Myjemy samochód

fot.Przemo_W/pixabay.com

fot.Przemo_W/pixabay.com

Mycie ręczne

Najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić dla wyglądu swojego samochodu jest jego cotygodniowe ręczne mycie. Warstwa lakieru na samochodzie jest bardzo cienka (ok. pięć tysięcznych cala), dlatego istotne jest jak najczęstsze zmywanie korozyjnych osadów. Należy przyjąć, że samochód powinien być myty co najmniej raz na dwa tygodnie. Myjąc samochód ręcznie należy pamiętać, żeby był w tym czasie zaparkowany w cieniu, w przeciwnym razie na lakierze zostaną smugi.
Jeżeli używasz do mycia wiaderka z wodą, nie zapomnij umieścić w nim ochronnej siatki, tak aby wszystkie cząsteczki brudu zostały na dnie. Jeżeli samochód jest bardzo brudny, można użyć skoncentrowanego środka do mycia, w sklepach z częściami samochodowymi znajdziesz ogromny wybór tych specyfików. Nigdy nie używaj sproszkowanego detergentu, który może uszkodzić powierzchnię lakieru. Staraj się zawsze jak najszybciej zmyć ślady zostawione na lakierze przez ptaki i owady. Ślady smoły można usunąć przy pomocy nafty lub rozpuszczalnika – benzyny lakowej (ang. mineral spirits). Użycie alkoholu lub rozpuszczalnika do lakieru może spowodować uszkodzenie powłoki.

Myjnia automatyczna

Mycie samochodu w myjni automatycznej powinno być ostatecznością. Wiele myjni mechanicznych nie jest wyregulowanych prawidłowo i ze względów oszczędnościowych używa zbyt mało wody. W bardzo wielu przypadkach woda do mycia jest używana ponownie i na ogół nie jest należycie oczyszczona. Jeden z najbardziej korozyjnych składników – sól nie może być odfiltrowana, a więc solona woda wraca do obiegu. Zdecydowanie należy unikać myjni wyposażonych w plastikowe obrotowe szczotki, które niszczą lakier. Większość myjni używa obecnie szczotek z materiału, które są znacznie mniej szkodliwe dla samochodu. Najmniej szkodliwe (ale niestety i najmniej skuteczne) są myjnie „bezdotykowe”, które używają wyłącznie wody pod wysokim ciśnieniem. Bezużyteczne jest woskowanie samochodu w myjni automatycznej. Przynosi ono więcej szkód niż pożytku.

Czyszczenie detaliczne

Najpopularniejszym sposobem na utrzymywanie czystości samochodu jest wizyta w punkcie obsługi zajmującym się czyszczeniem detalicznym. Oprócz mycia i odkurzania usługa obejmuje również polerowanie powłoki lakierniczej – ręcznie lub przy użyciu maszyny polerskiej, specjalnych głowic i past polerskich. Polerowanie lakieru powoduje usunięcie, utlenień, wżerów pochodzenia organicznego i innych niedoskonałości lakieru.
Na zakończenie dokonuje się tzw. konserwacji – polega ona na nałożeniu ochronnej warstwy wosku (w postaci mleczka lub pasty), zabezpieczającej karoserię przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych i zapobiegającej przywieraniu obcych cząsteczek.

Czyste szyby

Szyby i lusterka w samochodzie można myć środkiem do zmywania naczyń. Przy myciu szyb nie powinno się zapominać o przemyciu piórek wycieraczek. Jeżeli zachodzi potrzeba, możemy użyć do mycia szyb preparatu z amoniakiem, który zapobiegnie zaparowaniu szyb.

Odkurzanie i konserwacja tapicerki

Wnętrze samochodu również powinno być czyszczone regularnie, najlepiej przy pomocy specjalnego odkurzacza. Raz na jakiś czas warto umyć tapicerkę specjalnym szamponem, a następnie pokryć ją specjalnym środkiem ochronnym, który zabezpiecza wykładziny siedzeń i podłóg przed tłuszczem i brudem.

Konserwacja lakieru – woskowanie

Prawidłowa konserwacja lakieru, poza myciem i usuwaniem zadrapań, polega na jego ręcznym woskowaniu. Prawidłowo położony wosk dobrego gatunku powinien zapewnić ładny połysk lakieru przez okres około 6 miesięcy. Należy jednak pamiętać, że wosk nie ochroni lakieru przed wpływem kwaśnego deszczu lub promieni ultrafioletowych. Również i gruntowniejsze mycie samochodu skraca żywotność powłoki z wosku. Przed położeniem warstwy wosku należy samochód dokładnie umyć, a następnie wysuszyć. Proces woskowania składa się z dwóch etapów. Najpierw nakładamy warstwę środka zmywająco-polerującego (cleaner/polisher). Produkt ten zawiera delikatny środek ścierający, który usuwa z lakieru część utlenioną i wypełnia drobniejsze zadraśnięcia. Po nałożeniu pierwszej warstwy, samochód jest przygotowany do nałożenia drugiej, ochronnej warstwy wosku. Cały proces jest żmudny i wymaga włożenia sporego wysiłku.
Na rynku są dostępne środki, które nakłada się jednorazowo, jednakże połysk jaki uzyskujemy po ich zastosowaniu jest zdecydowanie gorszy. Do wyboru jest wiele rodzajów wosków, które w sloganach reklamowych górują zawsze nad konkurencją, jednakże w praktyce najlepsze okazują się zwykle te, które wymagają najwięcej pracy przy ich nakładaniu. Takimi środkami są tzw. woski twarde (ang. hard waxes). Przy ich nakładaniu poleruj je dosyć często, tak aby zbytnio nie stwardniały. Do polerowania używaj miękkiej szmatki flanelowej, lub załączonej w opakowaniu produktu. Woski w płynie i miękkiej paście (liquid i soft waxes) są na ogół mniej skuteczne.
Na rynku pojawiły się również środki ochronne oparte na polimerach, które wydają się być bardziej trwałe niż tradycyjny wosk. Pamiętaj jednak, że przed nałożeniem warstwy polimeru-uszczelniacza (poly-sealant) musisz samochód umyć, a następnie nałożyć środek polerujący.

Jeszcze jedno. Sprzedawcy samochodów próbują czasami sprzedać środki ochronne przy kupnie nowego samochodu za cenę kilkuset dolarów – są to zawsze wyrzucone pieniądze.

Andrzej Babinicz
warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella – niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: „Samochód w Ameryce”. W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
akbabinicz@gmail.com

 

Categories: Motoryzacja

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*