0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaMotoryzacjaRok 2017 w perspektywie

Rok 2017 w perspektywie

-

Oto przegląd ważniejszych wydarzeń w samochodowym świecie w roku 2017.

Wydarzenia, które wstrząsnęły motoryzacyjnym światem

1. Samochody elektryczne. Stanowią one ciągle niewielką część sprzedaży w branży, ale teraz łatwiej jest wymienić, którzy producenci samochodów nie planują elektryfikować większości lub wszystkich swoich ofert w nadchodzących latach, niż śledzić ambitne plany ogłoszone w 2017 roku. Volvo zakomunikowało, że każdy pojazd, który zbuduje od 2019 r., będzie miał silnik elektryczny. GM zapowiedział, że ma 20 pojazdów elektrycznych do 2023 roku, a Toyota planuje więcej niż 10 na początku następnego dziesięciolecia. Daimler AG wydaje ponad 11 miliardów dolarów, aby wprowadzić do swojej oferty osobną markę Mercedes-Benz EQ z co najmniej 10 modelami pojazdów elektrycznych do roku 2022, dzięki czemu Smart stał się marką całkowicie elektryczną. BMW rozważa budowę swojej marki Mini tylko na baterie. Wszystko wskazuje na to, że ponad 100 modeli samochodów elektrycznych trafi do salonów sprzedaży na całym świecie w ciągu kolejnych pięciu lat. Producenci samochodów nie tylko zakładają, że tańsze akumulatory pomogą zwiększyć popyt na te pojazdy, ale twierdzą, że w wielu krajach w ciągu kilku dekad zostanie zakazane używania silników napędzanych benzyną.
2. GM pozbywa się Opla. GM przyznaje, że bycie większym nie zawsze jest lepsze. W związku z tym sprzedaję markę Opla. Po latach prób odzyskania rentowności w Europie GM postanowił po prostu zrezygnować. Ruch ten nastąpił po wyjściu z Rosji, Australii i innych rynków, na których nie widać już dużego potencjału, ale odejście z Europy było szokującą wiadomością firmy, która przez 77 lat była największym producentem samochodów na świecie. Prezydent Dan Ammann powiedział, że GM już nie czuje się zmuszony do konkurowania na każdym dostępnym rynku i wolałby wycofać się z obszarów, w których zyski są mierne lub wręcz nie istnieją, dzięki czemu może on zainwestować więcej gdzie indziej. Opel i jego kuzyn Vauxhall zostały przejęte przez grupę PSA (Peugeot) z Francji.
3. Tesla Model 3. Brawura Tesli została uwięziona w wąskich gardłach Modelu 3. Tesla zebrała prawie 400 tys. depozytów od klientów, którzy chcą kupić ten model, który jest jego najtańszym samochodem tej marki. Ale wypełnienie zamówień okazało się trudniejsze, niż zakładał to Elon Musk. Aby przyspieszyć uruchomienie produkcji samochodu, Tesla pominęła wiele procesów testowych, z których korzysta większość producentów samochodów i szybko znalazł się w tym, co Musk nazwał „piekłem produkcji”. Dostarczył tylko około 200 samochodów w trzecim kwartale produkcji, znacznie poniżej 1500, które obiecał. Musk winił „wąskie gardło” dostawców i przesunął termin, w którym linia montażowa osiągnie wydajną produkcję do 2018 roku.
4. Huragany. Huragan Harvey zalał Teksas, a w nim sklepy dealerskie w Houston. Harvey nie tylko wymazał zapasy magazynowe, ale zdziesiątkował wiele domów pracowników. Zaledwie kilka tygodni później huragan Irma spowodował ogromne straty wśród dealerów na Florydzie. Po raz pierwszy w tym samym roku wybrzeże Atlantyku w Stanach Zjednoczonych nawiedziły dwa huragany kategorii 4, a analitycy oszacowali, że zniszczono aż milion pojazdów. Po zakończeniu wiatrów i deszczu zapotrzebowanie na pojazdy zastępcze było tak wysokie, że wrzesień i październik były dwoma najlepszymi miesiącami w historii sprzedaży nowych pojazdów w Stanach Zjednoczonych.
5. Waymo. Firma, która jako pierwsza udostępnił szerokiej publiczności swoje samoprowadzące się samochody! Na razie tylko w okolicach Phoenix w Arizonie, ale to tylko początek. Niech nikt tego nie lekceważy! Firma Waymo należy do Google’a!
To początkowe etapy tego, co producenci samochodów i twórcy współczesnej technologii przewidują na przyszłość – samoprowadzące się samochody przewożące ludzi bez przeszkód. Waymo twierdzi, że tej zimy wybrani do programu pilotażowego kierowcy najpierw przetestują samochody w mieście jadąc do pracy lub po zakupy. Dziennikarze już tego doświadczyli, ale było to tylko w kontrolowanym otoczeniu. Warto więc przyjrzeć się temu w 2018 roku; jest realna szansa dla Kowalskiego, by przejechać się na tylnym siedzeniu takiego pojazdu.

REKLAMA

Odeszli

Australia znika z mapy jako kraj produkujący samochody…
3 października firma Toyota zamknęła swoją fabrykę w Altonie w Australii, kończąc produkcję samochodów, którą rozpoczęła w 1963 roku jako pierwsza fabryka Toyoty, produkująca samochody poza Japonią. 20 października zamknęła swoją fabrykę produkującą Chevrolety SS z silnikami Corvette w Adelajdzie w Australii firma GM, kończąc swoją 75-letnią tradycję firmy Holden Australia.

Dodge Viper, produkowany od 1992 roku, ocalał w wielkim kryzysie. W 2008 roku, mając nadzieję na pozyskanie gotówki, aby uniknąć bankructwa, Chrysler próbował go sprzedać. Roczna sprzedaż samochodu sportowego za 90 tys. dol. przekroczyła tylko raz liczbę 2 tys. – w 2003 roku. W niektórych latach nie był produkowany w ogóle z powodu zalegających zapasów. Nadchodzące nowe wymagania dotyczące bezpieczeństwa ostatecznie wbiły ostatni gwóźdź do jego trumny.

Biuro Ochrony Konsumenta (The Consumer Financial Protection Bureau) w rzeczywistości nie odejdzie, ale agresywna regulacja pożyczkodawców motoryzacyjnych przez tę agencję zawisła na cienkim włosku od dnia, w którym prezydent Donald Trump złożył przysięgę. Kiedy Richard Cordray zrezygnował ze stanowiska dyrektora, administracja szybko przejęła kontrolę, mianując dyrektorem jej znanego przeciwnika.

Shiro Nakamura. To właśnie on jest autorem koncepcji legendarnego już samochodu marki Isuzu VehiCross z 1993 roku, który rozpoczął falę samochodów crossoverów, czyli łączących zalety wielu podwozi (zwłaszcza SUV-ów) jednocześnie. Został on zatrudniony przez szefa Nissana Carlosa Ghosna w 1999 r. jako główny projektant i przez prawie dwie dekady prowadził dział stylistyki Nissana. Jego dzieła na japońskich producentach samochodów wymusiły zadbanie o wygląd.

Honda Accord coupe. Honda dalej jeszcze broni się w coraz mniej popularnym segmencie samochodów typu sedan, ale wersja dwudrzwiowa dołączyła do grupy innych dwudrzwiowych, w tym coupe BMW serii 6, Range Rovera Evoque – dwudrzwiowego i napędzanego benzyną Smart ForTwo i zniknęła z horyzontu.

Powiedzenia roku, czyli co wielcy tego świata powiedzieli istotnego, jeśli chodzi o motoryzację…

„Spróbujcie budować swoje samochody w Stanach Zjednoczonych zamiast je wysyłać. Czy można o to zapytać? To nie jest niegrzeczne. Czy to niegrzeczne? Nie sądzę”. Donald Trump w czasie rozmowy z szefami japońskich koncernów samochodowych.

„W przeciwieństwie do tego, co sądzą niektórzy moi koledzy, nie jesteśmy w branży mobilności, my nie ruszamy ludzi. Ostatecznie budujemy tylko narzędzia, które pozwalają ludziom być mobilnymi”. Sergio Marcionne, CEO Fiat/Chrysler.

„W starym świecie to Toyota, Hyundai i francuscy producenci samochodów, w nowym świecie to Tesla”. Herbert Diess, dyrektor generalny marki Volkswagen, na temat głównych konkurentów VW.

„W chwili, gdy powiedzieli: 'zamierzamy wprowadzić 20-procentowe cło na samochody’, wstałem od stołu”. Meksykański minister gospodarki Ildefonso Guajardo Villarreal.

„Przejdziemy przez co najmniej sześć miesięcy produkcyjnego piekła, a zbudowanie tego samochodu będzie trudne”. Dyrektor generalny Tesli Elon Musk o wprowadzeniu modelu 3 do produkcji.

Liczby roku 2017

100 tys. dol. – cena 2018 Forda F-450 Super Duty z przedłużoną skrzynią i opcją terenową (off-road). Najtańsza ciężarówka Forda Super Duty to 32 tys. dol.

23 671 dol. – kwota, którą Tesla traciła na każdym samochodzie sprzedanym w trzecim kwartale 2017 r.

6 – tyle miesięcy zajęło Waymo przetestowanie przez milion mil w rzeczywistym świecie samoprowadzących się samochodów. Pierwszy milion mil zajął 18 miesięcy.

2,4 mld – szacunkowa wartość samochodów straconych na skutek powodzi po huraganie Harvey, który uderzył w Teksas w sierpniu.

7 – tyle lat Oliver Schmidt, jeden z byłych dyrektorów Volkswagena, spędzi w więzieniu za rolę w globalnym spisku fałszującym rzeczywistą emisję spalin w silnikach diesele’a.

 

Andrzej Babinicz

andrzej_babinicz
warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella – niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: „Samochód w Ameryce”. W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
[email protected]
Tel: 773-796-7015,
autowusa.com
facebook.com/AutowUsa
twitter.com/autowusa

 

fot.Pixabay.com

REKLAMA

2091291312 views

REKLAMA

2091291611 views

REKLAMA

2093088070 views

REKLAMA

2091291892 views

REKLAMA

2091292039 views

REKLAMA

2091292185 views