świętych zostało przeniesione przez papieża Grzegorza III z 13 maja na 1 listopada. Od tamtego czasu uroczystość zyskała również wymiar powszechny. Uważa się, że zmiana ta mogła być podyktowana względami praktycznymi (jak kłopoty z wyżywieniem chętnie przybywających do Rzymu w okresie wiosennym pielgrzymów) oraz ideologicznymi – 1 listopada zaczął konkurować z pogańskim świętem Halloween obchodzonym 31 października.

W 837 roku papież Grzegorz IV rozporządził, aby odtąd 1 listopada był dniem poświęconym pamięci nie tylko męczenników, ale także Wszystkich Świętych Kościoła katolickiego.

Listopadowa data była już znana w Irlandii i w Anglii, a od VIII w. rozprzestrzeniła się w całej Europie. Po ostatniej reformie liturgii teologowie podkreślają, że “uroczystość obejmuje nie tylko świętych kanonizowanych, ale wszystkich zmarłych, którzy osiągnęli doskonałość, a zatem także zmarłych krewnych i przyjaciół”.

Kościół oddaje cześć świętym w różnym stopniu. I tak na pierwszym miejscu stawia Najświętszą Maryję Pannę, następnie świętych: Józefa i Jana Chrzciciela, dalej apostołów, wśród których uprzywilejowane miejsce mają Piotr i Paweł. Najwięcej jest świętych lokalnych, którzy odbierają szczególną cześć: w zakonie, narodzie, w państwie czy w diecezji, gdzie się wsławili męczeństwem za wiarę lub niezwykłą cnotą.

W dniu Wszystkich Świętych ludzie przychodzą na cmentarze, aby zapalić znicze, pomodlić się za swoich najbliższych zmarłych, przyjaciół, a także bohaterów narodowych, którzy oddali życie w obronie ojczyzny. Jest to również święto obchodzone przez część innych wyznań, m.in. protestantów. Zwyczaj ten jest także praktykowany przez osoby bezwyznaniowe i niewierzące, mający być wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym.

Uroczystość Wszystkich Świętych ma swoje źródło w kulcie męczenników. W rocznicę śmierci, która dla chrześcijan jest dniem narodzin dla nieba, odprawiano na grobach męczenników Eucharystię i czytano opisy męczeństwa. Pamięć o tych, którzy krwią potwierdzili swoją wiarę, była w pierwszych gminach chrześcijańskich pieczołowicie przechowywana. Odwiedzanie w tym dniu grobów jest zwyczajem znanym niemal wszystkim ludom i przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Chrześcijanie podjęli tę tradycję i nadali jej wymiar religijny.

Dzień Wszystkich Świętych celebrowany jest w Kościele katolickim przez odprawianie mszy świętej, podczas której księża mają na sobie białe szaty liturgiczne, symbolizujące radość i podniosły nastrój. Odbywa się ponadto uroczysta procesja. Na znak pamięci o zmarłych na płytach nagrobnych zapala się znicze i świeczki oraz składa się wieńce lub wiązanki kwiatów. Jest to czas zadumy i refleksji nad przemijaniem ludzkiego życia.

Wszystkich Świętych sąsiaduje w kalendarzu liturgicznym z Dniem Zadusznym (2 listopada), stanowiącym wspomnienie wszystkich zmarłych. Ponadto rozpoczyna ono oktawę Wszystkich Świętych (1-8 listopada), kiedy wierni mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami: pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy, odmówienie “Ojcze nasz” i “Wierzę w Boga”, dowolna modlitwa w intencji Ojca Świętego oraz spowiedź i Komunia św.

W odróżnieniu od dnia Wszystkich Świętych, następnego dnia w Dzień Zaduszny wspomina się wszystkich wiernych zmarłych. To dzień modlitwy za tych, którzy znajdują się w czyśćcu i przygotowują się na przejście do nieba.

W kontekście uroczystości Wszystkich Świętych należy przypomnieć, że św. Jan Paweł II w czasie swojego pontyfikatu zachęcał “do kroczenia drogą świętości”, który w czasie swojego pontyfikaty wyniósł na ołtarze najwięcej świętych i błogosławionych. Należy przy tym podkreślić, że Jan Paweł II w 51 obrzędach kanonizacyjnych świętymi ogłosił 482 osoby, a podczas 147 beatyfikacji osobiście do chwały ołtarzy wyniósł 1338 osób. W tej liczbie jest 9 świętych polskich i 154 błogosławionych z Polski, zwłaszcza z XIX wieku. Ta liczba jest większa niż liczba wszystkich dotychczas uznanych przez Kościół świętych i błogosławionych. Jan Paweł II w liście “Novo millennio ineunte”, w którym programuje życie Kościoła na III Tysiąclecie, bardzo mocno podkreśla, że “perspektywą, w którą winna być wpisana cała działalność duszpasterska Kościoła, jest perspektywa świętości”. Przy czym papież podkreśla, co rozumie przez świętość – że “nie jest to jakaś nadzwyczajność, ale jest to wysoka miara zwyczajnego życia chrześcijańskiego”. (PAP)

fot.Pawel Supernak/Epa/REX/Shutterstock

 • All Saints Day in Lviv, Ukraine - 01 Nov 2017
 • All Saints Day celebration in Alicante, Spain - 01 Nov 2017
 • All Saints Day in Lviv, Ukraine - 01 Nov 2017
 • All Saints Day in Paris, France - 31 Oct 2018
 • All Saints Day in Frankfurt am Main, Germany - 01 Nov 2017
 • Preparations for day of all Saints, Warsaw, Poland - 26 Oct 2017
 • Spain Belief All Saints Day - Oct 2016
 • Hungary All Saints' Day - Oct 2016
 • Ukraine All Saints' Day - Nov 2016
 • Ukraine All Saints' Day - Nov 2016
 • Poland Cementery - Oct 2016
 • Poland Cementery - Oct 2016
 • Poland All Saints' Day - Nov 2016
 • Poland All Saints' Day - Nov 2016
 • Poland Belief All Saints Day - Nov 2015
 • Poland Religion All Saints Day - Nov 2014
 • Poland Belief All Saints Day - Nov 2015
 • Ukraine Religion All Saints Day - Nov 2014
 • Ukraine Religion All Saints Day - Nov 2014
 • Poland Belief All Saints Day - Nov 2013
 • Ukraine Religion All Saints Day - Nov 2014
 • Poland Belief All Saints Day - Nov 2013
 • Poland All Saints Day - Nov 2015
 • Poland All Saints Day - Nov 2015
 • Poland All Saints Day - Nov 2015
 • Hungary Day of the Dead - Oct 2014
 • Hungary Belief All Saints Day - Nov 2013
 • Hungary All Saints' Day - Oct 2015
 • Germany Customs - Oct 2014
 • Belarus All Saints Day - Nov 2016
 • Austria Belief All Saints Day - Nov 2016
 • Spain Religion All Saints Day - Nov 2014
 • Czech Republic Belief Traditions - Nov 2014
 • Czech Republic Belief Traditions - Nov 2014
 • Bosnia All Saints Day - Nov 2015
Categories: Na bieżąco, Religia

Comments

 1. Yaroon
  Yaroon 1 listopada, 2018, 04:33

  Dlaczego na zdjęciach nie podpisujecie zgodnie z prawdą, że jest to święto tylko katolickie. Przeglądając zdjęcia, rozpoznałem krzyż z wojny francusko-pruskiej z drugiej bramy w Szczecinie, zrobiony w nocy w 2014 r. (16 zdjęcie)

  Reply this comment
 2. Yaroon
  Yaroon 1 listopada, 2018, 05:09

  I taka jeszcze jedna uwaga. Więcej dowiaduję się z chicagowskiego Dziennika Związkowego, niż z ogólnopolskich gazet, dlatego tu zaglądam no i z uwagą czytam.
  Dopisek po piśmie. Bierzcie przykład ze mnie wy chicagowskie matołki, nieuki i czytajcie Dziennik Związkowy od deski do deski…w ogóle coś czytacie bęcwały?

  Reply this comment
 3. Anonim
  Anonim 2 listopada, 2018, 08:55

  Szanowna Redakcjo,
  Uzyty tytul artykulu: „Koscol modli sie za wszystkich swietych” jest bledny,
  poniewaz nie oddaje sensu liturgii Kosciola.
  Swieci juz sa nasladowcami Boga w pelny tego znaczeniu, dlatego powinno byc: „Dzisiaj Koscol modli sie Do Wszystkich swietych Kosciola”.
  tak jak do samego Boga bo swieci sa jego zywym znakiem jego obecnosci I przykladam ze my tez mozemy byc swieci jesli bedziem tak zyli I postepowali jak Koscol naucza.
  Z powazaniem Fr Andrew from Vermont
  ps. lepiej piscie sami artykuly a nie przedrukwujcie z polskich gazet.

  Reply this comment
 4. Yaroon
  Yaroon 2 listopada, 2018, 12:37

  Kościół modli się za wszystkich świętych i do wszystkich świętych -trzeba to połączyć, bo święci wg. kościoła katolickiego (i prawosławnego) to nie tylko apostołowie i matka Chrystusa.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*