0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaMotoryzacjaRok 2016 z perspektywy

Rok 2016 z perspektywy

-

fot.123RF Stock Photos
fot.123RF Stock Photos

No cóż, dla wielu – na szczęście, dobrnęliśmy do końca roku 2016. Spróbujmy podsumować najważniejsze motoryzacyjne wydarzenia. Oto moje zestawienie.

10. Samochodowe pożyczki na… osiem lat
Coraz bardziej staje się oczywistym, że przeciętną rodzinę amerykańską nie stać na kupno nowego samochodu. Kiedyś maksymalny czas pożyczki na nowy samochód wynosił pięć lat. Obecnie pożyczki te wydłużane są do ośmiu lat, choć przeciętny samochód nadaje się do jazdy przez 7,5 roku. Przyczyna jest prosta. Wysokość średniej raty na samochód wynosi 503 dol., a wysokość zadłużenia powyżej 30 tys. dolarów. Jedynym sposobem na umożliwienie kupna nieco droższego samochodu jest wydłużanie czasu spłacania pożyczki. Niestety, ta metoda może doprowadzić do kryzysu, który może poważnie zagrozić przemysłowi motoryzacyjnemu.

REKLAMA

9. General Motors kupuje Cruise Automation
Pozornie nielicząca się na rynku samochodów autonomicznych firma General Motors jednym ruchem zmieniła swoją sytuację kupując Cruise Automation. Firma ta znana jest z prac nad najnowocześniejszą technologią autonomicznych (nie potrzebujących kierowcy) samochodów. W ten sposób General Motors stała się jedną z najważniejszych firm w Dolinie Krzemowej rywalizując z takimi potęgami jak Google czy Tesla.

8. Le Mans 50 lat później
Powszechnie uważa się, że najsłynniejszym wyścigiem samochodowym, wyłaniającym najlepsze sportowe auto na rynku jest morderczy 24-godzinny wyścig w Le Mans we Francji, gdzie zwykle wygrywają takie samochody jak porsche czy audi. W 1966 roku w zawodach tych postanowiła wystartować firma Ford i… wygrała, zajmując wszystkie miejsca na podium.
Dokładnie 50 lat później firma Ford wystartowała ponownie i… znów wygrała (w klasie samochodów produkowanych). Ford GT z kierowcami Dirkiem Müllerem, Joey’em Handem i Sébastienem Bourdaisem pokonał Ferrari 488.

7. Zwycięstwo Donalda Trumpa
Wypowiedzi Trumpa dotyczące przemysłu motoryzacyjnego i porozumienia handlowego NAFTA wywołały poważne zaniepokojenie ze strony koncernów samochodowych. Zwłaszcza Forda, który od momentu podpisania NAFTY przeniósł produkcję wielu, zwłaszcza mniejszych samochodów do Meksyku. W niewiele lepszej sytuacji jest też firma Fiat-Chrysler, która w ogóle przestała produkować samochody osobowe w USA. Z drugiej strony prezydent elekt daje znać, że najprawdopodobniej postara się o zmianę przepisów EPA dotyczących dopuszczalnej emisji spalin, o co koncerny samochodowe walczą od lat.

6. Wysoka sprzedaż samochodów
Wbrew opiniom fachowców zapowiadających obniżenie produkcji w 2016 roku po rekordowym roku 2015, sprzedaż w mijającym roku utrzymała się na podobnym poziomie jak w roku 2015, a więc grubo powyżej 17 milionów sztuk. Przemysł samochodowy jest odpowiedzialnym za około 4 proc. produkcji przemysłowej w USA, w związku z czym tak wysoka sprzedaż sygnalizuje korzystną tendencję w amerykańskiej gospodarce.

5. Apple i projekt Tytan
Od dłuższego czasu mówiło się, że firma Apple pracuje bardzo poważnie nad systemem autonomicznego systemu kierowania samochodu. Znając możliwości finansowe i technologiczne Apple’a fachowcy byli pełni nadziei, że firma wniesie istotne rozwiązania w tej dziedzinie. Niestety w październiku okazało się, że postęp w tej dziedzinie okazał się niewystarczający i projekt został poważnie ograniczony, a firma Apple przestała się liczyć na rynku samochodów autonomicznych jako poważny konkurent.

4. Rozwój technologii autonomicznych samochodów
W stosunkowo niedalekiej przyszłości autonomiczne samochody będą znaczącym, a następnie dominującym elementem ruchu drogowego. Dosyć powszechnie mówiło się o szybkim rozwoju tej technologii ze strony giganta internetowego – firmy Google, ale największym zaskoczeniem są próby wprowadzenia samochodów autonomicznych przez firmę Uber. W 2014 r. Uber otrzymał potężny zastrzyk finansowy od chińskiej wyszukiwarki internetowej Baidu. Umożliwiło to zainwestowanie w technologię autonomicznych samochodów. Pierwszym miastem, gdzie zaczęto wprowadzać takie samochody jest Pittsburg. Próba wprowadzenia autonomicznych samochodów na ulice San Francisco na razie skończyła się niepowodzeniem. Uber wkrótce rozpocznie testowanie swoich samochodów autonomicznych w Arizonie.

3. Volkswagen Dieselgate
Historia zaczęła się w 2015 roku, ale końca nie widać. Firma Volkswagen została trochę przez przypadek złapana na oszustwie, które dotyczyło emisji szkodliwych spalin z samochodów z silnikami Diesla. Jak do tej pory ocenia się, że skandal ten kosztował Volkswagena około 17 miliardów dolarów i niestety końca strat nie widać, nie mówiąc o stracie prestiżu i problemach z rozwiązaniami technicznymi umożliwiającymi korektę emisji spalin z tych samochodów.

2. Chevrolet Bolt już w sprzedaży
Firma General Motors ponownie udowadnia, że pod nowym kierownictwem nie zamierza dać się zepchnąć na boczny tor i w dalszym ciągu jest jedną z wiodących firm motoryzacyjnych świata. Chevrolet Bolt jest tego wspaniałym przykładem. W pełni elektryczny samochód o zasięgu 238 mil, w cenie 29 995 dolarów. Nie jest to co prawda Model 3 Tesli, ale nie trzeba na niego czekać miesiącami, jest tańszy i posiada podobny zasięg.

1. Elon Musk i Tesla
Wydaje się, że każde przedsięwzięcie najsłynniejszego chyba obecnie innowatora XXI wieku, kończy się sukcesem. Urodzony w Południowej Afryce kanadyjsko-amerykański biznesmen, jak sam twierdzi, chce zmienić świat i ludzkość pracując nad technologiami samoodnawiającej się energii. Musk chce rozwiązać problemy zanieczyszczenia środowiska i przeludnienia. Poza Tesla Motors jest on właścicielem lub współwłaścicielem takich firm jak SpaceX, Solar City, OpenAI i Zip2. Jest promotorem podróży międzyplanetarnych (kolonizacja Marsa) i szybkiego transportu lotniczego (projekt Hyperloop i VTOL). Nie da się przedstawić osiągnięć i pomysłów Elona Muska w tak krótkim tekście, więc wracając do jednej z najsłynniejszych obecnie firm samochodowych (produkującej samochody o napędzie wyłącznie elektrycznym) o nazwie Tesla, warto wspomnieć, że nigdy jeszcze w historii motoryzacji nie zdarzyło się, żeby zamówionych zostało przeszło 600 tys. samochodów, które nawet jeszcze nie weszły do produkcji. Mowa tutaj o najnowszym samochodzie Tesli – Modelu 3.

A na zakończenie – składam wszystkim czytelnikom życzenia, aby rok 2017 dla nas wszystkich był rokiem szczęśliwym i bezwypadkowym!

Andrzej Babinicz

andrzej_babinicz
warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella – niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: „Samochód w Ameryce”. W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
[email protected]

REKLAMA

2091283290 views

REKLAMA

2091283590 views

REKLAMA

2093080049 views

REKLAMA

2091283871 views

REKLAMA

2091284021 views

REKLAMA

2091284165 views