Samochód z tytułem własności typu „rebuilt”

Samochód z tytułem własności typu „rebuilt”

W poprzednim odcinku wytłumaczyłem, czym jest “branded”, czyli oznakowany tytuł własności. Dzisiaj zajmiemy się samochodami, których tytuł własności jest oznakowany jako “rebuilt”, czyli odbudowany.

W stanie Illinois taki tytuł własności oznacza, że poprzedni tytuł własności był oznaczony jako “salvage”, czyli samochód, który został uznany przez firmę ubezpieczeniową jako pojazd, którego naprawa się nie opłaca. Tym niemniej, wiele warsztatów podejmuje się naprawy takiego samochodu, a następnie jego sprzedaży.

Rozważając sens i opłacalność kupna samochodu z tytułem „rebuilt” powinniśmy wziąć pod uwagę następujące punkty:

Uszkodzenie “strefy zgniotu” czyli “crumple zone”
Nie powinniśmy nigdy kupować samochodu, który ma uszkodzoną tzw. “strefę zgniotu”. Jest to ta część samochodu, która jest zaprojektowana tak, aby absorbowała energię kinetyczną w momencie zderzenia czołowego. Strefa ta chroni pasażerów w kabinie i została wymyślona przez jednego z konstruktorów Mercedesa w latach pięćdziesiątych. W chwili obecnej wszystkie samochody osobowe są wyposażone w takie strefy, często nie tylko w przypadku zderzenia czołowego ale również i w razie uderzenia od tyłu. Istotne jest, że to zabezpieczenie działa poprawnie tylko przy pierwszym zderzeniu. Ewentualne późniejsze naprawy pozwalają przywrócić geometrię samochodu, ale nie dają już żadnego dodatkowego zabezpieczenia pasażerów. Dlatego tak ważne jest, aby sprawdzić, czy w samochodzie nie została uszkodzona strefa zgniotu.

Utopiony samochód, czyli “flooded car”
Dobry sprzedawca może przywrócić wygląd uszkodzonego samochodu tak, żeby wyglądał niemal jak nowy, ale ryzyko dla nabywcy pozostaje. Kupno uszkodzonego przez powódź samochodu wiąże się z bardzo dużym ryzykiem. Czasami jednak można taki zakup rozważyć pod warunkiem, że zna się odpowiedź na kilka zasadniczych pytań:

1. Jak głęboko zanurzył się samochód? Jeśli poziom wody nie był wystarczająco wysoki, aby uszkodzić podzespoły elektroniczne, samochód może szybciej rdzewieć, ale nie zawsze jest skazany na poważne problemy operacyjne. Jeśli woda wlała się do środka, należy założyć, że samochód będzie miał problemy z elektroniką, które prawdopodobnie uniemożliwiają jego eksploatację.
2. Czy była to woda morska? Korozja w samochodzie zalanym wodą morską postępuje znacznie szybciej.

Kupno samochodu z tytułem wartości typu „rebuilt” wiąże się z następującymi rodzajami ryzyka:

Utrata wartości samochodu
Samochód z tytułem własności typu “rebuilt” jest oczywiście znacznie tańszy od samochodu z tzw. “czystym tytułem”. W praktyce różnica ta powinna wynosić minimum 25 proc. wartości, a zwykle około 50 proc. mniej niż samochód bezwypadkowy.

Pamiętaj – jest to samochód, którego nie da się już sprzedać
Zapomnij o możliwości odsprzedania samochodu z tytułem „rebuilt”. Kupujesz samochód, którego w praktyce będziesz musiał używać do końca jego dni, które zapewne przyjdą szybciej niż myślisz. Samochody z tytułem “rebuilt” są niesłychanie trudne do sprzedania.

Problem z uzyskaniem pożyczki
Większość banków nie chce dawać pożyczek na taki samochód, lub pożyczki te są bardzo wysoko oprocentowane.

Problem z ubezpieczeniem samochodu
Bardzo wiele firm ubezpieczeniowych nie chce takiego samochodu ubezpieczyć lub proponuje wyłącznie ubezpieczenie jednostronne. Odszkodowanie w razie wypadku jest często zaniżone w stosunku do wartości samochodu.

Prawda o “inspekcji samochodu” przez policję
Warunkiem uzyskania tytułu “rebuilt” jest inspekcja wykonywana przez stanową policję. Proszę jednak zrozumieć, że w istocie inspekcja ta nie jest sprawdzeniem, czy samochód został poprawnie naprawiony. W rzeczywistości ma na celu porównanie stanu samochodu przed wypadkiem i po wypadku, jeśli chodzi o wymienione części. Wszystkie wymienione części muszą pochodzić z wiarygodnych źródeł.

Zawsze proś o dokumenty
Ze względu na obowiązkową inspekcję, każdy warsztat ma komplet dokumentów świadczących o tym, jaka praca została wykonana, aby zarejestrować samochód. Jeśli osoba sprzedająca ci samochód odmawia ich pokazania – nie kupuj!

Przegląd u mechanika
Nigdy nie kupuj samochodu z tytułem „rebuilt” bez dokładnego sprawdzenia przez dobrego mechanika. Mechanikowi powinieneś dostarczyć dokumenty dotyczące wymienionych części. Jeżeli samochód miał wymieniony silnik lub skrzynię biegów, poproś o numer seryjny samochodu, z którego te części zostały wymontowane i sprawdź jego historię.

Sprawdź historię samochodu
Sprawdź, korzystając z Carfax lub Autocheck, historię samochodu. Nie kupuj samochodu, który pochodzi ze stanu często nawiedzanego przez huragany i powodzie, np. Floryda, Teksas i Luizjana.

 

Andrzej Babinicz

andrzej_babinicz
warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella – niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: „Samochód w Ameryce”. W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
babinicz@autowusa.com
Tel: 773-796-7015,
autowusa.com
facebook.com/AutowUsa
twitter.com/autowusa

 

fot.Barbara Walton/EPA/REX/Shutterstock

Categories: Motoryzacja

Comments

 1. Anonim
  Anonim 17 października, 2018, 09:47

  Jak można takie brednie publikować

  Reply this comment
  • Zibby
   Zibby 17 października, 2018, 21:40

   ten „znawca ” sam takie auta sprzedaje i gorsze, sprzedaz mu nie idzie to plecie glupoty, niektóre banki daja bardzo niskie oprocentowanie (zależy od klijenta) podejrzewam ze ten „szpec od wszystkiego” nie jest wstanie zalatwic niskiego oprocentowania, poza tym auto z czystym tytulem tez moze bys rozwalone i naprawione , dzieki znajomosciom w polskich mediach na siłę pompuja złote mysli babinicza, bujaj sie pan swoim malym fiatem i zmien lekarza

   Reply this comment
 2. Adi
  Adi 19 października, 2018, 10:49

  ohhhh zes juz nigdy nie kupie rebuita – koniec !!!!!!! wole wydac pare $$$ wuecej

  Reply this comment
 3. Pio
  Pio 21 października, 2018, 16:03

  Większych glupot nigdy nie slyszalem !!! Nie moze Sprzedać I prubuje zniechęcic ludzi a prawda jest take ze niektore samochody z tak zwanym clear title miały wieksza kolizje jak te z Title rebuild. Sam Panie Andrzeju posiadam 2 samochody rebuild kupione przezemnie w jednym zmieniłem maskę i błotnik a w drugim maskę błotnik i zderzak a i przepraszam oba te samochody miały wystrzelone poduszki dlatego zostały skasowane !! Ale zostały wymienione na nowe oryginalne. A sprzedaż równie szybka jak clear title a credyt ? Pnc bank dał na 3%

  Reply this comment
 4. Andrzej Babinicz
  Andrzej Babinicz 21 października, 2018, 22:02

  Powyższe anonimy są tylko dowodem, że niektóre publikowane tutaj teksty nie są mile widziane przez niektórych „producentów” takich aut, bo po prostu utrudniają im oszukiwanie naiwnych. Podkreślam NIEKTÓRYCH!
  Artykuł przedstawia rzetelnie temat a prymitywne teksty niczego nie zmienią.
  I nie, nie sprzedaję takich samochodów z prostego powodu!
  W ogóle nie sprzedaję samochodów!

  Reply this comment
 5. Yaroon
  Yaroon 22 października, 2018, 03:26

  A walta się chamy, ćwoki, barany. Dalej turlajcie się swoimi klekotami, rzęchami, fajansiarskim badziewiem, tandetą z „trzeciej ręki”. Dobrze ich jebie panie Andrzeju? 🙂 🙂

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*