Najlepsze trzyletnie samochody

Najlepsze trzyletnie samochody

Firma J.D. Power podała najnowsze wyniki badania opinii użytkowników, dotyczące stanu samochodów po trzech latach ich używania. Badania te, określane są terminem “Vehicle Dependability Study” (w skrócie VDS) czyli “Studium Niezawodności Pojazdów”.

Użytkownicy samochodów po trzech latach od ich kupienia proszeni są o wypełnienie specjalnej ankiety, gdzie notowane są usterki w samochodzie. Ilość tych usterek określa niezawodność poszczególnych marek i modeli samochodów.
Ogólna niezawodność pojazdów poprawiła się od 2017 r. o dziewięć procent. Jest to bardzo dobra wiadomość dla użytkowników samochodów. Współczesne samochody z roku na rok poprawiają swoją jakość i żywotność.
Badania te przeprowadzone już po raz 29. mierzą liczbę problemów napotykanych w 100 pojazdach w okresie ostatnich 12 miesięcy przez pierwszych właścicieli samochodów rocznika 2015. Niższy wynik odzwierciedla wyższą jakość, a badanie obejmuje 177 konkretnych problemów, pogrupowanych w osiem głównych kategorii. Ogólna średnia w branży poprawiła się o 14 punktów, spadając do 142 usterek na 100 samochodów w tym roku, przy 156 usterkach w roku ubiegłym.

Oto niektóre z kluczowych ustaleń:

– W dalszym ciągu najbardziej problematyczna jest technologia audio, komunikacja, rozrywka i nawigacja. To najbardziej wadliwe kategorie, powodujące najwyższą liczbę reklamacji. Dwa najczęstsze problemy dotyczą systemu rozpoznawania głosu i systemu łączności Bluetooth.

– Marki tzw. masowe nadal zacierają różnicę z markami luksusowymi – średnia na rynku masowym (143 usterki na 100 pojazdów) jest wyższa tylko o siedem punktów w porównaniu z samochodami luksusowymi (136 usterek na 100 pojazdów).

Najwyżej oceniane marki samochodów

Jeszcze raz przypominam, że mówimy tutaj o samochodach trzyletnich, z rocznika 2015.
Lexus już siódmy rok z rzędu plasuje się najwyżej w ogólnej niezawodności pojazdów wśród wszystkich marek, z wynikiem 99 usterek na 100 samochodów. Porsche zajmuje drugie miejsce ze 100 usterkami na 100 pojazdów.
Buick z wynikiem 116 usterek na 100 samochodów zajmuje najwyższą pozycję pod względem ogólnej niezawodności pojazdów produkowanych masowo. Zwraca uwagę wysoka pozycja marek należących do General Motors – Buicka i Chevroleta.
Fiat jest marką, która najbardziej poprawiła jakość, notując o 106 mniej usterek w roku 2018 niż w roku 2017. Infiniti zanotowała największą poprawę w rankingu, awansując z 29. miejsca na pozycję czwartą. Inne marki, które też zanotowały znaczną poprawą to Nissan – o 37 usterek mniej niż w ubiegłym roku i Ford – o 31 usterek mniej. Piąta jest Kia i jest to najlepszy wynik w historii tej firmy w tym rankingu. Natomiast bardzo słaby wynik zanotował Mercedes, która w roku 2017 uplasował się w pierwszej dziesiątce, a obecnie poniżej średniej.

Oto graficzne przedstawienie ilości usterek w poszczególnych markach samochodowych, występujących w 100 samochodach danej marki, wg firmy J.D.Power & Associates:

Najnowsze badanie US Vehicle Dependability Study opiera się na ankietach wypełnionych przez 36 896 pierwszych właścicieli pojazdów z roku modelowego 2015 po trzech latach posiadania samochodu. Badanie zostało przeprowadzone w okresie od października do grudnia 2017 r.

Za tydzień przedstawię modele samochodów, które uplasowały się najwyżej jeśli chodzi o niezawodność po trzech latach użytkowania.

 

Andrzej Babinicz

andrzej_babinicz
warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella – niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: „Samochód w Ameryce”. W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
babinicz@autowusa.com
Tel: 773-796-7015,
autowusa.com
facebook.com/AutowUsa
twitter.com/autowusa

 

fot.Christopher Jue/EPA/REX/Shutterstock

Categories: Motoryzacja

Comments

  1. Yaroon
    Yaroon 4 kwietnia, 2018, 03:26

    Fiat to lipa. Podobnie jak Chrysler czy Chevrolet. Amerykańscy debile badali: „Dwa najczęstsze problemy dotyczą systemu rozpoznawania głosu i systemu łączności Bluetooth.” Co to ma wspólnego z samochodem, silnikiem, prowadzeniem, hamowaniem, wygodnością, widocznością, usterkami np.klocków hamulcowych, skrzyni biegów, drzwiami. Ot głupie h*je zajmują się pierdołami.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*