Najlepsze opony terenowe i zimowe

fot.Canislupus/Pixabay.com

Temat opon terenowych dotyczy w praktyce samochodów typu crossover, SUV-ów i pick-upów, bo zwykle takimi samochodami jeździ się w terenie. Natomiast jeśli chodzi o opony zimowe, można je zakładać w samochodach osobowych.

Opony, których możemy używać w zimie lub w terenie dzielą się na cztery zasadnicze grupy:
1. Wielosezonowe (ang. all-season tires) – opony, których można używać przez cały rok. Umożliwiają płynną, cichą jazdę i dobrze zachowują się w czasie intensywnego deszczu oraz w przeciętnych warunkach śniegowych, a także w terenie.
2. Terenowo-szosowe (ang. all terrain tires) – mają lepszą przyczepność w czasie jazdy terenowej, ale odbywa się to kosztem mniejszej przydatności na szosie (zwykle są głośniejsze i gorzej zachowują się w deszczu).
3. Terenowe (ang. off-road tires) – opony, które, jak sama nazwa wskazuje, służą głównie do jazdy w terenie. Mają bieżnik, który pozwala na wspinanie się po skałach i jazdę po glinie oraz w błocie.
4. Opony zimowe (ang. winter/snow tires) – oznaczane są symbolem góry o trzech szczytach i płatka śniegu. Opon tych można oczywiście używać podczas innych niż zima pór roku, jednak zużywają się wtedy szybciej i są bardziej hałaśliwe.

W poprzednim odcinku przedstawiłem najlepsze opony wielosezonowe, więc dzisiaj przyjrzyjmy się najlepszym, moim zdaniem, oponom przystosowanym do jazdy w terenie i w warunkach zimowych.

Opony terenowo-szosowe

1. BFGoodrich All-Terrain T/A KO2 i T/A KO
2. Firestone Destination A/T
3. Cooper. Discover AT3
4. Goodyear. Wrangler MT/R Kevlar
5. BFGoodrich Baja T/A
6. Michelin LTX A/T 2
7. Bridgestone Dueler A/T RH-S
8. Yokohama Geolandar A/T G015
9. Kumho Road Venture AT51
10 General Tire Grabber AT2

Najlepsze opony terenowe

1. Cooper Discoverer A/T3 Traction Radial Tire
2. Hankook DynaPro ATM RF10 Off-Road Tire
3. General Grabber AT2 Radial Tire
4. TreadWright CLAW M/T Tire
5. BFGoodrich All-Terrain T/A KO2 All-Season Radial Tire
6. Kenda Klever M/T KR29 Mud Terrain Radial Tire
7. Fierce Attitude M/T Mud Terrain Radial Tire
8. Federal Couragia M/T Mud-Terrain Radial Tire Model LT235/75R15
9. Toyo Tire M/T Tire
10. Bridgestone Dueler A/T RH-S Radial Tire

Zakładanie opon zimowych

Mieszkając w dużym amerykańskim mieście, takim jak Chicago, kupowanie osobnego kompletu opon na zimę nie jest konieczne. W Polsce natomiast sezonowa zmiana opon jest powszechna. Służby porządkowe na ogół pracują szybko, dobrze i w praktyce w roku kalendarzowym jest tylko kilka lub kilkanaście dni, kiedy takie opony mogą być przydatne. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, jeżeli mieszkamy daleko od miasta, zwłaszcza w terenie górskim, gdzie śnieg i lód na drogach są częstym zjawiskiem. Jeżeli często w zimie wyjeżdżamy samochodem na narty lub na zimowe wycieczki, opony zimowe mogą się przydać, zwłaszcza jeżeli podróżujemy w górach, gdzie na szosach obowiązuje nakaz używania łańcuchów lub opon zimowych.
Z założenia w zestawie najlepszych opon zimowych pomijam opony z kolcami, ponieważ mogą one być używane wyłącznie na śniegu i lodzie. Używanie ich na suchej nawierzchni niszczy jezdnię i jest na ogół zakazane.

Oto lista najlepszych opon zimowych bez kolców:
1. Michelin X-Ice Xi3 lub Xi2 – słynne zimowe opony, od kilku lat uznawane za najlepsze.
2. Nokian Hakkapelitta R2 – opony z Finlandii, pochodzące z jedynej na świecie fabryki, która ma specjalny tor do testowania opon zimowych. Nie gorsze od X-ice z firmy Michelin.
3. Michelin Latitude X-Ice Xi2 – opony dla SUV-ów i pick-upów.
4. Bridgestone Blizzak WS80
5. Cooper Weather-Master WSC
6. Toyo Observe G3-ICE
7. Nokian WR G3 – chyba najcichsze z opon typowo zimowych.
8. Goodyear Ultra Grip
9. Yokohama iceGUARD iG5lv
10. Michelin Pilot Alpin PA4 – najlepsza uniwersalna opona dla samochodów sportowych w zimie.

Na zakończenie najlepsze opony zimowe z kolcami (ang. studded tires):
1. Nokian Hakkapelitta 8 – znane jako Hakka 8, poza konkurencją.
2. General Altimax Arctic – tania, niezła opona z kolcami.
3. Firestone Winterforce LT
4. Goodyear Ultra Gripe Ice WRT SUV
5. Pirelli Winter Carving Edge.

Andrzej Babinicz

andrzej_babinicz
warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella – niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: „Samochód w Ameryce”. W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
babinicz@autowusa.com
Tel: 773-796-7015,
autowusa.com
facebook.com/AutowUsa
twitter.com/autowusa

Categories: Motoryzacja

Comments

  1. Aro
    Aro 22 września, 2017, 04:39

    Do tej listy dołożyłbym też model Yokohamy. Do tej pory jeździłem na W.drive V905 i przyznam, że bardzo dobrze się spisywały. Jeździło się bezpiecznie… Na ten rok już zamówiłem kolejny model Winter V905, zobaczymy jak się spisze..

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*