Rewolucja na rynku nowych samochodów

fot.Jeon Heon-Kyun/EPA

Jedną z najbardziej liczących się analiz rynku samochodowego są sporządzane przez firmę marketingową J.D.Power coroczne badania dotyczących wstępnej jakości samochodów najnowszego rocznika. Badania te prowadzone są na podstawie ankiety rozsyłanej do nabywców nowych samochodów po trzech miesiącach ich używania.

Respondenci proszeni są o zaznaczenie, jakie i ile usterek wystąpiło w tych samochodach od momentu ich kupna. Badania, prowadzone od wielu lat, są dla fachowców wyznacznikiem niezawodności i jakości nowych samochodów.
Ostatnie wyniki sugerują, że na rynku mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją, jeżeli chodzi o niezawodność samochodów. Jej zwiastuny są dostrzegane od kilku lat. O palmę pierwszeństwa wśród najbardziej niezawodnych marek z powodzeniem biją się firmy koreańskie Kia i Hyundai, które coraz częściej w wielu badaniach plasują się wyżej niż renomowane firmy – Toyota i Honda. Niewiele ustępują im firmy amerykańskie, zwłaszcza Ford.

Opublikowane kilka dni temu wyniki dotyczące rocznika 2017 są sensacyjne z co najmniej czterech powodów:
1. Znaczna poprawa ogólna jakości samochodów. W porównaniu z zeszłym rokiem poprawa ta wyniosła 8 proc., a średnia ilość usterek na 100 samochodów spadła ze 105 do 97.

2. Sensacyjnie dobre wyniki firmy Kia, która zajęła pierwsze miejsce, pokonując m.in. słynącego z bezawaryjności Lexusa. Samochody tej firmy zanotowały wynik 72 usterek na 100 pojazdów. Na drugim miejscu uplasowała się firma Genesis – 77 usterek, a na trzecim Porsche – 78.

3. Świetne wyniki firmy Ford, która z wynikiem 86 usterek na 100 samochodów pokonała wszystkie firmy japońskie.

4. Słabe wyniki firm japońskich. Słynny Lexus uplasował się poniżej średniej z wynikiem 98 usterek na 100 pojazdów. Toyota nieco lepiej – z wynikiem 95 usterek, a Acura, Honda, Subaru, Infiniti, Mazda i Mitsubishi – sporo poniżej przeciętnej.

A oto średnie wyniki poszczególnych marek samochodowych po 3 miesiącach używania samochodu, ułożone wg ilości usterek na 100 samochodów – od najbardziej niezawodnych do psujących się najczęściej.

Źródło: J.D. Power 2017 U.S. Initial Quality Study SM (IQS)

Andrzej Babinicz

andrzej_babinicz
warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella – niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: „Samochód w Ameryce”. W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
babinicz@autowusa.com
Tel: 773-796-7015,
autowusa.com
facebook.com/AutowUsa
twitter.com/autowusa

Categories: Motoryzacja

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*