Samochód z sieci

fot.pexel.com

fot.pexel.com

Szukasz używanego samochodu, ale obawiasz się, że przepłacisz kupując w salonie. Kupno od osoby prywatnej może pomoże zaoszczędzić pieniądze, ale obarczone jest sporym ryzykiem. Szczególnie, jeśli samochodu szukamy przez internet.

Obecnie najpopularniejszym miejscem na znalezienie samochodu jest internet. Ta forma zakupu samochodu wbrew pozorom jest często najtrudniejsza. Szukanie, dzwonienie, jeżdżenie i oglądanie jest bardzo czasochłonne i bywa frustrujące. Dodatkowo, sprzedający często okazują się zawodowymi sprzedawcami. Jedyną formą zapłaty jest gotówka, a jeżeli potrzebujemy pożyczki, to wszystko musimy załatwiać na własną rękę.

Samochody kupowane przez internet najczęściej nie posiadają gwarancji i w przypadku awarii jest się zdanym na samego siebie. Z drugiej strony, cena zakupu jest często niższa niż w salonie. Kupując samochód od osoby prywatnej często mamy wgląd we wszystkie rachunki płacone przez poprzedniego właściciela za naprawy, a więc możemy zorientować się, co i kiedy było w samochodzie wymieniane.

Proszę jednak pamiętać, że od strony prawnej kupno z rąk prywatnych jest obarczone sporym ryzykiem. Jedynymi przypadkami, w jakich możemy próbować podważyć transakcję i zwrócić samochód są: fałszywe wskazanie licznika oraz oszustwa na dowodzie własności (ang. title) dotyczące wypadkowości samochodu, przekręcony numer seryjny lub nazwisko właściciela. Przed zawarciem transakcji należy zorientować się, czy kupujemy samochód z tzw. pierwszej ręki, czyli od pierwszego właściciela. Zawsze należy wylegitymować sprzedawcę i sprawdzić, czy jego nazwisko zgadza się z nazwiskiem w dowodzie własności.

Oto kilka rad, które obowiązują w przypadku kupna samochodu znalezionego na witrynie internetowej:
– nigdy nie kupuj samochodu, którego nie obejrzałeś i nie przetestowałeś
– nigdy nie kupuj samochodu bez sprawdzenia dokumentacji (porównaj numer VIN z dowodem własności)
– nigdy nie kupuj samochodu wieczorem
– umawiając się na obejrzenie samochodu, nie przynoś gotówki
– nie polegaj na zdaniu sprzedawcy, który podaje się za mechanika
– nie kupuj samochodu od pośrednika
– nigdy nie wierz sprzedawcy, że musi sprzedać samochód z powodu choroby w rodzinie, wezwania do wojska, wyjazdu z kraju (np. do Polski) lub rozwodu. Zapewnienia tego typu traktuj jako sygnał alarmowy, że masz do czynienia z oszustem.

Najpopularniejsze i najlepsze witryny internetowe

Istnieje kilkanaście witryn internetowych, które mogą nam pomóc w kupnie samochodu, m.in. Craigslist, eBay Motors i wiele innych. Praktycznie wszystkie one oferują samochody zarówno z rąk prywatnych oraz z salonów sprzedaży. Z reguły można jednak wybrać opcję poszukiwania samochodu sprzedawanego przez prywatnego właściciela.

– eBay Motors – bardzo popularna strona, która oferuje kupującym szereg zabezpieczeń przed oszustwem, ale korzystanie z niej wymaga pewnej ostrożności. Nigdy nie używaj Western Union, MoneyGram lub innego serwisu do natychmiastowego transferu pieniędzy. Jeśli chcesz zapłacić gotówką, płać gotówką osobiście. Sprawdź, czy samochód, który kupujesz, jest objęty programem „ochrony zakupu pojazdu” (ang. Vehicle Purchase Protection). Samochód musi posiadać bezwypadkowy akt własności, nie może być starszy niż 10 lat, a transakcja musi być zawarta przez eBay. Pod żadnym pozorem nie płać depozytu, aby zarezerwować zakup. Z reguły jest to oszustwo!
– Craigslist – to strona bardzo popularna, ale jednocześnie miejsce, gdzie sprzedawanych jest najwięcej samochodów o wątpliwej przeszłości, w wątpliwym stanie technicznym. Właśnie na Craigslist grasuje najwięcej oszustów. Witryna nie posiada wbudowanych mechanizmów ochronnych, takich jak eBay Motors. Bądź szczególnie ostrożny w następujących przypadkach:
– samochód jest wyceniony znacznie poniżej wartości rynkowej
– w ofercie brak jest numeru telefonu
– sprzedawca bardzo się spieszy
– sprzedawca twierdzi, że jest wojskowym i właśnie wyjeżdża
– nigdy nie wierz w żadne oferty rzekomo wysyłane przez eBay Protection, escrow accounts itp.
– inne witryny internetowe – prawie wszystkie witryny internetowe używane przez dealerów posiadają również sekcje poświęcone samochodom sprzedawanym prywatnie. Oto najpopularniejsze: Cars.com, TrueCar, AutoBlog, CarGurus, AutoTrader, AutoBlog, AutoClassified. Oczywiście takich witryn jest dużo więcej. Tutaj podałem tylko najbardziej znane.
– działy ogłoszeń drobnych w popularnych magazynach, gazetach codziennych i tygodnikach (np. „Chicago Tribune” i „Dziennik Związkowy”). W zdecydowanej większości gazety te posiadają sekcję ogłoszeń drobnych również na swojej stronie internetowej.

Za tydzień zajmę się tematem finansowania zakupu samochodu.

Andrzej Babinicz

andrzej_babiniczwarszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella – niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: „Samochód w Ameryce”. W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
akbabinicz@gmail.com

Categories: Motoryzacja

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*