Rodzaje gwarancji na nowe samochody

fot.123RF Stock Photos

fot.123RF Stock Photos

Kupując i użytkując samochód spotykamy się z różnymi formami gwarancji. Część z nich jest wymagana przez prawo, a część otrzymujemy od producenta.

Gwarancje fabryczne przy kupnie nowego samochodu

Wszystkie nowe samochody sprzedawane w Stanach Zjednoczonych mają pełną gwarancję (wymaganą przez prawo) na minimum 36 tys. mil lub 36 miesięcy, jeżeli przebieg samochodu w tym okresie będzie mniejszy niż 36 tys. mil. Wiele samochodów, zwłaszcza luksusowych, posiada gwarancję dłuższą. W tabeli poniżej przedstawiłem gwarancje na wszystkie sprzedawane samochody w USA w roku 2017.
W okresie gwarancyjnym wszystkie naprawy powinny być wykonane na koszt producenta. Jedynym wyjątkiem są szkody zawinione przez użytkownika lub powstałe na skutek wypadku. Naprawy objęte gwarancją wykonywane są przez wszystkich autoryzowanych sprzedawców danej marki. Wynika z tego, możemy jechać na naprawę gwarancyjną do dowolnego sprzedawcy, choć na ogół najlepiej jest jechać do tego, u którego kupiliśmy samochód. Przyjęte jest bowiem, że tacy klienci obsługiwani są w pierwszej kolejności oraz często oferowany jest im samochód, którym mogą poruszać się w czasie naprawy ich pojazdu. Po upływie 36 miesięcy lub przejechaniu 36 tys. mil niemal każdy samochód objęty jest jeszcze jakąś dodatkową formą gwarancji. Gwarancją w niektórych przypadkach jest objęty cały samochód (np. do 50 tys. mil lub przez 5 lat), ale częściej dotyczy ona wyłącznie zespołu napędowego tj. silnika i skrzyni biegów.

W praktyce mamy do czynienia z kilkoma typami gwarancji fabrycznych.

1. Gwarancja podstawowa (ang. bumper to bumper). Wymagana przez prawo, obejmuje absolutnie wszystkie elementy samochodu i ewentualne niezbędne regulacje. Często, po upływie pierwszych 12 miesięcy, wyłączone są z niej części wymagające wymiany okresowej: filtr powietrza, filtr benzyny, filtr oleju, świece zapłonowe, klocki hamulcowe, żarówki itp.
2. Gwarancja na układ napędowy (ang. power train). Popularna forma gwarancji obejmująca wyłącznie silnik, skrzynię biegów i resztę układu napędowego. Czasami uwzględnia pewną opłatę ze strony użytkownika, zwykle od 25 do 100 dolarów. Gwarancja taka trwa od pięciu do siedmiu lat lub od 50 tys. do 70 tys. mil – w zależności od marki samochodu.
3. Gwarancja przeciw korozji. Zapewniają ją wszyscy producenci samochodów. Typowa gwarancja obejmuje okres siedmiu lat lub do 75-100 tys. mil.
4. Gwarancja wynikające z przepisów dotyczących emisji spalin.
Wymagana przez przepisy federalne. Obecnie gwarancja ta dzieli się na kilka części. Generalnie obejmuje ona okres ośmiu lat lub do 80 tys. mil. Przez pierwsze dwa lata lub 24 tys. mil gwarancja ta obejmuje wszystkie urządzenia jeśli samochód nie przejdzie testu spalin. Po tym okresie gwarancja obejmuje wyłącznie katalizator spalin oraz urządzenia kontrolujące pracę silnika i skrzyni biegów, czyli komputery (PCM, ECU).
5. Gwarancje na akumulatory i zespoły napędowe w samochodach z napędem elektrycznym i hybrydowym.
W samochodach hybrydowych i elektrycznych zespół napędowy (ale nie silnik spalinowy, jeżeli taki silnik jest na wyposażeniu samochodu) jest podciągnięty pod wymagania federalne dotyczące emisji i zespoły te są objęte gwarancją trwającą osiem lat lub do 80 tys. mil.
6. Darmowe przeglądy i pomoc drogowa.
Wiele firm, zwłaszcza produkujących samochody uznawane za luksusowe, wprowadziło specjalne programy, dzięki którym nawet okresowe przeglądy wykonywane są za darmo. Dotyczy to także darmowego odholowania samochodu w przypadku awarii.

Za tydzień o gwarancji na samochody używane i przedłużaniem gwarancji.

TABELKA Przegląd gwarancji w samochodach rocznika 2017

tabelka-1  

Categories: Motoryzacja

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*