Najlepsze minivany i SUV-y 2017 roku

Chrysler Pacifica fot.chrysler.com

Chrysler Pacifica fot.chrysler.com

 

W tym tygodniu kontynuujemy przedświąteczny szał zakupów. Myślisz o nowym minivanie, a może marzysz o samochodzie typu SUV? I jeden i drugi będzie świetnie prezentował się pod choinką.

Lata temu, gdzieś około roku 1983, upadająca firma Chrysler zaryzykowała wprowadzając na amerykański rynek dziwaczny w tamtych czasach samochód, który był skrzyżowaniem kombi z dużym vanem. Caravan, bo tak nazywało się auto, mimo krytyki konkurencji i wielu dziennikarzy zajmujących się motoryzacją, odniósł natychmiastowy sukces jako tzw. minivan. Sukces ten uratował firmę Chrysler przed bankructwem i przyprawił o ból głowy konkurencję, która została zmuszona w ekspresowym tempie wyprodukować tego typu samochody. Przez wiele lat minivan był jednym z najbardziej popularnych rodzajów samochodów, aż w końcu po przylgnięciu do niego określenia “soccer mom vehicle” zaczął wychodzić z mody. W jego miejsce pojawiło się inne auto – Jeep Grand Cherokee, który w roku 1993 był pierwszym udanym skrzyżowaniem samochodu terenowego z osobowym samochodem typu kombi. Tak powstała klasa pojazdów popularnie określana jako SUV (Sport Utility Vehicle). Bardzo szybko “futbolowe mamy” – zwłaszcza te bardziej nowoczesne, zaczęły jeździć SUV-ami, zwłaszcza tymi z trzema rzędami siedzeń. Wbrew popularnemu przekonaniu, samochody typu SUV wcale nie muszą mieć napędu terenowego lub na cztery koła. Kupując taki samochód warto o tym pamiętać.

Najlepsze minivany 2017

Chrysler Pacifica – proszę się nie pomylić! Chrysler Pacifica to nazwa samochodu klasy SUV z czasów “małżeństwa” Chryslera z Mercedesem. Samochód ten, w dużej mierze z winy Mercedesa, został parę lat temu wycofany z produkcji. Nazwa została użyta do produkcji całkowicie nowego samochodu klasy minivan, który w tej chwili zbiera pochwały fachowców.

Zalety:

dobre spalanie – 18/28 mpg

mocny silnik (287 KM) i dobre przyśpieszenie – 60 mil/godz. W 7,6 sek.

chowane w podłogę siedzenia

świetnie wyposażone wnętrze

znakomite prowadzenie

Wady:

twarde siedzenia w 2 i 3 rzędzie

trudna do określenia niezawodność

Toyota Sienna fot.toyota.com

Toyota Sienna fot.toyota.com

Toyota Sienna – zupełnie niezły minivan Toyoty, który zawsze współzawodniczył z Hondą Odyssey. Wyraźnie już się zestarzał, zwłaszcza kiedy się go porównuje z nowoczesnym Chryslerem Pacifica. Przypominam, że 2017 Honda Odyssey pojawi się w sprzedaży dopiero na wiosnę przyszłego roku.

Zalety:

dobre spalanie – 19/27 mpg

mocny silnik (296 KM) i dobre przyśpieszenie – 7,6 sek. do 60 mil/godz.

wygodne i obszerne wnętrze

Wady:

hałaśliwy silnik, kiedy dodaje się więcej gazu

przestarzała już sylwetka… minivana

2017 Kia Sedona – ambicja, zawziętość i perfekcja wykonania – to cechy firmy Kia, która stała się już konkurentem najbardziej znanych producentów.

Zalety:

ładny i funkcjonalnie wykonany

znakomicie wyciszony środek

Wady:

ciasne siedzenia, zwłaszcza w 3. rzędzie

słabe przyśpieszenie i nie najlepsze spalanie (18/25 mpg)

Najlepsze małe SUV-y

2017 Mazda CX-3 – do tej pory najlepszy mały SUV z firmy Mazda

Zalety:

unikalne wykończenie i dopracowane zawieszenie

niezłe spalanie, przy 2-litrowym silniku i mocy 146 KM – 28/33 mpg

Wady:

bardzo mało miejsca na tylnym siedzeniu

małe szyby i wrażenie ciasnoty na tylnym siedzeniu

2017 Kia Soul – chyba najpraktyczniejszy i jednocześnie najtańszy mały SUV z firmy Kia, która należy do innej firmy koreańskiej – Hyundai.

Zalety:

bije na głowę wszystkie inne małe SUV-y, jeśli chodzi o przestrzeń, komfort na tylnych siedzeniach i miejsce w bagażniku

nareszcie trochę mocniejszy silnik o pojemności 1,6 litra, 201 KM i niezłe spalanie – 26/31 mpg

Wady

brak opcji napędu na cztery koła

2017 BMW X-1 – czyli jak skonstruować Crossover SUV, który prowadzi się jak osobowe BMW.

Zalety:

wspaniale wykończone wnętrze z opcjonalnym panoramicznym dachem

mocny 2-litrowy silnik o mocy 228 KM i niezłym spalaniu 22/32 mpg

Wady:

kontrowersyjny pomysł z napędem na… przednie koła

Najlepsze średnie SUV-y

2017 Honda CR-V – od kilku lat lider, jeśli chodzi o tzw. Crossover SUV, czyli samochody, które łączą zalety samochodu terenowego i osobowego. Model 2017 jest trochę większy, dodaje więcej miejsca na nogi na tylnym siedzeniu, posiada również (w droższych modelach) nowy silnik z doładowaniem turbo.

Zalety:

świetnie zorganizowana deska rozdzielcza

nowy, bardzo elastyczny silnik turbo 1,5 litra o mocy 190 KM i spalaniu bijącym na głowę konkurencję – 28/35 mpg

Wady:

kto wymyślił takie koła?

2017 Porsche Macan – kolejne wejście legendarnej marki znanej z produkcji samochodów sportowych. Porsche Macan to ciągle… Porsche! Oparty na Audi Q5, ale dużo szybszy i lepiej wyposażony.

Najlepsze “prawdziwe” samochody terenowe

Są to samochody klasy SUV, którymi bez przeszkód można pojechać do Moab w Utah, zjechać z drogi i ruszyć w teren przez piaski, skały i wodę. Wszystkie mają specjalny reduktor w układzie napędowym, który umożliwia jazdę terenową oraz możliwość blokowania dyferencjału. Od razu zaznaczam, że ominąłem też samochód, który niejako jest kwintesencją samochodu terenowego – Jeepa Wranglera. Rok 2017 jest ostatnim rokiem produkcji bieżącego modelu, ale i tak Jeep Wrangler jako samochód prawdziwie terenowy, to osobna klasa sama dla siebie.

2017 Jeep Grand Cherokee Trailhawk – nie ulega wątpliwości, że dla wielu kierowców Jeep Wrangler jest trochę zbyt spartański. Idealny dla nich jest Jeep Grand Cherokee Trailhawk. Trzy silniki do wyboru (włączając diesla) i fantastyczny układ napędowy pozwalający pojechać niemal wszędzie. Przekładnia terenowa, elektronicznie kontrolowany poślizg tylnego dyferencjału, elektronicznie kontrolowanie zjeżdżania i wjeżdżania pod górę (system HDC), pełny zestaw osłon ważniejszych elementów pod samochodem i powietrzne amortyzatory pozwalające unieść samochód do 10,8 cali prześwitu. Dodatkowo, świetnie wyposażone wnętrze, które może konkurować z wyposażeniem innych, bardziej luksusowych samochodów.

Toyota 4Runner TRD Pro – 30 lat minęło od kiedy Toyota wprowadziła do sprzedaży model 4Runner. Samochód oparty na ramie tradycyjnego „trucka” jest już w koncepcji przestarzały, ale za to utrzymuje opinię najbardziej chyba niezawodnego SUV-a.

2017 Toyota Land Cruiser – produkowany od lat wielki ciężki samochód, który jest w trudnym terenie synonimem czołgu.

Za tydzień omówimy największe samochody klasy SUV, pickupy i vany.

Categories: Motoryzacja

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*