O wysokości polisy

fot.JesHOOTS.com/Pixabay.com

W Stanach Zjednoczonych działa około 3,5 tys. firm oferujących różnego rodzaju ubezpieczenia. Od właściwego wyboru firmy i rodzaju ubezpieczenia zależy bardzo wiele. O wysokości opłaty za ubezpieczenie samochodowe decyduje kilka czynników, wśród których najważniejszymi są: wiek, miejsce zamieszkania, płeć oraz liczba wykroczeń i wypadków drogowych.

W Illinois firmy ubezpieczeniowe mogą dowolnie ustalać wysokość opłat za polisy ubezpieczeniowe. Wysokość kwoty, jaką płacimy za ubezpieczenie samochodowe, zależy od wielu czynników. Pod uwagę brane są: wiek, stan cywilny, wiek innych osób, które będą prowadzić samochód, marka, model i rocznik samochodu, jego wyposażenie, kartoteka przewinień kierowcy, miejsce zamieszkania oraz cel, do jakiego samochód będzie wykorzystywany.

Czynniki wpływające na wysokość opłaty za polisę ubezpieczeniową

Marka i wyposażenie samochodu
Decydując się na wybór konkretnej firmy ubezpieczeniowej warto zapytać, czy dana firma dysponuje programem, który umożliwia uzyskanie informacji o ewentualnej zniżce lub podniesieniu opłat za ubezpieczenie na określone modele samochodów. Za ubezpieczenie samochodów, które częściej padają łupem złodziei, zwykle zapłacimy odpowiednio więcej. Obniżenie lub podwyższenie opłaty za ubezpieczenie zwykle kształtuje się w granicach od 10 do 45 proc. ceny polisy.

Oto lista popularnych marek i modeli samochodów, których ubezpieczenie jest ponadprzeciętnie drogie:

2-drzwiowe: Toyota Yaris, Scion FR-S, VW Golf R 4WD, Subaru BRZ, Scion tC, VW GTI, Honda Civic Si, Hyundai Elantra, Kia Forte, Audi TT, Hyundai Genesis, Nissan 370Z, Porsche 911, Ford Mustang Shelby;
4-drzwiowe: Toyota Yaris, Hyundai Accent, Mitsubishi Lancer 4WD, Subaru Impreza WRX, VW Golf R 4WD, VW CC 4WD;
SUV-y: Mitsubishi Outlander i Outlander Sport, Toyota Venza, Nissan Pathfinder, Ford Flex, Volkswagen Touareg, BMW X1, Land Rover Range Rover Evoque, Acura ZDX, BMW X5 M, X6, Porsche Cayenne, Mercedes-Benz G-Class.

Oczywiście prawie wszystkie samochody sportowe i luksusowe są drogie w ubezpieczeniu, choć z kilkoma wyjątkami.

Oto lista najtańszych w ubezpieczeniu samochodów sportowych i luksusowych: Chevrolet Corvette i Camaro, Ford Mustang GT, Lincoln MKZ, Acura TL, Cadillac CTS, Volvo XC70, Acura RDX, Acura MDX, Volvo XC60, Lincoln MKX, Toyota Land Cruiser, Land Rover LR4, Cadillac Escalade, Lincoln Navigator.

Miejsce zamieszkania i pracy
W wielu dużych miastach i aglomeracjach opłaty za ubezpieczenie są podwyższone z uwagi na zwiększoną liczbę kradzieży samochodów i większe ryzyko wypadku w określonych dzielnicach i miejscowościach.

Stan kartoteki wykroczeń drogowych
Wiele dobrych firm ubezpieczeniowych odmawia ubezpieczenia kierowców, którzy mają przewinienia w kartotece wykroczeń lub są winni spowodowania wypadku w okresie ostatnich trzech lub pięciu lat.

Wiek, stan cywilny i płeć kierowcy
Ważne zwłaszcza dla osób w wieku do 27 lat. Nieżonaty mężczyzna w wieku do 21 lat płaci zwykle najwyższą składkę. Rodziny, w których nastolatki prowadzą samochody mogą obniżyć składkę ubezpieczeniową dzięki umieszczeniu ich na polisie jako kierowcy używającego samochodu sporadycznie. Studenci, którzy studiują poza miejscem zamieszkania (i nie prowadzą na co dzień samochodu), również kwalifikują się do specjalnych zniżek. Także samotne kobiety płacą często niższe stawki. Zniżka przysługuje również osobom powyżej 50. roku życia i niepracującym zawodowo. Wynosi ona zwykle około 10 procent. W kilku stanach (Hawaje, Massachusetts, Michigan, Montana, Pensylwania i Północna Karolina) uzależnianie opłaty ubezpieczeniowej od wieku i płci jest nielegalne.

Zniżka dla dobrych studentów
Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują specjalne zniżki (do 25 proc.) dla uczniów i studentów uczących się w pełnym wymiarze godzin, którzy mają dobre wyniki w nauce (średnia ocen powyżej B lub ogólne wyniki, które są lepsze od wyników 80 proc. uczniów w klasie).

Zniżka dla osób posiadających więcej niż jedną polisę ubezpieczeniową
Jeśli w tej samej firmie ubezpieczamy więcej niż jeden samochód lub korzystamy również z innych form ubezpieczenia (np. domu), to na ogół możemy otrzymać specjalną zniżkę.

Zniżka na samochody wyposażone w dodatkowe systemy alarmowe lub zabezpieczające przed kradzieżą
W siedmiu stanach (Illinois, Kentucky, Massachusetts, Michigan, New Jersey, New York, Rhode Island) firmy ubezpieczeniowe są zobowiązane przez prawo do udzielenia zniżki na ubezpieczenie od kradzieży i wandalizmu. Zniżki te wynoszą od 5 do 20 procent.

Najlepsze firmy ubezpieczeniowe

Z dużych firm ubezpieczeniowych na liście najlepszych należy wymienić AAA, Allstate, Amica, Auto Owners, Erie, Geico, Pemco, Progressive i State Farm. Na zakończenie przedstawiam najlepsze i najtańsze opcje, jeśli chodzi o ubezpieczenie samochodu w stanie Illinois:
– dla kierowców bez wypadku: Country Financial
– dla młodych kierowców: State Farm
– dla kierowców z jednym wypadkiem: State Farm
– dla kierowców ze słabą historią kredytową: American Family
– dla kierowców na emeryturze: State Farm.

Andrzej Babinicz

andrzej_babinicz
warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella – niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: „Samochód w Ameryce”. W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
babinicz@autowusa.com
Tel: 773-796-7015,
autowusa.com
facebook.com/AutowUsa
twitter.com/autowusa

Categories: Motoryzacja

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*